Jump to content

Nikolay Rimski-Korsakov


sessiz nehir
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

[TABLE]

[TR]

[TH=colspan: 2]Nikolay Rimski-Korsakov[/TH]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 2]Rimskykorsakov.jpg

Nikolay Rimski-Korsakov (1844-1908)

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TH]Doğum[/TH]

[TD]18 Mart 1844

Tikhvine, Rusya[/TD]

[/TR]

[TR]

[TH]Ölüm[/TH]

[TD]21 Haziran 1908

Lubensk, Rusya[/TD]

[/TR]

[TR]

[TH]Meslek[/TH]

[TD]Müzisyen, Besteci, Müzik eğitimcisi[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Nikolay Rimsky-Korsakov, Rusça: Николай Андреевич Римский-Корсаков (Nikolay Andreyeviç Rimskiy-Korsakov) (d. 18 Mart 1844, Tikhvine, Rusya - ö. 21 Haziran 1908 Lubensk, Rusya) Rus muzisiyen, besteci, müzik eğitimcisi.

 

[h=2]Yaşam[/h] St. Petersburg'un 200 kilometre uzağındaki küçük Tikhvin kasabasında dünyaya geldi. Doğduğunda babası 60, annesi 42, erkek kardeşi ise 22 yaşındaydı.

 

Küçük Nikolay, piyano çalmayı Tikhvin'de öğrendi. Yeteneğini ve kulağının iyi olduğunu farkeden ailesi, bunun pek üzerinde durmadı. Çünkü Nikolay'ı, ağabeyi gibi ülke donanmasının başarılı bir denizcisi olarak görmek istiyorlardı. Ve genç adam, 12 yaşında St. Petersburg'daki donanma okuluna girdi.

Korsakov, o günden sonra müzikal çalışmalarına hız verse de geçinebilmek için donanmadaki işini de sürdürmüş ve ancak 8 yıl sonra aktif işinden ayrılabilmiştir. Bestecinin müzikal alandaki çalışmaları, yalnız yaratıcı işleriyle sınırlı değildir. 1871'den yaşamının sonuna kadar St. Petersburg Konservatuarı'nda profesörlük yapmıştır. 27 yaşında bu onurlu mesleği icra etmeye başlayan Korsakov, donanmanın brass grubunda on yıl çalışmış, Müzik Okulu'nda yedi yıl müdürlük, Imperial Capella'da ise 10 yıl müdür yardımcılığı yapmıştır. 1874-1907 tarihleri arasında St. Petersburg, Moskova, Kiev, Brüksel ve Paris'te çok sayıda senfonik konser yöneten besteci, 64 yaşında Loubensk'te yaşamını yitirmiştir.

[h=2]Eserleri[/h] 11 senfoni, 15 opera, 3 enstrümental ve orkestral çalışma, 79 romans eseri, 2 koleksiyon ve çok sayıda piyano çalışması üreten büyük bestecidir. Çok bilinen bir eseri Binbir Gece Masalları'ndan esinlenilmiş olan Şehrazad'tır.

"Armoni Üzerine Yazılar", Orkestrasyonun İlkeleri[1] ve "Müzikal Yaşamımın Efsanesi" adlı üç de kitap yazmıştır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...