Jump to content

Kavaklıdere Şarapları Tarihçesi..


SimqEE
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kavaklıdere Şarapları Tarihçesi


 

 

Kavaklıdere Şarapları’nın öyküsü İsviçre’de başlamaktadır.

 

Ittihat ve Terakki kökenli, önceleri albay, daha sonra da Ankara Milletvekili olan Tunalı Hilmi Bey, İsviçre’de bulunduğu sırada Cenevre’li tanınmış bir ailenin kızı ile evlendi. Sevda adında bir kızı ve İnsan adında da bir oğlu oldu. Bu çocuklar Türk ve İsviçre eğitimi ve kültürü ile büyüdüler.

 

Hastalanan Sevda Tunalı tedavi için İsviçre’de bulunduğu süre içerisinde, Galatasaray Lisesi’nde okumuş ve Almanya’da iktisat tahsili yapmış olan Filibe eşrafından Serçeşmebeyleroğlu Mehmet Cenap ile tanıştı. Bu tanışma mutlu bir evlilikle noktalandı. Bu çift, soyadı kanunu ile And soyadını aldı.

 

Sevda Cenap And çifti Ankara’ya yerleşti. Cenap And Türkiye İş Bankası’nda görev aldı. İleri görüşlü olan ve aldığı eğitimden yararlanan bu çift Ankara’nın Kavaklıdere bölgesinin gerek şarapçılıkta, gerekse imarda büyük yatırım potansiyelini gördü. Milli mücadele yıllarının getirdiği yokluk ve imkânsızlıklar nedeniyle İsviçre’deki banker dostlarından borç alarak Kavaklıdere mıntıkasında, ileride şarap fabrikasının kurulacağı bağı ve civarındaki diğer bağ ve arazileri ailece satın aldılar. Bu sürede, İnsan Tunalı da Dışişleri’ne göreve başlayarak, merkezde ve dış ülkelerde görev aldı.

 

Sevda ve Cenap And’ın satın aldıkları bağların üzümlerinden ve aynı zamanda Ankara yöresinin diğer bağlarından şarap üretme projelerine, 1929 yılında tesadüfen karşılaştıkları, Ziraat Bankası inşaatında kalfa olarak çalışan, inşaa halindeki bankanın bodrumunda, kendi gereksinimini gidermek üzere, çarşıdan satın aldığı bölge üzümlerinden, Macaristan’daki köyünde gördüğü yöntemlerle şarap üreten Balaj usta çok yardımcı oldu. Bu beklenmedik karşılaşma ile ilk Kavaklıdere şarapları üretimi başlamış oldu.

 

Sevda-Cenap And çifti, bir yandan şaraphaneyi geliştirir ve üretilen şarapların kalitesini Avrupa’dan getirilen malzeme, teçhizat ve şarap uzmanları ile yükseltirken; diğer yandan bugün İş Bankası binasının da bulunduğu bölgede satın alınan diğer bağ ve arazileri değerlendirerek alınan borçları ödedi ve yeni kurulan Kavaklıdere aile şirketine kaynak sağladı.

 

Arsalarda payı olan İnsan Tunalı’nın Dışişleri’nden ayrılarak Kavaklıdere aile şirketine katılımı ile günden güne gelişen şirket, ülkenin kaliteli şarap üreten tanınmış bir şirketine dönüştü. Kavaklıdere semti ile özdeşleşen ortaklar, sahip oldukları arsalar üzerine, büyük bahçe içinde villalar inşa ederek bu semte yerleştiler.

 

Çocukları olmayan bu aile şirketi ortakları, kendilerinden sonra şirketin devamını sağlamak üzere, Sevda ve Cenap And, Metin Çavdar’ı ve İnsan Tunalı da İsmail Uğurlu’yu evlat edindiler.

 

Aileye bu yeni katılımlar şirketin gelişmesine ivme vermişken, Sevda And’ın bir trafik kazasında can vermesi ve İnsan Tunalı’nın beklenmedik ölümü şirketteki dengeleri bozdu, şirketin gelişmesini uzun bir süre duraklattı.

 

Sanayiden ziyade, güzel sanatlara eğilimli Metin And, akademik kariyeri seçtiği için şirketle ve aile ile ilgisi azaldı. Bu sürede şirket, eşi Sevda And’ın ölümünden sonra kurduğu Sevda-Cenap And Tesisi’ne ve tesisin müzik ve sanat etkinliklerine vaktini daha çok ayıran Cenap And ve Insan Tunalı’nın varisleri -dul eşi Nerime Tunalı ve manevi oğlu Uğurlu Tunalı - tarafından yönetildi.

 

Eşi öldükten sonra uzun bir zaman bekâr kalan Cenap And, ilk Demokrat Parti hükümetinde bir süre Milli Eğitim Bakanlığı yapan, ülkenin tanınmış eğitimci devlet adamı Avni Başman’ın kızı olan, Almanya’da ve Fransa’da eğitim görmüş, uzun süre öğretmenlik yapmış, Ayşe Cevza Başman ile evlendi.

 

Nerime Tunalı’nın ölümü ile, varisleri de şirkete katılınca, ortak sayısının artması nedeniyle şirket statüsü baştan gözden geçirildi. Şirket yönetimi Cenap ve Cevza And, Uğurlu ve Gülseren Tunalı ve Nerime Tunalı varisleri temsilcisi Aydın Sidal tarafından bir süre yönetildi.

 

Bu yönetim şekilleri, şirket etkinliklerinin duraklamasına neden oldu.

 

Nerime Tunalı varislerinin hisselerini peyderpey And ve Tunalı ailelerine devretmeleri ve Aydın Sidal’ın da ölümü ile şirket yönetimi, şirketin ekseriyet hisselerine sahip And ailesinin rızası ile diğer ortaklarla birlikte yürütüldü. Bu yönetim şekline Cenap And’ın ölümünden sonra da devam edildi.

 

Şirketin Kavaklıdere bağ ve tesislerinin, şehir içinde kalması nedeniyle büyütme ve geliştirme olanaklarının ortadan kalkması, bağ ve tesislerin içinde bulunduğu arazinin büyük değer kazanması, şirketin finansman sıkıntıları içinde bulunması, doğal olarak türlü çözüm seçeneklerini ortaya çıkarttı.

 

Bu çözümler arasında, şirketi tasfiye etme veya araziyi satıp yeni fabrika kurma ya da fabrikayı taşıyıp araziyi değerlendirme seçenekleri bulunuyordu.

 

Bu çözümler arasından, fabrikanın yenilenmeden taşınmasının finans yönünden olanaksız olması nedeniyle, arsanın satılıp yeni fabrika kurulması seçildi.

 

Arsa, Kavala Grubu’na satıldıktan sonra, yeni fabrikanın Ankara yerine Trakya’da kurulması düşüncesinin ortaklar arasında yarattığı itilaf, şirketin tasfiyesini düşündürmeye kadar büyüdü.

 

Cevza And, kamu ve özel sektörde mühendis ve yönetici olarak görev yapmış ve Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası’nda danışmanlık yapan Yüksek Makine Mühendisi kardeşi Mehmet Başman’ı da şirket yönetimine katarak, yaptırılan

 

fizibilite çalışmalarının sonuçları yönünde, Cenap And’ın Ankara’da Anadolu üzümlerini geliştirmek için kurulan Kavaklıdere Şarapları Şirketi’nin Ankara ile özdeşleştiği, fabrikanın başka bir yöreye taşınmasının hiçbir yarar getirmeyeceği gibi ve şirketin küçülmesine, hatta silinmesine bile neden olacağını diğer ortaklara kabul ettirdi ve şirket yönetiminin tüm sorumluluğunu üstlendi.

 

Şirket yeni yönetimi, Akyurt’ta, Esenboğa Havaalanı karşısında 50 hektar arazi satın aldı. Ankara Ziraat Fakültesi ve Fransız Sogelerg Müşavir firmasıyla anlaştı. Yatırım için devlet teşviği aldı. Bankalardan krediler sağladı. Alınan arazi üzerine 20 hektar bağ ve 40 bin hektolitre kapasiteli günün teknolojisinde yeni üretim, stoklama ve şişeleme tesislerini kurdu. Bu tesisler 1987 Bağbozumu ile işletmeye açıldı. Şirketin yıllık şarap üretim kapasitesi ve satışları 4 misli arttı.

 

Şirketin kuruluşunun 82’inci yılında:

 

Kavaklıdere semti, yapılan yeni bina, han, pasaj ve büyük küçük otellerle, Ankara’nın en gelişmiş turistik ve ticari kesimlerinden biri haline geldi. Cumhuriyet’ten sonra Kavaklıdere semti’nde inşa edilen villaların hemen hemen hepsi, Cenap And’ın Mimar Emin Onat’a çizdirdiği And Evi hariç, yıkılarak iş hanlarına dönüştü. Kavaklıdere Şarap Fabrikası ve bağlarının bulunduğu mevkiide bugün Sheraton Hotel&Convention Center ve Karum Ticaret Merkezi bulunmaktadır. Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’nın satılan hisseli arsaları üzerinde de bugün Hilton-SA Oteli bulunmaktadır.

 

Kavaklıdere Şarapları A.Ş, uzman bağ kadrosuyla Türkiye genelinde sahip olduğu bağlarında üzüm türlerini geliştirmekte, unutulmuş asil Anadolu üzüm türlerini gün ışığına çıkarırken, enternasyonel üzümlerini Anadolu yorumuyla sunmakta, uzman üretim kadrosu ve modern teknolojiyle donatılmış Ankara-Akyurt, Nevşehir-Gülşehir ve Ege-Kemaliye-Pendore Üretim Tesisleri ile yılda 19,5 milyon litre kaliteli şarap üretmektedir.

 

Bağcılık ve şarapçılık alanlarındaki kültür ve eğitim yayınlarıyla ülke şarapçılığının ve şarap kültürünün gelişmesine öncülük etmektedir. Kavaklıdere Şarapları dünya mutfağıyla Kavaklıdere ürünlerini eşleştirdiği yemek ve şarap organizasyonları, meraklı şarap severler ve sektör çalışanları için Horeca ve Kavekol eğitimleri organize etmektedir.

 

Kavaklıdere Şarapları A.Ş, ayrıca, güzel sanatlara ve özellikle Cenap And’ın Cevza And ile birlikte kurdukları Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’na sürekli maddi ve manevi destek vermekte, ülkede müzik kültürünün gelişmesine ve Vakfın üstlendiği, Ankara’ya konser salonu ve kültür merkezleri kazandırmak gibi projelerine, başkentin geleneksel sanat etkinliğine dönüşen Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nin sürekli olarak gerçekleşmesine ve bu festivalin yurtiçinde ve yurtdışında tanıtılmasına katkıda bulunmaktadır.

 

SB20.jpg

SB23.jpg

SB18.jpg

SB27.jpg

SB28.jpg

SB26.jpg

 

alıntı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...