Jump to content

30 Ağustos Zafer Bayrami


Guest SoFiEl

Önerilen Mesajlar

Zafere giden yol...

 

 

290821-1.jpg

26 Ağustos sabahı saat 05.30'da topçu ateşiyle başlayan taarruz, 5 gün içinde zaferle sonuçlandı.

 

 

Türk ulusunun makus talihini yendiği Büyük Taarruz, 86 yıl önce bugün Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’nın emriyle başladı. 30 Ağustos’ta “Başkomutanlık Meydan Muharebesi”nin kazanılmasıyla sonuçlandı.

 

26 Ağustos sabahı saat 05.30'da topçu ateşiyle başlayan taarruz, 5 gün içinde zaferle sonuçlandı.

 

AA

 

30 Ağustos 2008 Cumartesi

 

ANKARA - “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı, vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz...”

 

Ulusal Kurtuluş Savaşı, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın, 26 Ağustos 1922’de sabaha karşı verdiği emirle başlattığı Büyük Taarruz, 30 Ağustos’ta “Başkomutanlık Meydan Muharebesi”nin kazanılmasıyla sonuçlandı.

 

Ulusun topraklarını savunma mücadelesi, 10 Ocak 1920’de İnönü mevzilerinde Yunanlılarla şiddetli çarpışmaların ardından 1. İnönü Zaferi’nin kazanılmasıyla başarıya ulaşmaya başlamıştı.

 

20 Ocak 1920’de ilk Teşkilat-ı Esasiye Kanunu kabul edilirken 5 Şubat’ta TBMM’nin gizli oturumunda Londra Konferansı’na Ankara Hükümeti adına heyet gönderilmesi ve heyetin Meclis üyelerinden oluşması kararlaştırıldı. 6 Şubatta Bekir Sami Bey başkanlığındaki heyet, Ankara’dan hareket etti. 21 Şubatta konferans başladı ve 12 Mart’ta son buldu.

 

TBMM hükümeti ile Rusya arasında 16 Mart’ta Moskova Anlaşması imzalandı. Masa üzerindeki zaferleri, meydanlardaki zaferler izliyordu. 1 Nisan’da 2. İnönü Zaferi kazanıldı. 5 Ağustos; Mustafa Kemal’e geniş yetkilerle ve 3 ay süreyle Başkumandanlık tevcih eden kanun TBMM’de kabul edilirken, 23 Ağustos 1920 günü Yunan ordusu taarruza geçti ve Sakarya Meydan Muharebesi başladı. 26 Ağustosta Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’nın şu emri geldi:

“Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı, vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz”...

 

26 Ağustos’ta saat 05.30’da topçu ateşiyle Kocatepe’den Büyük Türk Taarruzu başladı. Türk süvarileri, 9 Eylül’de İzmir’e girdi ve Kadifekale’ye Türk bayrağı çekildi.

 

13 Eylül’de Sakarya Meydan Muharebesi sona ermiş, düşmanın Sakarya Nehri’nin doğusunda imha edilmesiyle zafer kazanılmıştı. Mustafa Kemal

Paşa’nın emriyle 14 Eylül’de genel seferberlik ilan edildi. Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, 19 Eylül’de “Gazi” unvanı ve mareşal rütbesini aldı.

 

Yeni yılın başlangıcında Mersin ve Adana düşman işgalinden kurtulmuştu. Dört bir bucak Türk topraklarının düşman çizmesi altındaki esareti birer birer sona eriyordu.

 

Kendisi de cepheye hareket eden Mustafa Kemal, saatler ilerleyip sonuç alınınca 31 Ağustos sabahı savaş meydanını dolaştı. Mustafa Kemal, gördüğü manzarayı törende aktarırken, ordunun zaferinin büyüklüğünü, buna karşılık “hasım ordunun” uğratıldığı felaketin dehşetini ve savaş meydanından toplanan ölülerin, esir kafilelerinin oluşturduğu görünümün “bir mahşeri” andırdığından özenle kurduğu cümlelerle söz etti.

 

Mustafa Kemal Atatürk, anıtın, “Türk vatanına göz dikeceklere Türk’ün 30 Ağustos günündeki ateşini, süngüsünü, hücumunu, kudret ve iradesindeki şiddeti hatırlatacağı”nı da kaydetti.

 

ATATÜRK, “30 AĞUSTOS”U ANLATIYOR

Büyük Taarruz’un mimarı Atatürk, Büyük Nutku’nda 30 Ağustos’u şöyle anlattı:

“...Efendiler, 26/27 Ağustos günlerinde, yani iki gün içinde, düşmanın Karahisar’ın güneyinde 50 ve doğusunda 20,30 kilometre uzunluğundaki müstahkem cephelerini düşürdük. Yenilen düşman ordusunun bütün kuvvetlerini, 30 Ağustos’a kadar Aslıhanlar yöresinde kuşattık. 30 Ağustos’ta yaptığımız savaş sonunda düşmanın ana kuvvetlerini yok ettik ve esir aldık. Düşman ordusunun başkomutanlığını yapan General Trikopis de esirler arasına girdi. Demek ki, tasarladığımız kesin sonuç, beş günde alınmış oldu. 31 Ağustos 1922 günü ordularımız ana kuvvetleriyle İzmir’e doğru yol alırken diğer birlikleriyle de düşmanın Eskişehir’in

kuzeyinde bulunan kuvvetlerini yenmek üzere ilerliyorlardı.

 

Doğrudan doğruya bana gönderilen bir telsiz telgrafta da İzmir’deki İtilaf Devletleri konsoloslarına benimle görüşmelerde bulunma yetkisinin verildiği bildirilerek, onlarla hangi gün ve nerede buluşabileceğim soruluyordu. Buna verdiğim cevapta da 9 Eylül 1922’de Kemalpaşa’da görüşebileceğimizi bildirmiştim. Gerçekten de söz verdiğim gün, ben Kemalpaşa’da bulundum. Fakat görüşme isteyenler orada değildi. Çünkü ordularımız, İzmir Rıhtımında ilk verdiğim hedefe, Akdeniz’e ulaşmış bulunuyorlardı.

 

Saygıdeğer efendiler, Afyonkarahisar-Dumlupınar Meydan Muharebesini ve ondan sonra düşman ordusunu tamamiyle yok eden veya esir eden ve kılıç artıklarını Akdeniz’e, Marmara’ya döken harekatımızı açıklayıcı ve vasıflandırıcı söz söylemeyi gereksiz sayarım.

 

Her safhasıyla düşünülmüş, hazırlanmış, idare edilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekat Türk ordusunun, Türk subay ve komuta heyetinin yüksek kudret ve kahramanlığını tarihe bir kere daha geçiren muazzam bir eserdir.

 

Bu eser, Türk milletinin hürriyet ve istiklal düşüncesinin ölümsüz bir abidesidir. Bu eseri yaratan bir milletin evladı, bir ordunun başkomutanı olduğumdan, mutluluk ve bahtiyarlığım sonsuzdur.”

 

 

NTVMSNBC

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlanıyor

 

 

gp_274688.jpg

 

 

30.08.2008 - 10:03

 

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 86. yıldönümü, tüm yurtta, KKTC'de ve dış temsilciliklerde törenlerle kutlanmaya başlandı. İlk tören, Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Anıtkabir'de düzenlendi.

 

ANKARA- 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla ilk tören, Anıtkabir'de düzenlendi.

 

Tören, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu ve askeri erkanın Aslanlı Yol'dan yürüyüşüyle başladı.

 

Orgeneral Başbuğ, Atatürk'ün mozolesine üzerinde ''Türk Silahlı Kuvvetleri'' yazılı kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenk bıraktı.

 

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

ÖZEL DEFTERİ İMZALADI

 

Orgeneral Başbuğ ve törene katılanlar Anıtkabir merdivenlerinde hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Daha sonra Misak-ı Milli kulesine geçen Orgeneral Başbuğ, Anıtkabir Özel defterine şunları yazdı:

 

''Ebedi önderimiz ve başkomutanımız Yüce Atatürk,

 

Yüce Ulusumuzu bağımsızlık ülküsü altında birleştirmek için verdiğin büyük mücadeleyle kazanılan zaferin 86. yıl dönümünde yüksek huzurunda bulunmanın gururunu ve heyecanını yaşıyoruz.

 

Tüm zorluklara rağmen düşman orduları karşısında elde ettiğin tarihte eşine az rastlanır bir zaferle Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli atılmıştır.

 

Ulus devlet, üniter devlet ve laik devlet yapısı üzerinde yükselen Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ilke ve devrimlerinin aydınlattığı yolda yürüyüşüne devam edecektir.

 

Bu zaferle kurduğun Cumhuriyetin temel niteliklerine yürekten bağlı personeli ve çağdaş harp gücüyle Türk Silahlı Kuvvetleri, ulusunu bu kararlı ilerleyişten alıkoymak isteyen güçler karşısında dün ve bugün olduğu gibi yarın da en büyük güvence olacaktır.

 

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, en değerli emanetin olan Cumhuriyete sonsuza kadar sahip çıkacağına olan sarsılmaz inancımla, huzurunda saygıyla eğiliyorum.

 

Ruhun şad olsun.''

Orgeneral Başbuğ daha sonra deftere yazdığı metni yüksek sesle okudu.

 

BAŞBUĞ TEBRİKLERİ KABUL ETTİ

 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile kuvvet komutanları, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Günü dolayısıyla tebrikleri kabul etti. Tebrik töreni, 18. ve 19. yüzyılda kullanılan savaş kıyafetleri giyen askerlerin kapısında nöbet tuttuğu Genelkurmay Başkanlığı Karargahı Şeref Salonunda düzenlendi. İlk kez Genelkurmay Başkanı sıfatıyla kutlamaları kabul eden Orgeneral Başbuğ ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu konuklarla tokalaştılar.

 

Orgeneral Büyükanıt ve kuvvet komutanlarını; TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, anamuhalefet partisi CHP'nin Genel Başkanı Deniz Baykal, Yargıtay Başkanı Osman Arslan, Bakanlar Kurulu üyeleri, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, milletvekilleri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hilmi Bengi, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, generaller, albaylar ve yabancı askeri ataşeler tebrik ettiler.

 

TAKSİM'DE TÖREN DÜZENLENDİ

 

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda tören düzenlendi.

 

Tören, İstanbul Valisi Muammer Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile üniversiteler, siyasi partiler, yargı organları ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk koymalarıyla başladı.

 

1. Ordu Komutanı Orgeneral Saygun, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Anıt Özel Defteri'ni imzaladı.

 

Orgeneral Saygun, deftere şunları yazdı: ''Asil milletimizin var oluş mücadelesinin büyük fedakarlıklarla kazandığı ve Anadolu'nun ebedi Türk yurdu olarak tescil edildiği zaferin 86. yılında, minnet ve şükran duygularıyla dolu olarak huzurundayız. Türk'ün onur savaşının sonucu olan bu anlamlı zafer, emir ve komutan altındaki silahlı kuvvetlerimizin vatan sevgisi ve bağımsızlık sevdası ile bütünleşen güç, gayret ve emel birliğinin emsalsiz bir tezahürüdür. Türk Silahlı Kuvvetleri, çizdiğin aydınlık yolda verdiğin hedefe durmaksızın yürüme kararlılığı içinde, en büyük eserin olan Türkiye Cumhuriyeti'ni ilelebet korumak ve yaşatmak için gerektiğinde yeni zaferler kazanmak güç, azim ve kararlılığındadır. Ruhun şad olsun.''

 

Tören dolayısıyla Taksim çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındığı görüldü.

 

1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun, daha sonra Harbiye Orduevi'nde tebrikleri kabul etti.

 

İZMİR CUMHURİYET MEYDANI'NDA TÖREN DÜZENLENDİ

 

Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, ''Türk Silahlı Kuvvetleri, tarihin her döneminde olduğu gibi bugün de yüce Türk milletinin hizmetinde, kendine verilen görevleri üstün bir vazife aşkı ve özveriyle yerine getirme ve azim kararlılığı içerisindedir'' dedi. 30 Ağustos Zafer Bayramı, İzmir'de de törenlerle kutlandı. Zafer Bayramı dolayısıyla düzenlenen ilk törende İzmir Valisi Cahit Kıraç, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu. Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, çelenk koyma törenin ardından anıt şeref defterini imzaladı.

 

Orgeneral Kıvrıkoğlu, şeref defterine, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e hitaben yazdığı mesajda, 30 Ağustos Zaferi'nin, Türk milleti ve onun bağrından çıkan kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri'nin birlik ve beraberlik ruhu içerisinde sürdürdüğü bir bağımsızlık destanı olduğunu belirti.

 

Genç Türkiye Cumhuriyeti'nin temel taşı olan bu destanın, Türk Ulusu'nun hürriyet ve istikbali söz konusu olduğunda neleri başarabileceğinin en büyük kanıtı olduğunu ifade eden Orgeneral Kıvrıkoğlu, şunları kaydetti:

 

''Aziz Atam,

 

Geçmişimizden aldığımız güçle geleceğe güvenle bakmaktayız. Türk Silahlı Kuvvetleri, tarihin her döneminde olduğu gibi bugün de Yüce Türk milletinin hizmetinde, kendine verilen görevleri üstün bir vazife aşkı ve özveri ile yerine getirme ve azim kararlılığı içerisindedir.

 

Bu duygu ve düşünceyle Zafer Bayramı'nın 86. yıl dönümünü kutlarken, bu uğurda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, Ulu Önder Atatürk, senin gösterdiğin yolda hiç sapmadan ilke ve inkılaplarının ışığında yürüyor ve huzurunda saygıyla eğiliyoruz.''

 

KORDON ORDUEVİ'NDEKİ TÖREN

 

Atatürk Anıtı'ndaki törenin ardından Kordon Orduevi'ne geçildi. Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, burada, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla tebrikleri kabul etti. Vatandaşların da katılımıyla düzenlenen kutlama programı ise Cumhuriyet Meydanı'nda yapıldı.

 

Tören öncesi, İzmir Valisi Cahit Kıraç, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tören alanını askeri ciple dolaşarak tören birliklerini denetledi ve vatandaşların bayramını kutladı. İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, 57. Topçu Tugayından Topçu Binbaşı Tamer Akpınar, günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma yaptı.

 

Binbaşı Akpınar, konuşmasında, 30 Ağustos Zaferi'nin dünyanın o dönem ki süper güçlerine karşı, Yüce Türk Ulusu'nun tüm olanaksızlıklara rağmen Başkomutan Mustafa Kemal önderliğinde sarsılmaz iradesi ve vatanseverliği ve eşsiz kahramanlığıyla kazanılmış olduğunu belirtti. Bu zaferin aynı zamanda modern Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasında reformları başlatan ilk kıvılcım olduğunu ifade eden Binbaşı Akpınar, şöyle konuştu:

 

''Her evresi dahiyane bir zekayla düşünülerek hazırlanmış, yönetilmiş ve sonuçlandırılmış bu zafer, Türk Ulusunun özgürlük ve bağımsızlık düşüncesini ölümsüzleştiren, Türk Ordusunun kahramanlığını tüm dünyaya bir kez daha kabul ettiren eşsiz bir destandır.'' Kutlama programında, konuşmanın ardından askeri birlikler geçiş töreni yaptı.

 

Türk Hava Kuvvetlerine bağlı jetler ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait helikopterlerin de selamlama uçuşu gerçekleştirdiği tören geçişinde, ''Ordu Millet El Ele'' sloganıyla hazırlanan askeri kamyonlarda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin eğitim, sağlık, meslek edindirme ve çevre koruması alanında yürüttüğü faaliyetler de tanıtıldı.

 

AA

 

GAZETEPORT

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...