Jump to content

Otfried Höffe...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Otfried Höffe ( 12 Eylül 1943, Głubczyce, Yukarı Silezya, Almanya), Alman filozof ve profesör.

 

1964 yılından 1970’e kadar Münster,Tübingen, Saarland ve Munich üniversitelerinde felsefe, tarih, sosyoloji ve teoloji disiplinleri üzerine çalıştı. 1971 yılındaki tezi Aristoteles’in pratik felsefesi üzerineydi. 1970 ve 1971 yıllarında Columbia Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak çalıştı.

 

Münih Üniversitesi’nde profesör olarak “İnsanlığın Stratejileri” adlı tezini 1974’de yazdı. Tez “kamusal karar almanın etiği” üzerineydi. 1976 yılında Duisburg Üniversitesi’ nde ilk en yüksek profesörlük derecesini elde etti. 1978 yılından 1992 yılına kadar İsviçre Fribourg’da sosyal felsefe üzerinde çalıştı.

 

Höffe ayrıca 1986-1998 yılları arasında Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nde sosyal etik üzerine okutmanlık da yaptı. 1992’den beri Höffe Tübingen Üniversitesi’nde kadrolu felsefe profesörüdür. Ayrıca Siyaset Felsefesi Araştırma Kurulu’nun başkanıdır.[1] 2002 yılında St. Gallen Üniversitesi’nde Höffe hukuk felsefesi üzerine daimi misafir profesör oldu. Onun başlıca ve en bilinen kitapları etik, hukuk felsefesi, ekonomi ve Aristoteles ile Immanuel Kant felsefeleriyle ilgilidir. Edebi Değerdeki Bilimsel Eserler için verilen Bavyera Edebiyat Ödülü’nü (Karl Vossler Ödülü) almıştır.Hala Almanya’nın Tübingen şehrinde yaşamaktadır.

 

Eserleri

 

  • Kant- Saf Aklın Eleştirisi (2003)
  • Ekonomik Yurttaş, Devlet Vatandaşı, Dünya Vatandaşı (2004)
  • Küreselleşme Çağında Demokrasi (2001)
  • Adalet (2007)
  • Immanuel Kant (2000)
  • Aristoteles (1999)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...