Jump to content

Güneydoğu Anadolu Bölgesi


Guest Lucky
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

guneydogu-1.jpg

 

Güneydoğu Toroslar’ın güneyinde yer alır. Batıda Akdeniz , Kuzeyde ve Doğuda Doğu Anadolu, güneyde Suriye ile komşudur.

DAĞLARI: Bölgenin kuzeyinde Güneydoğu Torosları uzanır. Karacadağ, Mazo Dağı ve Mardin Eşiği diğer dağlarıdır.

OVALARI: Altınbaşak, Suruç, Viranşehir ve Ceylanpınar’dır.

PALTOLARI: Antep, Urfa, Adıyaman ve Diyarbakır Platolarıdır.

AKARSULARI: En önemli akarsuları Fırat ve Dicle’dir.

İKLİMİ: Ülkemizde yağışın en az düştüğü İçanadolu’dan fazladır. Buna rağmen kuraklı daha fazla yaşanır. Bunun nedeni buharlaşmanın fazla olmasıdır. Bölgede yağış batıdan doğuya ve güneyden kuzeye doğru artar. Bu artışın nedeni yükseltidir.

BİTKİ ÖRTÜSÜ: Bölgenin büyük bir bölümünde bitki örtüsü bozkırdır.

NÜFUS VE YERLEŞME: Nüfus yoğunluğu Türkiye ortalamasının üstündedir. Nüfusun yoğun olduğu yerler Antep Yöresi, Torosların güney etekleri ve akarsu boylarıdır.

TARIM VE HAYVANCILIK: Ekili-dikili alan sıralamasında 4. sırada yer alan bölgede tarımın en büyük sorunu sulama ve kuraklıktır. GAP’la sulama sorunu çözüldüğünde bölgeden elde edilen tarımsal ürün miktarı artacaktır.

Bölgede tarımı en çok yapılan ürünler şunlardır: Antepfıstığı, üzüm, pamuk, karpuz, kırmızı mercimek, buğday, arpa, susam ve nohuttur.

YER ALTI KAYNAKLARI: Yer altı kaynakları içinde en önemlisi petroldür. Petrolün tam¤¤¤¤¤ yakını bu bölgeden çıkarılır. Doğalgaz, linyit ve fosfat diğer yer altı kaynaklarıdır.

SANAYİ: Bölgede sanayi gelişmemiştir. Başlıca sanayi tesisleri petrol arıtma, çimento, yem, gıda ve dokumadır. GAP’la birlikte tarıma dayalı sanayinin gelişme göstermesi beklenmektedir.

TURİSTİK YERLER: Urfa Balıklı Göl, Adıyaman Nemrut Dağı, Hasankeyf

 

guneydoguhasankeyf-1.jpg

HASANKEYF

 

guneydogubalikligol-1.jpg

BALIKLI GÖL

 

guneydogunemrut-1.jpg

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesı'nin Genel Özelikleri:

1. Bölgeler arasında en küçük yüzölçüme (% 7,5) ve en az toplam nüfusa sahiptir.

2. En yüksek yaz sıcaklıklarına bu bölgede rastlanır. Bunda güneyden gelen sıcak hava akımları etkilidir.

3. En az ormanlık alana sahiptir (% 3).

4. Türkiye'de petrolun büyük bölümü ve Fosfat'ın çoğu bu bölgedan sağlanır.

5. En fazla kırmızı mercimek, antep fıstığı ve su¬sam bu bölgeden elde edilir.

6. Buharlaşmanın fazla olmasından dolayı en kurak bölgemizdir.

7. Bitkiler en fazla suya bu bölgede ihtiyaç duyarlar.

8. En az bulutlu günler bu bölgede görülür.

9. Bölgede doğal göl yoktur.

10. Yıllık sıcaklık ortalaması 14 -16°C,

En sıcak ay ortalaması 30 - 32°C,

En soğuk ay ortalaması 3-5°C

11. Yıllık yağış miktarı 400 - 500 mm civarında olup yağışın mevsimlere dağılışı şu şekildedir:

 

guneydoguyagis-1.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biri olan bölge, Güneydoğu Torosların güneyinden Suriye sınırına kadar olan yerleri kaplar. Yüz ölçümü ve nüfusuyla Türkiye'nin en küçük bölgesidir. Bölgede etli ve baharatlı yiyeceklere sahip olan zengin bir mutfak kültürüne sahiptir.

 

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi İlleri

 

* Adıyaman

* Batman

* Diyarbakır

* Gaziantep

* Mardin

* Siirt

* Şanlıurfa

 

 

Yeryüzü Şekilleri

 

Yer şekilleri sade olan bölgede yükseltisi fazla olmayan ova ve platolar geniş yer kaplar.

 

Bölgenin kuzey kesiminde Toros dağ sırasının güney yamaçları uzanır. Burada asıl Toroslar ile onun önünde ikinci bir kıvrımlı dağ kuşağı uzanır. Bölgenin ortasında 1938 m yükseltiye sahip sönmüş Karacadağ Volkanı yer alır. Bölgenin batısında ise Gaziantep Platosu üzerinde yükselen Kartal Dağları önemli yükseklik oluşturur.

 

Karadağ’ın batısında Altınbaşak (Harran), Ceylanpınar ve Birecik ovaları yer alır. Dicle nehri ve kollarının toplandığı Diyarbakır Havzası’nda fazla geniş olmayan ancak çok verimli bir ovaya geçilir.

 

Karacadağ’ın batısındaki Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman platoları Fırat ve kolları tarafından derin bir şekilde yarılmıştır. Karacadağ’ın doğusu ise daha engebeli bir yapı gösterir. Bu bölümün güneyinde Mardin-Midyat Eşiği yer alır.

 

Bölgenin iki önemli akarsuyundan biri olan Fırat, kaynağını Doğu Anadolu Bölgesi’nden alır. Bölgede ise Toroslar’dan gelen Kahta ve Karadağ’dan gelen küçük akarsularla beslenir. Güneydoğu Toroslar’ın güneye bakan yamaçlarından birçok kol halinde çıkan Dicle Nehri ise bölgenin diğer önemli akarsuyudur. Her iki akarsu da Basra Körfezi’ne sularını boşaltır.

 

Bölgede doğal oluşumlu göl yoktur. Ancak Fırat ve Dicle üzerinde kurulmuş baraj gölleri bulunmaktadır. Bölgenin ve ülkenin en büyük baraj gölü olan Atatürk Barajı bu bölge sınırları içindedir.

 

İklim

 

Denizden uzak olduğu için sıcaklık bakımından karasal iklim özellikleri görülür. Kışlar oldukça soğuk olup, en çok yağış bu mevsimde düşer. Yaz mevsimi ise enlemin, karasallığın ve güneyden esen çöl rüzgarlarının etkisiyle çok sıcak ve kurak geçer. Buharlaşma şiddeti çok fazla odluğundan yaz mevsiminin en kurak geçtiği bölgedir. Ayrıca batıdaki Gaziantep Yöresi’nde belirgin olarak Akdeniz ikliminin ektileri görülür.

 

Bitki Örtüsü

 

Bölgenin doğal bitki örtüsü bozkırdır. İç Anadolu bozkırlarına göre çok fakirdir. Bölgede antropojen bozkırlar da geniş yer kaplamaktadır. Ormanların en az alan kapladığı bölge olan Güneydoğu Anadolu’da mevcut ormanların büyük bölümü de tahrip edilmiştir. Toros Dağları eteklerinde görülebilen ormanlar ise kuraklık nedeniyle çok zayıftır. Dicle Nehri boylarında yer yer kavak ve söğüt toplulukları görülür.

 

Nüfus

 

Nüfusu en az olan bölgemizdir. Ancak doğum oranının yüksek, yüzölçümünün küçük olması nüfus yoğunluğunun fazla olmasına neden olmuştur. Orta Fırat Bölümü ve özellikle Gaziantep Yöresi yoğun nüfuslanmıştır. Yağışın azaldığı düzlüklerde nüfus azalır. Bölgede ekonomik gelişmenin yavaş olması, terör olayları gibi nedenlerden dolayı göç veren bir bölgedir. Ayrıca mevsimlik işçi göçleri de olmaktadır.

 

Turizm

 

Doğal güzellikleri ve tarihi zenginliğine karşın bölge turizm açısından yeterince gelişememiştir. Adıyaman’daki Nemrut Dağı’nda bulunan Komagene krallığına ait mezarlar ve çeşitli anıtlar adeta açık hava müzesi durumundadır. Şanlıurfa’daki Balıklı Göl halk tarafından kutsal sayılmakta, dinsel turizm için potansiyel oluşturmaktadır. Diyarbakır’da bulunan Orta Çağ’a ait surlar, kuleler bölgedeki diğer turistik zenginliklerdir. Ayrıca Gaziantep Yöresi’ndeki Karkamış ve Roma dönemine ait kalıntılar çok fazla turist çekmektedir.

 

 

 

 

 

guneydoguharitasi-1.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Güneydoğu Anadolu Bölgesi Tarihi Yerleri...

   Güney Dogu Anadolu Bölgesi - Güneydoguda Tarihi Yerler -   Arkeoloji Müzesi GAZİANTEP   Güneydoğu Anadolu Bölgesi?nin sanayi yönünden en önemli ili Gaziantep?tir. Tekstil, makine ve gıda sanayii oldukça gelişmiştir. Diyarbakır, Mardin ve Şanlı urfa?da ise çimento, gıda, madeni eşya ve tarım aletleri gibi sanayi kolları ağırlıktadır.   Gaziantep işi örgü el sanatları   Geçmişi Günümüze Taşıyan Gaziantep. Verimli topraklar üzerinde kurulmuş olan Gaziantep ili, tarımsal zenginliklerinin

   , Yer: Ansiklopedi

  • Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki İllerin Meşhur Özellikleri...

   Güneydoğu Anadolu Bölgesi Özellikleri - Güneydoğu Anadolu Bölgesi Neleriyle Ünlü - Güneydoğu Anadolu Bölgesi Hakkinda   Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki illerin meşhur özellikleri   Adıyaman :Adıyaman Nemrut Dağı Adıyaman Besni Üzümü Adıyaman Pirin-Gümüşkaya Mağaraları Adıyaman Kahta Çayı   Batman:Batman Hasankeyf Türbesi ve Kalesi Batman Petrol Rafinerisi   Diyarbakır:yarbakır Surları Diyarbakır Karpuzu Malabadi Köprüsü Ergani Bakırı Behrampaşa Camii Delilo Halkoyunu Deliller Hanı Diy

   , Yer: Ansiklopedi

  • Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki Barajlar...

   Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki Barajlar Isimleri - Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki Barajlar Hakkinda - Baraj Adlari   Atatürk Barajı ve Hidroelektrik Santrali Batman Barajı ve Hidroelektrik Santrali Birecik Barajı ve Hidroelektrik Santrali Devegeçidi Barajı Dicle Barajı ve Hidroelektrik Santrali Dumluca Barajı Göksu Barajı Hacıhıdır Barajı Hancağız Barajı Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali Karakaya Barajı ve Hidroelektrik Santrali Karkamış Barajı ve Hidroelektrik San

   , Yer: Ansiklopedi

  • Güneydoğu Anadolu Bölgesi Genel Özellikleri...

   GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ COĞRAFİ ÖZELLİKLERİ Bölge, kuzeyde Güneydoğu Toroslar’ın eteklerinden başlar, güneyde Suriye sınırına kadar devam eder. Türkiye yüzölçümünün yaklaşık % 8′ini kaplayan Güneydoğu Anadolu, en küçük ve en az nüfus barındıran bölgemizdir.Bölgenin tipik özelliklerinden biri, yerşekilleri bakımından sade bir yapıya sahip olmasıdır. En geniş yeri plâtolar kaplar. Toroslar, bölgenin kuzeyini bir yay gibi kuşatmıştır. En engebeli kesim de burasıdır. Bölgenin başlıca engebeleri

   , Yer: Ansiklopedi

  • Güneydoğu Anadolu Bölgesi Nüfus ve Yerleşim Özellikleri

   Türkiye nüfûsunun % 11.5’i bölgede yaşamaktadır. 1990 nüfus sayımına göre bölge nüfûsu yaklaşık 4.909.000 olup, km2ye yaklaşık 86 kişi düşer. Nüfus yoğunluğu Türkiye ortalamasından yüksektir.   Bölge nüfusunun % 48’i kırsal kesimde, % 52’si ise on bin ve daha fazla nüfuslu şehirlerde yaşar. Yüzey şekilleri ile nüfus yoğunluğu arasındaki ilişki diğer bölgelerden biraz daha farklıdır. Meselâ engebeli olan Mardin-Midyat Eşiği çok kalabalıkken,Diyarbakır Havzasının orta kesimleri seyrek nüfusludu

   , Yer: Ansiklopedi

×
×
 • Yeni Oluştur...