Jump to content

Menopozda Hormon Tedavisinin Yan Etkileri


sessiz nehir

Önerilen Mesajlar

Her tedavide olduğu gibi hormon tedavilerinin de kendine göre bir takım yan etkileri vardır. Buradaki yan etkiler direkt olarak verilen hormonlar hemen ortaya çıkmamaktadır. Çünkü verilen hormonlar vücudun yani yumurtalıkların ürettiği doğal üstrojan hormon olduğunu belirleyen hormonlardır.

Ancak vücudun bazı organlarının çok uzun süre yani belirlenen sürenin dışında estrojana mağruz kalmış bir takım yan etkileri oluşturabilmektedir. Bu konuda en çok kuşku yaratan durum meme kanserleridir. Günümüzde estrojan tedivileri meme kanseri riskinde bir miktar artışa sebep olabilmektedir. Normalde olan bir meme kanseri riskinde bir miktar artışa sebep olmaktadır. Yapılan çalışmada da bu bahsettiğimiz 10.000 kadında 30 tanesinde meme kanseri olurken ilaç kullanıldığı taktirde 36 kadında meme kanseri ortaya çıkmaktadır. Fakat bu meme kanserlerinin bir özelliği vardır. Birincisi çok yavaş gelişen meme kanserleridir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...