Jump to content

Okeyin Tarihçesi..


SimqEE
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Okeyin Tarihçesi


 

Okeyin çıkış noktasının 13. yüzyıl Çinliler tarafından oynanan domino olduğu sanılmaktadır.

 

14. yüzyıl sonlarına doğru Çinliler ile ilişkileri olan Acemlerin oyunu öğrendikleri ve sıkça oynamaya başlamaları sonucu, değişikliğe uğrayarak bu günkü okeyin başlangıcı olmuştur. Ancak o günkü adı Arapça sıralı taşlar manasın...daki "El Turaft"'dır.

 

Domino oyununda üzerinde numaraları belirten noktalar bulunan taşlar oyuncuların ellerinde saklanırdı. Ancak bu durumdan rahatsız olan Acemler taşları üzerine koyacakları bir tahta parçası kullanarak okeyin temelini attılar. Daha sonra domino taşları üzerindeki sayıları belirten noktaları gerçek rakamlarla değiştirdiler. Bir yüz yıl dominonun bu değiştirilmiş şekli tüm İran Arap ve Fars diyarlarında oynanmaya başlandı.

 

15. yüzyıl sonları ve 16. yüzyıl başlarında Türklerle Arapların ilişkileri sonucu oyun Türkler tarafından öğrenildi ve hatta saraya kadar girdi. 17. yüzyıl ortalarında Osmanlı sarayında eğitim ve sanat konularında uğraşan bir bölüm olarak kabul edilen Enderun tarafından sıkça oynanan El Turaft, Enderun hocası Hacı Marufi tarafından yeniden ele alınarak oynanış şekli ve kuralları değiştirilmiştir. Daha sonra Hacı Marufi'nin talebeleri hocalarının bulduğu oyunu daha da geliştirerek bu günkü okeyi oluşturdular.

 

Osmanlı sarayında oyunun bu değişmiş şeklinin adı El Turaft'dan birbirinin taşlarını anlamak manasına gelen "Ol Kıraat-ı" seng olmuştur.

 

Bu söyleniş günümüze gelene kadar değişmiş özellikle yabancı dil etkileri sonucu "okey" adını almıştır. Online olarak bir çok web sayfası üzerinde oynanabilmektedir. 106 taştan oluşur. Oldukça basit kuralları olan okeyde, taşlar üstüste beşerli olarak konur ve bir taş gösterge olur. Göstergenin bir üstünde olan rakam, okey olarak adlandırılır ve eksik olan diziliş taşları yerine kullanılabilir. Gösterge ise, kendisine denk gelen takıma bir puan kazandırır.

 

 

 

_______________________________

 

Okey Hakkında

 

 

Plastik tahta mika vs maddelerden yapılmış taşlarla oynanan ve konkene benzeyen bir tür oyundur.Oyunda bir oyuncu çift açmışsa diğer el açan oyuncular ellerindeki çiftleri buraya işleyebilirler. Oyundaki amaç eldeki bütün taşları bitirmektedir. Eldeki taşları bitiren oyuncudan 101 ceza silinir. Elini açmış olan oyunculara ellerinde kalan taşların toplamı kadar ceza yazılır. Çift açan oyuncuların cezaları 2 katıdır. El açmayan oyuncuların taşlarına bakılmaksızın 202 ceza yazılır. Bir oyuncu hiç kimse açmadan tek seferde el açıp biterse buna elden bitme denir ve diğer oyuncular 2 kat ceza yer. Okey ile bitilmesi veya çift açan birinin bitmesi sonucunda da diğer oyuncuların cezaları 2 katına çıkar. El açıldıktan sonra diğer oyuncular yere açılan ele işleyen taşları atamazlar. Atmaları durumunda 101 ceza yerler. 101 oyunu klasik okeyden daha zevklidir.

 

Okey, özellikle Türkiye'de popüler olan bir oyundur.Tarihi Okeyin çıkış noktasının 13 yy. Çinliler tarafından oynanan domino olduğu sanılmaktadır. 14 yy. sonlarına doğru Çinliler ile ilişkileri olan Acemlerin oyunu öğrendikleri ve sıkça oynamaya başlamaları sonucu, değişikliğe uğrayarak bu günkü okeyin başlangıcı olmuştur. Ancak o günkü adı Arapça sıralı taşlar manasındaki "El Turaft"'dır. Domino oyununda üzerinde numaraları belirten noktalar bulunan taşlar oyuncuların ellerinde saklanırdı. Ancak bu durumdan rahatsız olan Acemler taşları üzerine koyacakları bir tahta parçası kullanarak okeyin temelini attılar. Daha sonra domino taşları üzerindeki sayıları belirten noktaları gerçek rakamlarla değiştirdiler. Bir yüz yıl dominonun bu değiştirilmiş şekli tüm İran Arap ve Fars diyarlarında oynanmaya başlandı. 15 yy. sonları ve 16 yy. başlarında Türklerle Arapların ilişkileri sonucu oyun Türkler tarafından öğrenildi ve hatta saraya kadar girdi. 17 yy. ortalarında Osmanlı sarayında eğitim ve sanat konularında uğraşan bir bölüm olarak kabul edilen Enderun tarafından sıkça oynanan El Turaft, Enderun hocası Hacı Marufi tarafından yeniden ele alınarak oynanış şekli ve kuralları değiştirilmiştir. Daha sonra Hacı Marufi'nin talebeleri hocalarının bulduğu oyunu daha da geliştirerek bu günkü okeyi oluşturdular. Osmanlı sarayında oyunun bu değişmiş şeklinin adı El Turaft'dan birbirinin taşlarını anlamak manasına gelen "Ol Kıraat-ı" seng olmuştur. Bu söyleniş günümüze gelene kadar değişmiş özellikle yabancı dil etkileri sonucu Okey adını almıştır. 101 oyunu Zaman içerisinde okey oyunu basit gelmeye başlamış, kurallar değiştirilerek 34, 51, 101, 102 gibi çeşitleri oluşturulmuştur. Bunlardan en çok bilinenin 101 oyunudur. Bu oyunda okey taşları erkek per veya seri olarak dizilir. Per oluşturan bu serideki taşlar toplanır. Toplam 101 ettiğinde el yere açılır. Diğer oyuncular da bu toplamı bulduklarında ellerini yere açıp diğer oyuncuların açtığı ellere işleme yapabilirler. 101 sayıyı bulamayan oyuncu 5 çift oluşturarak elini çift olarak da açabilir.Yeri sürekli takip edip iyi bir strateji uygulamak gerekir. Oyunun diğer versiyonları olan 34, 51 oyunları da benzer mantıkla oynanır.

 

Kurallar

 

Bir kişinin bir başka kişiye uygunsuz hareket yapması, rahatsız edici sözler söylemesi, aşağılayıcı davranması kesinlikle yasaktır. Herhangi bir konu dahilinde tartışmak kesinlikle yasaktır.Bir kişi sizi rahatsız ediyorsa bunu salon sorumlularına bildiririniz. Okey salonlarımıza kayıt olmak ücretsizdir.Kullanıcı bilgileriniz bir başkası tarafından asla bilinmez. Salonlarımızda oda açmak ücretsizdir.Odanıza gelen kullanıcıları haksız yere atmak ya da uygunsuz hareketler yapmak kesinlikle yasaktır. Uygunsuz hareket yapan kişiler tarafına bilgi verilmeksizin salonlarımızdan uzaklaştırılır, giriş yapamaz. Okeye4.com okey salonlarımızda seviyesiz davranan kişi/kişiler sebepsiz olarak atılır. Sevgi, saygı ve seviyeyi bozmamanızı önemle rica ederiz. Tartışmak,siyaset vb. gibi konular konuşmak, kişi ya da kişileri aşağılayıcı sözler sarf etmek, küfür etmek, reklam yapmak kesinlikle yasaktır. Ücretsiz olarak kayıt edeceğiniz oda ve rumuzlara ait bilgiler yalnızca sizin tarafınızdan bilinir, aktarılmaz.

 

Okey, dört kişiyle oynanan bir masa oyunudur. Herkesin önünde bir ıstakası bulunur. 1'den 13'e kadar 4 ayrı renkten 2'şer adet + 2 adet ""sahte okey"" taşı, toplam 106 taş vardır. Oyuna başlarken herkese 14 taş dağıtılır. Oyuna ilk başlayacak olan oyuncuya 1 fazla, yanı 15 taş dağıtılır ve oyun, ilk oyuncunun elinden bir taşı yanındaki oyuncuya atması ile başlar. Oyunun amacı, aynı renkli taşları numara sırasına koymak veya farklı renkte, aynı numaralı taşları gruplamaktır. Gruplama, en az 3 taş ile mümkündür. Sırası gelen oyuncu ya bir önceki oyuncunun attığı taşı alacak, ya da ortadan taş çekecektir. Ardından elindeki fazlalık taşı atması gerekir. Taşlar ilk dağıtılırken yere açılan taşın bir üstü okey'dir ve her hangi bir taşın yerine kullanılabilir

 

Sahte Okey

 

Yere açılan taşın bir üstü olan taş okey olduğundan o taşın orijinal değerini gösteren taştır. (Okey Kırmızı 7'li olduğunda, sahte okey Kırmızı 7 yerine geçer

 

Oyunu Bitirmek

 

Elindeki 14 taşı da ilk olarak gruplayan oyuncu oyunu kazanır. Elindeki fazlalık olan 15. taşı, yere açılan taşın üstüne koyarak oyunu bitirdiğini ilan eder. Oyunu bitirebilmesi için aynı renkten taşları sıralamalı veya aynı renkten aynı numaralı taşları gruplamış olmalıdır. Dikkat: Gruplarken, 13 numaralı taşın ardından sadece 1 numaralı taş gelebilir!

 

Çifte Gitmek

 

Oyuncu oyunu ""çifte giderek"" bitirme yolunu da tercih edebilir. Bunun için aynı renkten, aynı numaralı 7 çift taşı elinde biriktirmeye çalışmalıdır. Oyun boyunca çifte gittiğini söylemeyebilir, ancak çifte gittiğini ""çifte git"" butonuna basarak belirttiğinde bütün oyuncuların, oyunun en başından beri yanlarındaki oyunculara hangi taşları attığını görebilir hale gelir.

 

Gösterge

 

Oyunun başında yere açılan taşın öbür teki eğer bir oyuncuya ilk el dağıtıldığında gelirse bu "gösterge" dir. Kendisinde gösterge olduğunu oyunun en başında belirten oyuncu aynı puanda kalır, diğer oyunculardan birer puan düşülür.

 

Okey'e Dönmek

 

Elini tamamlamış, oyunu bitirmeye hazır bir oyuncu oyunu bitirmeyip dönmeyi tercih edebilir. Eğer elini tamamlayarak 15. taş olarak okey olan taşı atabilirse diğer oyunculardan iki kat puan düşülür

 

Puanlama

 

Oyuna başlarken her oyuncunun 20 puanı vardır. Kaybeden oyunculardan 2'şer puan düşülür. Oyunculardan herhangi biri 0 olduğunda oyun bitmiş olur. En yüksek puanı olan oyuncu kazanır.

 

Kaynak : Haber Sarayı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...