Jump to content

Patates Cipsinin Tarihçesi..


SimqEE
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Patates Cipsinin Tarihçesi


patatescipsi01.jpg

 

Bir Kızılderili olan Crum Saratoga Sprins, New york eyaletinde pahalı bir lokantanın aşçısıydı. Küçük adı George olan Crum aşçı olmakla beraber bir kabilenin de reisi idi . Reislerin ve aşçıların ise kaprisleri meşhurdur. Kendi fikirlerine karşı çıkılmasına hiçbir zaman istemezler. 1853 yılında ise Crum'un fikirlerine karşı çıkan biri vardı.

 

Kızılderili bölgesinin göbeğinde bulunan lokantaya bir müşteri gelmişti. Gelen adam Paris'ten yeni dönmüş bir Amerikalıymış ve Pariste iken bu adam amerikanın patates kızarmasından daha ince kesilmiş Fransız patates kızartmasını çok beğenmiş.

 

Böylece lokantada kalın kesilmiş patates kızartması ikram edildiğinde tabağı olduğu gibi mutfağa geri yollamış ve ikincisini istemiş, aşcı müşterinin istediğini yapmış; fakat bu da onun istediği gibi ince olmadığından o da geriye yollamış ve patateslerin çok kalın olduğundan şikayet etmiş.

 

Çok sinirlenen aşçı Crum bu sefer bıçağını iyice bileyip keskinleştirdikten sonra içinden müşteriyi öldürmek gelmiş; fakat onun yerine önündeki patatesleri öyle bir hırsla kesmiş ki patatesler incecik zar gibi olmuş daha sonrada onları kızgın yağın içine atmış , bol tuz ekip müşterinin önüne koymuş. Müşteri ise önüne konan bu patatesleri tadınca istediğinden daha iyi olduğunu görmüş ve çok beğenmiş.

 

Diğer müşterilerde bu patatesten çok hoşlanmışlar. Kısa zamanda Crum'un patatesi dünyaca ün kazanmış ve Cips denmiş . Yirminci yüzyılda ise bir çok şekle giren Cips biberliden tutunda kibrit çöpü şekline kadar girmiş ve senelerce evlerde yapılan Cips daha sonraları fabrikalarda yapılmaya başlanmış.

 

alıntı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...