Jump to content

Atatürk'ün Gençleriyiz Biz!..


ReYHaN
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Ülkü Adatepe

 

Atatürk'ün en küçük manevi kızıdır. Atatürk, 9 aylıkken Ülkü'yü Çankaya Köşkü'ne aldırdı ve biraz büyüdüğünde onu yurt gezilerine götürmeye başladı. Yıllar boyu kullanılan ünlü Türk alfabesi kapağında Atatürk'ün isteği üzerine Atatürk'ü minik Ülkü'ye harfleri öğretirken gösteren İhap Hulusi tarafından yapılmış resimleri yer aldı. Ülkü, Atatürk'ün çocuk sevgisinin simgesi oldu.

14493.jpg

 

 

 

Sabiha Gökçen

 

Atamızın Türk kadın tarihine damgasını vuran evlatlık kızıdır. Atatürk anne-babasını kaybeden ve zor şartlarda yaşayan Sabiha Gökçen'i evlat edinme konusunda hiç şüpheye düşmemiştir. Dil başta olmak üzere eğitimine çok önem verdiği Sabiha Gökçen 1935'te Türkkuşu'nun açılış töreninde yapılan planör gösterilerinden etkilenerek havacılığa ilgi duydu. Atatürk’ün de destek vermesi ile 1935'te Türk Hava Kurumu'nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu'na girdi, Ankara'da yüksek planörcülük brövelerini aldı.

 

 

 

Afet İnan

 

Afet Hanım, 1925 yılında Redd-i İlhak İlkokulu'nda yeni göreve başladığı sırada bir çay ziyaretinde cumhurbaşkanı Atatürk ile tanışma fırsatı buldu. Hemşerisi olması sebebiyle Atatürk'ün dikkatini çekti. Yabancı dil eğitimi almak istediğini ifade eden Afet Hanım'a Atatürk hemen destek oldu.

 

Fransızca çeviriler yapmaya başlayan İnan tarih öğretmenliği sınavına da girerek yeterlilik belgesi aldı.

 

Kadın hakları üzerinde çalışmaya ilgi duyan Afet Hanım, Atatürk'ün isteği üzerine 3 Nisan 1930'da Türk Ocağı'nda Türk kadınlarının seçim haklarına ilişkin bir konferans verdi. Bu konferans, Afet İnan'ın verdiği ilk konferanstı. Bu konferans için zamanın en ünlü hatibi Hamdullah Suphi Bey'den dersler alan Afet Hanım'ın giyeceği elbiseyi bizzat Atatürk çizmiş ve gömleği için kendi pırlanta kol düğmelerini hediye etmişti.

 

 

Atatürk'ün diğer manevi çocukları Fikriye, Nebile, Rukiye, Zehra, Çoban Mustafa, İhsan ve önemli isimlerden Abdurrahim Tuncak'tır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Atatürk çocukları çok severdi,dünyada birilk olan 23 Nisan çocuk Bayramıda onun çocuklara olan sevgisinin eseridir,manevi evlatlarına verdiği baba sevgisi ve onların eğitimleriyle çok yakından ilgilenmeside bu özelliğindendir.

 

--- Sonraki mesaj ---

 

Reyhancığım harika konular açıyorsun bu değerli bilgiler için çok teşekkürler canım.

  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ata_sabiha_02.jpg

 

Atatürk'ün Manevi Kızları birarada. Sırasıyla Rukiye, Sabiha Gökçen, Afet ve Zehra görülmektedir.

 

--- Sonraki mesaj ---

 

ata_724.jpg

 

 

Manevi Kızı Nebile'nin evlenmesi nedeniyle Ankara Palas’ta yapılan baloyu şereflendirmiştir. (17 Ocak 1929)

 

--- Sonraki mesaj ---

 

Bir Yalova gezisi sırasında, tesadüf ettiği Küçük Çoban Mustafa, Atatürk’ün yine, zekâsına hayran olarak, bizzat evlatlık edindiği çocuklardan biridir. Onu okutmuş, Kuleli’ye vermiş, fakat subaylığını göremeden ölmüştür.

 

ata_896.jpg

 

 

Yalova'da tanıyıp himayesine aldığı sığırtmaç Mustafa ile öğretmeni İle birlikte Dolmabahçe Sarayının önünde. (19 Eylül 1930)

Çoban Mustafa, Atatürk’ün Dolmabahçe’de mübarek na’şını yaşarmış gözlerle selamlarken, Kuleli üniformasını taşıyordu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...