Jump to content

Andalusian At Türü ve Özellikleri


ASİA

Önerilen Mesajlar

Türün Tarihçesi ve Orijini

Andalusian, bir İspanyol bölgesi olan Andalusia da üretilmiş ve adını buradan almıştır. Ataları İspanya ve Portekiz in iber atlarıdır. 60 yıldan biraz daha kısa bir süre önce Andalusian ve Lusitano atı arasındaki ayırım yapılmıştır. İspanyollar günümüzde kendi atlarından Pura Raza Espanol‘dan (saf İspanyol atı.) söz ederler ve kendi aygır kitaplarını tutarlar. Dünyanın birçok yerinde bu attan Andalusıan diye söz edilir. Portekiz atına Lusitano denir ve adını Portekiz`in antik roma adı olan Lusitanya` dan alır.

 

 

Andalusian`ın kökleri tarih öncesi döneme dayanır. Güney İspanya`da iber peninsula` sında M.Ö. 30.000 - 20.000 yıllarına ait mağara resimleri keşfedilmiştir. Bu tarih öncesi atlar, Andalusian`ın ataları olduğu düşünülür. Birçok uzmanın katıldığı bir görüşe göre bu cins; yüzyıllar boyunca, İspanyanın uzun tarihi süresince buradaki değişik insanlar ve kültürler tarafından oluşturulmuştur. Yüzyıllar boyunca iber atı, iber peninsula`sına değişik gruplar tarafından getirilen atlardan etkilenmiştir. Bu gruplar arasında Fransızlar, Kuzey Afrikalı Kortagiyonlar, Romalılar, değişik Alman boyları ve Moor` lar vardır. 15. yüzyılda Andolusia diğer cinsleri etkilemeye başlamıştır. Dünyanın ilk savaş atı olarak ünlenen, günümüzün Andalusian atının ataları, tarihin büyük savaşçılarına hizmet ederken göze çarpan roller üstlenmiştir.

 

 

Bazı araştırmacılar, iber atına M.Ö. 4000 - 3000 yıllarında binildiğine inanırlar. M.Ö. 2000`de iberya ya Phoenician`ların ulaştığı zamanda ve M.Ö 1000`de Grek`lerin geldiği zamanda iber süvariler çoktan çetin bir düşman haline gelmişlerdi ve iber atı eşi bulunmaz bir savaş atı olarak göz önünde tutuluyordu. M.Ö. 1100 civarında yazılmış Iliada`da Homer iber atından söz eder. Ünlü Grek süvarisi Xenephon , iber atından övgüyle bahseder ve M.Ö. 450`de Spartalı` ların Atinalıları yenmesindeki önemli rollerinden söz eder. II. Punik savaşı (M.Ö. 218-201) Hannibal akın eden Romalıları iber süvarilerini kullanarak defalarca yenmiştir. İlk savaş atı olarak bilinse de iber atı aynı zamanda güvenilirliği ve hoş mizacı ile de bilinir.

Ağır zırhlı şövalyeler, Avrupa`nın askeri güçlerinde çoğunluk haline geldiklerinde; Andalusian, en popüler savaş atı konumundan kısa sürede düştü.

Her nasılsa ateşli silahların kullanılmaya başlamasından sonra , iber atı bir kez daha Kraliyetin ve süvarilerin tercihi olmuştur.

 

 

Daha sonra, iber atı Avrupa`nın Kraliyet atı haline geldi. Avrupa genelinde (Avusturya, Fransa, İtalya ve Almanya dâhil) büyük binicilik Akademileri kuruldu. Dresaj ve yüksek binicilik okulu bu akademilerde başladı ve gelişti. İtici gücü ileri hareketi ve çevikliği sayesinde iber atı bu akademilerin onaylanmış binek atı oldu.

1667`de Newcastle dükü Andalusian için şunları yazmıştır. " Dünyadaki en asil at, olabilecek en güzel at, yüce ruhun, cesaretliliğin ve uysallığın bir ürünü. En gururlu ve aksiyonlu koşması ve yumuşak dörtnalı ile beraber sevecen, nazik bir at. Bir Kralın zafer günü için uygun bir at." Viyana‘daki ünlü İspanyol binicilik okulunun Lipizenleri için kurulan tesislerinde hizmet veren Andalusiandır. Amerikan Quarter atı gibi yeni dünyada geliştirilen birçok cinste olduğu gibi , Alman atının , İrlanda Cannemara`sının ve İngiliz Cleveland dorusunun geliştirilmesinde büyük rolü olmuştur. Günümüzde de Andolusian atı inanılmaz birçok yönlülük sergiler. Andolusianın gücü, atletikliliği ve iyi huyu hala bu cinsin önemli özellikleridir. ABD`de Andolusian atı dresaj, atlama, araba, arazi, western ve İngiliz binişi gibi çok yönlü dallarda yarıştırılır. Buna ek olarak çok başarılı bir gösteri atıdır. Tabi ki Andolusian`ın sevecenliği ile mükemmel bir Aile atı olduğu da unutulmamalıdır. Andolusian, nerede bulumuş ve ne yapmış olursa olsun gururun bir simgesidir.

 

 

Cinsin Özellikleri

Andolusian güçlü yapısına göre oldukça zariftir. Tipik Andolusian atı 15,2 - 16,2 el uzunluğundadır. Başı orta uzunlukta, dikdörtgen biçimli, zayıf ve profilden bakıldığında dışbükey veya geniş bir alınla, düz ve iyi yerleşmiş kulaklar vardır. Gözler iri ve canlı, boyun orta derecede uzun, geniş ve zariftir. Yele kalın ve gürdür. Kuyruk genelde gür, uzun, aşağıda ve vücuda yakındır. Andolusianların yaklaşık %80`i beyaz veya grinin tonlarındadır. %15`i doru , %5`ide yağızdır.

Andolusian; gururlu, hassas, zeki saygı ve özenle eğitildiğinde çabuk öğrenen bir cinstir.

 

Kaynak: Atkolik

 

res13.jpg

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...