Jump to content

Karanlık Korkusu


Visall
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İtiraf ediyorum: evet ben de karanlıktan korkuyorum. Üstelik herkesin karanlıktan korktuğuna inanıyorum. Sadece bazıları bunu gizler, bazıları ise itiraf eder. Tabi burada en önemli husus karanlığa yüklemiş olduğumuz anlamdır. Ya da karanlığın ruhumuzdaki çağrışımları…

 

Çocukluğumun en büyük korkuları karanlıkla alakalı olanlarıdır. Hiç unutmam bir gece babamla bir yerden eve dönüyorduk. Henüz 4-5 yaşlarındaydım. Yanımda babamın olması ve onunla konuşuyor olmam bana karanlığı unutturuyor ve korkumu bastırmama yardımcı oluyordu.

 

Fakat bir ara babam adımlarını hızlandırdı ve kayboldu. Babamın yanımda olmadığını anladığım an hayatımın en büyük korkularından birini yaşadım. O korku beni öylesine etkilemiş ki aradan 40 seneye yakın bir süre geçmesine rağmen o geceyi bütün detaylarıyla hatırlıyorum. Ruhumun ta derinliklerine kadar beni etkileyen bir korku… Gözlerim karanlıkta babamı ararken gözyaşlarım yanaklarımı ıslatıyordu. Evimizin yakınındaki askeri karakolda bağlı bekleyen köpekler o gün bana at büyüklüğünde gelmişlerdi. Avazım çıktığı kadar bağırdım. O an babamı karşımda görünce ona öylesine sarıldım ki onun sıcaklığını hala hatırlıyorum. Babam belki beni karanlığa alıştırmak için yalnız bırakmıştı fakat ben o günden sonra karanlıktan daha fazla korkmaya başladım.

 

Niyetim babamı eleştirmek değil o içimde olan bir gerçeği ortaya çıkarmıştı. zira insanın karanlıktan korkması onun insan olmasının bir gereği. İnsan karanlıktan korkmalı ki gerçeğin aydınlatıcı ışığını arasın. Beni gerçekle yüzleştiren ve her daim samimi olmaya yönelten yine bu karanlık korkusudur.

 

Uzun bir süre bu korkuyla mücadele ettim. Geceleri geç saatlerde yalnız başıma sokaklarda dolaştım. Issız yerlerde yalnız başıma oturabildiğim kadar oturdum. İnsanların gece geçmeye cesaret edemedikleri yerlerden geçme teşebbüsünde bulundum.

 

Şimdilerde ise gecenin karanlığı beni pek korkutmuyor. Hatta çoğu zaman sığındığım bir liman oluyor gece. Evet, yine karanlıktan korkuyorum ama yıldızların parlaklığını arttıran gecenin karanlığından değil. Zira gecede ortaya çıkan yıldızlar bana geleceğin aydınlık gündüzlerini haykırarak ümidimi perçinliyor. Benim asıl korkum gecede yıldızların görünmesine engel olan yapay ışıklar misali insanların vicdanlarını örten karanlık düşünceleridir. Bencil ihtirasları ve menfaati için tüm insanları helake sürükleyecek derecede kabaran hırsları, arzuları ve egolarıdır. Gerçek karanlık insanın vicdanını örten karanlıktır. Egosunu tatminden başka her şeyi perdeleyen bir karanlıktır o.

 

Gecenin karanlığında parlayan yıldızlar geleceğin güneşinden dünyanın damına sızan ümit ışıklarıdır. İnsanlık için gelecek aydınlık yarınların müjdesidir onlar. Her gün gökten yere yağarak çiçeklerin yüzünde ümidi gülümser yıldızlar. Çiçeklerin, kelebeklerin ve masum çocukların yüzünde ümidi dokur ilmek ilmek. Yaşam o ümitle anlam kazanır. Hayat o ümitle yaşanılır olur.

 

İnsanın dünyadaki hali gözleri kapalı iken tatmış olduğu olağan üstü lezzetli ve tadanı kendisine âşık eden ve olmazsa olmaz bir ihtiyaç halini alan gizemli yemişi arayan adamın hali gibidir. Her yerde onu arar. Her tattığını onunla kıyaslar ve ona ulaşma arzusuyla ölümü bile hiçe sayar. İlginçtir ki o lezzetten ne kadar uzaklaşırsa ona olan özlemi ve açlığı o ölçüde artar. Hiçbir şey onun yerini tutamaz. Ve ona ulaşmadan huzuru bulamaz insan.

 

Evet, insan göklerde uçan kuşlardan işitmiştir özgürlün türküsünü ve o türkü kulaklarında çınlamaktadır. Yine o çocuk saflığında tatmıştır masumiyet iksirini ve kötülüğün elini uzatamadığı saflığı, samimiyeti.

 

Ruhu hürdür çocukların ve hiçbir şeye karşı şartlanmış değildir. Kimseye kötülük düşünmediği gibi kimseyi de kötü görmez. Sınır yoktur onun dünyasında sevgiye engel tanımaz kalbi. Evet, insan çocuk kalbine tattırılan bu iksirin etkisiyle bir ömür arayıp durur. Kimi ümidini yitirir ve kalbindeki aydınlığı karartır. Kimi de egosunun inadına onu aramaya devam eder. Ümitle yaşar, ümidi yeşertmeye çalışır.

 

Kendimize dönüp bakalım. Biz nerede duruyoruz. Kalplere korku salan ümitsizlik karanlığının tarafında mıyız? Yoksa her şeye rağmen ümit diyen hayatı yaşanır kılan tarafta mıyız?

 

Gecenin karanlığı bana insanın bencilliğini ve ümitsizliğini hatırlattığı için korkuyorum. Ben aslında insanın içinde yaşattığı karanlıktan korkuyorum. Yıldızları aydınlatan gecenin karanlığından değil. Zira o bana çocuk masumluğunda tattığım mutluluğu anımsatıyor.

 

Sahi hangi karanlık daha korkutucu?

 

 

 

 

Abdurreşid Şahin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • 'Karanlık Korkusu' Aşılabilir

   Çocukların korkularıyla ilgili sürecin iyi yönetilmesi gerektiğini ifade eden Yard. Doç. Dr. Özlem Mestçioğlu Gökmoğol; çocuklarda 2 yaşından itibaren korkuların oluşmaya başladığının altını çizerek şu bilgileri verdi. 2 yaşında annesinden ayrılmaktan ve yüksek sesten korkan çocuk, 3-5 yaş arasında karanlıktan korkar. Bu korku doğal olarak gelişen korkulardan biridir. Karanlık korkusunun aile tarafından sağlıklı olarak ele alınması halinde ileriki yaşamda çocuk için sorun olmaksızın kaybolabil

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

  • Çocuklarda Karanlık Korkusu...

   Uzmanlara göre korku öğrenilmiş bir duygudur. Çocuk küçük yaşlardan itibaren ailesinden ve çevresinden korkuyu öğrenir. Aileler bıkmadan usanmadan tehlike yaşatabileceğini düşündükleri pek çok şeyi sürekli olarak anlatırlar. Örneğin karanlığı, öcüyü, iğneciyi, doktor, hemşireyi, canavarı bu korkutucu şeyler listesine eklerler. Bu defa da çocuk doktora veya hastaneye gideceği zaman aileler oldukça zorlanırlar. Örneğin korkutulan meslekler listesinden diş doktorluğu da nasibini almıştır.   Çocu

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

  • Karanlık Korkusu Olanlar İçin Tavsiye

   Merhaba arkadaşlar. Ben Jacqueline. 2 sene önce karanlık korkumdan dolayı psikiyatra gitmiştim ve şimdi gayet mutluyum. Şu an forumumuz da eminim ki bu korkusu olan onlarca arkadaşımız vardır.Onlar için psikiyatrın bana tavsiye ettiği teknikleri ve telkinlerden kesitleri size anlatacağım.2009 yılının yazıydı. Temmuz ayı evde Dabbe filmini izlemiştim. Bilincimi çok feci şekilde etkilemişti. 6 ay boyunca evin içinde yalnız kalamadım,karanlıkta oturamadım vs, Sonra psikiyatra gitmek istedi

   , Yer: Serbest Kürsü

  • Karanlık Korkusu

   Karanlıktan korkar mısınız? Korkusu olanlar bilir, korkular insanın hayatını o kadar çok etkiliyor ki… Fobi geliştirdiğiniz, yani aşırı korku duygusu yaşadığınız şeyi hayatımızdan uzak tutmaya çalıştıkça kendimizi kısıtlar hale geliyoruz. Karanlık korkusu da bunlardan biri.   Her 10 kişiden birinin sorunu fobi sahibi olmak. Hatta bazılarımızın farkında olmadığı ya da dile getirmekten çekindiği fobileri olduğu da düşünülünce, bu oranın aslında daha yüksek olduğu söyleniyor.   Karanlık ko

   , Yer: Düz Yazı (Nesir)

×
×
 • Yeni Oluştur...