Jump to content

'Mustafa' Belgeseli 29 Ekim'de Vizyonda


Guest Lucky
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Atatürk’ün hayatını konu alan ve Can Dündar’ın senaryosunu yazıp yönettiği "Mustafa" adlı belgesel film 29 Ekimde vizyona girecek.

 

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, ölümünün 70. yıl dönümünde Atatürk’ün Türkiye’ye, dünyaya ve yeni yetişen nesle tam anlatılamadığı, yapılan belgesellerin Türkiye ölçeğiyle sınırlı ve belli bir dönemle kısıtlı kaldığı belirtildi.

 

Selanik’ten Dolmabahçe’ye kadar hayatını başından sonuna mercek altına alan, Atatürk’ü şablonlardan uzak olarak askeri, siyasi, insani boyutlarıyla anlatan bir filmin eksikliğinin hep hissedildiği kaydedilen açıklamada, 15 yıldır Atatürk belgeselleri yapan ve "Sarı Zeybek" ile Atatürk’ün değişik yönlerini seyirciyle tanıştıran gazeteci Can Dündar ve ekibinin, Atatürk’ün hayatını sinema diliyle anlattığı "Mustafa" belgeselinin 29 Ekimde vizyona gireceği bildirildi.

 

"Mustafa" filmiyle özellikle yeni neslin Atatürk’ü yeniden keşfedeceği belirtilen açıklamada, film için Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı arşivleri başta olmak üzere, yerli ve yabancı pek çok arşivin özel izinle açıldığı ifade edildi.

 

Atatürk’ün daha önce görülmeyen fotoğraflarına, hatıralarını yazdığı not defterlerine, yakınlarına yolladığı çok özel mektuplarına, günlüğüne, el yazmalarına ulaşıldığı kaydedilen açıklamada, çekim ekibinin Atatürk’ün ayak bastığı Selanik’ten Manastır’a, Şam’dan Berlin’e, Sofya’dan Karlsbad’a kadar her coğrafyaya giderek, doğduğu odadan öldüğü odaya dek her mekana girerek yerinde görüntülediği vurgulandı.

 

Geniş ve deneyimli bir kadronun Atatürk’e dair yazılan kitapları, yerli yabancı basını, diplomatik yazışmaları tarayarak objektif, sıcak bir hayat hikayesi anlatmaya çalıştığı bildirilen açıklamada, Atatürk’ten kalan eşyaların, anıların, çalıştığı karargahların, yaşadığı evlerin, geride bıraktığı belgelerin, sevdiği müziklerin, söylediği sözlerin titizlikle derlendiği belirtildi.

 

Açıklamada, filmin müziklerinin, Balkanlardan yetişen uluslararası müzisyen Goran Bregoviç tarafından bestelendiği kaydedildi.

 

AA

fft17_mf102305Jpeg-1.jpeg

 

Mustafa Kemal'i bir Yunanlı oynadı

 

Mustafa Belgeseli'nde Mustafa Kemal Atatürk'ün çocukluğunu bir Yunanlı oynadı. Ulu Önder Atatürk’ün hayatını konu alan ve Can Dündar’ın senaryosunu yazıp yönettiği "Mustafa" adlı belgesel film 29 Ekimde vizyona girecek.

 

Selanik'ten Dolmabahçe'ye Atatürk'ün hayatından tüm kesitleri perdeye taşıyan belgeselde Herkesin kafasına kazınan karga kovalama sahnesini, Langaza'da çekilmiş. Mustafa Kemal'in koştuğu tarlalara yakın bir yerde yapılan çekimler için Mustafa'yı oynayacak çocuk da oradan bulunmuş. Adı Yorgo… Bir Yunanlı… Ve kendi halkına bir dönem düşman belletilen adamın çocukluğu rolünü büyük keyifle oynamış.

 

Ölümünün 70. yıl dönümünde Atatürk’ün Türkiye’ye, dünyaya ve yeni yetişen nesle tam anlatılamadığı, yapılan belgesellerin Türkiye ölçeğiyle sınırlı ve belli bir dönemle kısıtlı kaldığı belirtildi.

 

Selanik’ten Dolmabahçe’ye kadar hayatını başından sonuna mercek altına alan, Atatürk’ü şablonlardan uzak olarak askeri, siyasi, insani boyutlarıyla anlatan bir filmin eksikliğinin hep hissedildiği belirtilirken, 15 yıldır Atatürk belgeselleri yapan ve "Sarı Zeybek" ile Atatürk’ün değişik yönlerini seyirciyle tanıştıran gazeteci Can Dündar ve ekibinin, Atatürk’ün hayatını sinema diliyle anlattığı "Mustafa" belgeselinin 29 Ekimde vizyona girecek.

.

"Mustafa" filmiyle özellikle yeni neslin Atatürk’ü yeniden keşfedecek. Film için Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı arşivleri başta olmak üzere, yerli ve yabancı pek çok arşivin özel izinle açıldı.

 

Atatürk’ün daha önce görülmeyen fotoğraflarına, hatıralarını yazdığı not defterlerine, yakınlarına yolladığı çok özel mektuplarına, günlüğüne, el yazmalarına ulaşıldığı kaydedilirken, çekim ekibinin Atatürk’ün ayak

bastığı Selanik’ten Manastır’a, Şam’dan Berlin’e, Sofya’dan Karlsbad’a kadar her coğrafyaya giderek, doğduğu odadan öldüğü odaya dek her mekana girerek yerinde görüntüledi..

 

Geniş ve deneyimli bir kadronun Atatürk’e dair yazılan kitapları, yerli yabancı basını, diplomatik yazışmaları tarayarak objektif, sıcak bir hayat hikayesi anlatmaya çalıştığı belirtilirken, Atatürk’ten kalan eşyaların, anıların, çalıştığı karargahların, yaşadığı evlerin, geride bıraktığı belgelerin, sevdiği müziklerin, söylediği sözlerin titizlikle derlendi.

 

Filmin müziklerini ise Balkanlardan yetişen uluslararası müzisyen Goran Bregoviç tarafından bestelendi.

 

FİLMİN AFİŞİ

 

İşte Can Dündar'ın filmin afişiyle ilgili sözleri:

"Afişte göreceğiniz bu çalıçırpıdan ev, onun muhacirliğinin, "yurtsuzluğunun", yurt arayışının simgesiydi aslında…

Sadece onun da değil:

Koca bir imparatorluğu yitiren halkın, sıkıştığı küçücük yurdu da simgeleyecekti o çocuksu kulübe…

Kulübeyi yapan çocuk da bir Makedonyalı…

Alexandre…

Onu da Manastır'da yemek yediğimiz restoranda tesadüfen "keşfettik". Saadet Özen, çocuğun ailesini bu role ikna etti.

Tabii Alexandre kendisinin filmin ana kahramanı ve afiş yıldızı olacağını bilmiyordu.

Doğrusu biz de bilmiyorduk.

Ama onu kulübenin içinde gördüğüm an, "İşte afişimiz bu" dedim görüntü yönetmenimiz Murat'a…

Ve hem fragmana hem afişe damgasını vuran harika bir görüntü çıktı ortaya…"

 

MİLLİYET

 

İSTANBUL- Ulu Önder Atatürk'ün hayatını konu alan ve Can Dündar'ın senaryosunu yazıp yönettiği, Goran Bregoviç'in müziklerini hazırladığı 29 Ekim'de vizyona girecek olan 'Mustafa' isimli belgeselin fragmanı gösterilmeye başlandı.

 

Belgesel, Atatürk'ün askeri, siyasi ve insanı yönlerini anlatıyor. Filmde, Atatürk'ün daha önce görülmemiş fotoğraflarına, not defterlerine ulaşılarak, sevdiği müzikler ve sözlerle derlendi.

 

Belgesel hazırlığında, Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı arşivleri başta olmak üzere yerli ve yabancı pek çok arşiv özel izinle açıldı.

 

Filmde eski siyah beyaz görüntüler ve resmi şablon yerine, modern animasyon teknikleri kullanıldı.

 

 

GAZETEPORT / KÜLTÜR SANAT

 

spacer-1.gif

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Turkcell neden Mustafa filmine sponsor olamadı?

 

 

Bu yıl, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 70’inci ölüm yıldönümü. Bugüne kadar Atatürk ile ilgili yapılmış film ya da belgesellerde, hep kahraman bir lider gösterildi. Atatürk yüceleştirilirken, insan yönünü toplum olarak atladık. Türk şairi, edebiyatçısı, romancısı da atladı.

 

Can Dündar’ın ‘Mustafa’ filmi işte böyle bir boşluktan çıktı. O yüzden de adı Atatürk değil, Mustafa oldu.

 

Dündar, “Mustafa” projesine start verdiğinde filmine sponsor arayışına girdi.

 

Turkcell, sponsorluk teklifine olumlu yanıt verdi. Can Dündar ile Turkcell yetkilileri arasında toplantılar yapıldı ve el sıkışıldı. Edindiğim bilgilere göre Turkcell bu projeye yaklaşık 350 bin euroluk bir destek vermeyi kabul etti.

 

Ancak film bittikten sonra ilginç bir gelişme yaşandı.

 

Turkcell’in CEO’su Süreyya Ciliv, filmin bir kopyasını istedi.

 

“Sponsoru olduğumuz filmi izlemek istiyoruz. Bu konuda yönetimdeki diğer arkadaşlarımızın da görüşünü almak istiyorum” dedi.

 

Filmin bir kopyası Turkcell’e gönderildi. Turkcell üst yönetimi filmi izledi.

 

Filmi izlendikten sonra ani bir kararla Turkcell filme sponsor olmaktan vazgeçti.

 

Can Dündar’a sponsorluktan çekilme nedenine dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

 

Ancak Turkcell yönetiminde filmi izledikten sonra ortaya çıkan ve sponsorluktan da geri adım atılmasına neden olan görüş şuydu: “Bizim Turkcell olarak toplumun her kesiminden müşterimiz var. Böyle bir filme sponsor olarak müşterilerimizin bir kısmını karşımıza alma riskini üstlenemeyiz.”

İnsanın inanası gelmiyor ama ne yazık ki Turkcell ve Mustafa filminin yöneticileri arasında iplerin kopmasına, Turkcell yönetiminde ortaya çıkan bu görüş neden oldu.

 

Filmin senaristi ve yönetmeni de olan Can Dündar, Turkcell’in son saniye golü ile zor duruma düşmüştü. Neyse ki devreye Sabancı Holding girdi. Can Dündar ile görüşen Güler Sabancı, Mustafa filmine, Holding olarak sponsor olmayı kabul etti. Yine edindiğim bilgilere göre Sabancı Holding’in filme sponsorluk katkısı yaklaşık 300 bin euro civarında olacak.

 

Yarın vizyona girecek Mustafa filmini görmek için, umuyorum ki milyonlarca Türk izleyici sinema salonlarına koşacak ve yine umuyorum ki Mustafa filmi, Sabancı Hloding’in katkıları ile bir Recep İvedik’ten daha fazla seyirci toplayacak.

 

 

Ercan İNAN

 

GAZETEVATAN

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Onu tanıdıkça ona ne kadar çok ihtiyaçımız olduğunu daha çok anlıyorum.Biliyomusunuz dün gazete almak için büfeye gittiğimde 'çok yaşa padişahım' diye manşete taşınmış bir yazı gördüm.Midem bulandı.Ya ne angutlar var hala yaşantımızda yaa...adamdaki aymazlığa bakın cumhuriyet bayramında utanmadan sıkılmadan gazetesine böyle bir manşet atabiliyor :( aynısını fransanın ulusal gününde bir gazete bir yapsın bakalım ortalık nasıl birbirine giriyor..bu ne biçim anlayıştır böyle hala anlamış değilim...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Onu tanıdıkça ona ne kadar çok ihtiyaçımız olduğunu daha çok anlıyorum.Biliyomusunuz dün gazete almak için büfeye gittiğimde 'çok yaşa padişahım' diye manşete taşınmış bir yazı gördüm.Midem bulandı.Ya ne angutlar var hala yaşantımızda yaa...adamdaki aymazlığa bakın cumhuriyet bayramında utanmadan sıkılmadan gazetesine böyle bir manşet atabiliyor :( aynısını fransanın ulusal gününde bir gazete bir yapsın bakalım ortalık nasıl birbirine giriyor..bu ne biçim anlayıştır böyle hala anlamış değilim...

 

 

Kurt puslu havayı sever. :mad:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu film yıllarca O'na, devrimlerine, ilkelerine, yaptıklarına inanmayan, varlığından rahatsız olanlar tarafından yapılsaydı bundan fazla veya eksik olmazdı....

29 ekimde gösterime girmesi için de hiç bir mana ve ehemmiyet bulundurmamaktadır....

Bu kadar başarısız kurgu, montaj - ses, ışık kalitesi de olamaz...

Sponsorluk bedeli de bu nedenle 350 bin avro olamaz...

Ne amaçla yapıldığı şu anda ciddi soru işaretleri bırakan bu yapıma sponsor olmadığın için teşekkürler TURK cell..

Son cümlem; dün akşam seyrettim ve çok üzüldüm, çok üzldüm ve çok üzüldümmm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selam

 

Mübarek insan Mustafa Kemal Paşamızı tamamen yanlış tanıtan, Emevi dindaşlarının ekmeğine yağ süren, işbirlikçi ve bağlantılı birinin hazırladığı bir ihanet filmi.

 

Bu kadar mübarek bir adam, daha kötü tanıtılamazdı.

 

Allah herşeyi bilendir.

 

Rabbimiz Mustafa'mıza rahmet eylesin, O'na selam olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yılmaz ÖZDİL

249b-1.jpgMustafa'ya gittim...

 

Sarhoş.

 

Kafayı bulunca ağlayan...

 

Hoyrat.

 

Soğuk.

 

Kalpsiz.

 

Çevresine eziyet eden...

 

İtiraz edeni asan...

 

Arkadaşlarını satan...

 

Goygoycuların dolduruşuna gelen...

 

Milletten bihaber.

 

Hatta milleti küçümseyen...

 

Alay eden.

 

Hesabını kitabını bilmeyen...

 

Batı hayranı.

 

Sefa düşkünü.

 

O balo senin...

 

Bu balo benim, gezen.

 

Zampara.

 

Cephede bile karı-kız düşünen...

 

Savaşmadığı için sıkılan...

 

Ordu varken, çete kurmaya kalkan...

 

Devrimleri intikam için yapan...

 

Dinsiz.

 

Kendi heykellerini diktiren...

 

Megaloman.

 

Bencil.

 

Günde 3 paket sigara içen.

 

Usul usul intihar eden...

 

Psikolojik bunalımda...

 

Yalnız.

 

Çaresiz.

 

Basiretsiz.

 

Zavallı bir adam.

 

*

 

Mustafa'daki Mustafa bu.

 

*

 

Anafartalar 1 saniye.

 

İşgal 2 saniye.

 

Tası tarağı toplayıp kaçmak için, sığır sürüsünün çıkardığı toz bulutundan bile tırsan... Sığır sürüsüyle düşman ordusunu ayırt etmekten aciz biri... Başkomutanlık meydan muharebesi desen... Taktiğini falan başkasından araklamış zaten.

 

*

 

Hak edilmiş bence Oscar...

En azından Nobel.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kesinlikle izlenmeli ;can dündar ne de olsa;)

 

 

 

İzlenmeden yapılmış böylesi yorumların yüzünü kara çıkaran can dündar a yazıklar olsun.....Rezalet!:mad:

sArı zeybek i can dündar mı yaptı gerçekten dedirtiyor.....!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...