Jump to content

Carlo Michelstaedter...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Carlo_Michelstaedter.gifmagnify-clip.png

Carlo Michelstaedter

 

Carlo Michelstaedter (3 Haziran 1887 - 17 Ekim 1910 ), İtalyan yazar ve filozof.

 

Biyografi

 

Carlo Michelstaedter, Friuli yöresindeki Gorizia'da doğdu. Carlo, zengin İtalyan-Yahudi ailenin dört çocuğundan en küçüğüydü. Bir sigorta acentası müdürü ve Gorizia kütüphanesi derneğinin başkanı olan babasının etkisinde kalan Carlo'nun, edebiyat öğretmenliğine bir eğilimi vardı; Emma Luzzatto adlı annesi sayesinde, aile ve yurt sevgisini geliştirdi.

 

Henüz çocukken, kavgacı ve içedönük karakterli olan Carlo, Gorizia'da bitirdiği yüksek okukulun son yıllarında parlak, atletik, zeki bir genç adama dönüştü. Sanatsal ve dilsel üstünlüğü için çok sevdiği Floransa'ya taşındıktan sonra Michelstaedter, Yunanca ve Latince'yi öğrenmeye başladı. Diploma incelemesi olarak antik felsefedeki ikna ve retorik hakkında araştırmayı seçen Michelstaedter, bu konuyu farklı ve yaratıcı bir biçimde ele aldı. 1909 yılında Michelstaedter, Gorizia'ya dönüp diploma teziyle uğraşmaya başladı.

 

1910 yılının sonbaharında, 17 Ekim'de incelemenin eklerini bitirirken 'İkna ve Retorik' eserini sona erdirdi. O günün akşamı Michelstaedter, odasına kapanıp ödünç aldığı bir tabancayla intihar etti. Ölümünden sonra arkadaş ve akrabaları, bugün Gorizia'nın Ulusal Kütüphanesinde bulunan yazılarını derleyerek, eserlerini yayımladılar.

 

Michelstaedter'in felsefi görüşü

 

Michelstaedter'in felsefi görüşünün gelişmesini izlemek çok zor: Michelstaedter'in zamansız ölümü yüzünden felsefesinin kaynakları belirlenememiş ve felsefi dizgesini sınıflandırmak zor olmuştur. Genel olarak diyebiliriz ki, Michelstaedter'e göre sıradan yaşam gerçek yaşamın yokluğu. Sıradan yaşam son derece dar olur ve sahte zevk ve kazançları vaadeden, adamı aldatan zevk tanrısı tarafından kandırılır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"Michelstaedter'in felsefi görüşünün gelişmesini izlemek çok zor: Michelstaedter'in zamansız ölümü yüzünden felsefesinin kaynakları belirlenememiş ve felsefi dizgesini sınıflandırmak zor olmuştur. Genel olarak diyebiliriz ki, Michelstaedter'e göre sıradan yaşam gerçek yaşamın yokluğu. Sıradan yaşam son derece dar olur ve sahte zevk ve kazançları vaadeden, adamı aldatan zevk tanrısı tarafından kandırılır."

 

Hakikaten zor olsa gerek, çünkü eski bir felsefeci olarak ben bile bu arkadaşın adını hiç duymamıştım... :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...