Jump to content

Aşk Sinyalleri


Guest Lucky

Önerilen Mesajlar

iliskiler.jpg

 

 

Antropolog Dr. David Givens' in yazdığı ''Aşk Sinyalleri (Love Signals)'' adlı kitap, Prestij Yayınları tarafından Türkiye' de yayımlandı.

 

Şule Gülmen' in Türkçe' ye çevirdiği kitapta ilişkiyi 5 evreye ayıran David Givens, bunları "Dikkat çekmek", "Gözdeki pırıltı nasıl okunur?", "Kelime alışverişi", "Dokunmanın dili" ve "Sevişmek" olarak sıralıyor.

 

"Aşkın sözsüz dili" alt başlığıyla yayımlanan kitapta, tanışan iki insanın birbiriyle ilgilenmelerinin göstergeleri şöyle sıralanıyor:

 

Göz kırpma hızının artması: Göz kırpışının hızlanması, uyarıcı nöro-kimyasal dopaminin beyin tarafından salınmasıyla ortaya çıkan duygusal coşkunun yansımasıdır.

 

Bukalemun etkisi: Vücut hareketlerinin taklit edilmesi partnerinizin gerçekten de sizin dalga boyunuzda olduğunu gösterir.

 

Yüz kızarması: Kulakların üstlerinden, yüzün tamamına dek yüzdeki kızıl renk tonu, partnerinizin sempatik sinir sisteminin işe karıştığının göstergesidir.

 

Saçları düzeltmek: Kendine çeki düzen verme ile ilgili jestler, 'İlgileniyorum' manasına gelir.

 

Niyet işareti: Tesadüf eseri masanın üstünde size doğru uzatılan bir kol, dokunma isteğinin işaretidir.

 

Öne eğilme: İnsanlar her zaman en önemli buldukları şeye ya da kişiye doğru eğilirler; buna yönelme refleksi diyoruz.

 

Kocaman gözler: Partnerinizin merkezi sinir sistemi uyarıldığında göz kapaklarının istemsiz visseral kasları gözlerini normalden daha yuvarlak bir hale getirir.

Sarkmış çene: Bütün ilgiyi ele geçirdiğinizde, partnerinizin dudakları görünür bir şekilde aralanır. Sarkmış bir çene biraz daha yaklaşmanız için bir işarettir.

 

Bakışların kesişmesi: Partnerinizin sizin görüş alanınız içerisinde sürekli aşağı yukarı göz gezdirmesi göz teması kurmayı arzuladığını gösterir.

 

"Aşk Sinyalleri" nde tanınma devresindeki olumsuz ipuçları da şöyle anlatılıyor:

 

Tepki yok: Dikkat çekme davetleriniz tamamen görmezden gelinirse kurlaşmanın en cesaret kırıcı işaretini almış olursunuz.

 

Donma: Durgun bir vücut tepkisiz gibi görünse de umursamazlık yerine utangaçlık sinyali veriyordur. Tüm yetişkin nüfusunun yüzde ellisini oluşturan utangaç kişilerin nazik vücut dili, kendilerini olduğundan daha az yaklaşılabilir gibi gösterir.

 

Soğuk muamele: Başka bir yöne doğru umursamazca dönmek, 'beni rahatsız etme' manasına gelir.

 

Dudakların sıkıştırılması: Sıkıştırılmış dudaklar partnerinizin sizinle kurlaşacak bir ruh durumunda olmadığı izlenimi uyandırır.

 

En iyi giriş cümlesi

 

Kitapta, "en iyi giriş cümlesi" konusunda ise "Tekrarlayan deneyler göstermiştir ki hoş ya da küstah bir giriş cümlesi, basit ve doğrudan bir ifadeden daha az uygun olarak algılanmıştır. Kadınlar genellikle komik olma adına yapılan beceriksiz girişimlere erkekler kadar dayanamıyor.

 

Yapılan bir ankete göre 'Selam' demek erkeklerde yüzde 71, kadınlarda ise yüzde 100 oranında işe yaramaktadır. Kurlaşma için en iyi giriş cümleleri 'ortak odak' ilkesine dayanmaktadır" görüşlerine yer veriliyor.

 

Aldatma konusuna da değinilen kitapta, aldatmanın 4 ana sözsüz işareti ise "Kafa sallama hızının düşmesi", "Aşırı göz kırpma", "Kendine dokunma, jestlerin artması, özellikle parmaklara, buruna ve ağza dokunma" ve "Konuşurken daha az el hareketi yapmak" şeklinde sıralandı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • Ergenlikteki Tehlike Sinyalleri

   [h=3]Ergenlik dönemi hem ergen hem de aile tarafından sancılı geçen bir dönem. Klinik Psikolog Yaprak Kaymak Özgür, ergenlikteki tehlikeli sinyallere vurgu yaparak ailelere tavsiyelerde bulunuyor.[/h] Bazen sizin tüm çabalarınıza rağmen çocuğunuz ergenlik süreciyle baş etmekte zorlanabilir. Ergenlik döneminde çocuğunuzda değişimler olması normaldir ancak çocuğunuzun kişiliğinde ve davranışlarında çok belirgin olumsuz değişimler olması durumunda profesyonel yardım almak gerekebilir.  

   , Yer: Ruh Sağlığı

  • Kur’an-ın Sinyalleri

   [TABLE=width: 100%] [TR] [TD=width: 100%, align: left] İslam ilim,irfan ve medeniyet dinidir. Çünkü İslam asırlar ötesinin dinidir.Yerlere ve göklere sığmayan ulvi tek dindir. İslam şablon dini değildir. Yer yüzünde yaşayacak son insana kadar, bu din baki olacak. Allah bu dini sigortalıyor. Allah’ın takdirini bozabilecek kimdir? Bizim gibi fanilere ne oluyor? Allah şöyle buyuruyor: ‘Hiç şüphesiz Kur’an-ı biz indirdik. O’nu tahrif ve tağyirden biz koruyacağız’. Hicr sûresi,ayet: 9 M

   , Yer: İslamiyet

  • Vücuttaki Kusursuz Uyarı Sinyalleri

   Vücuttaki Kusursuz Uyarı Sinyalleri   * Kolunuzdaki saati üzerinize örttüğünüz yorganı ya da parmağınıza taktığınız yüzüğü bir süre sonra neden hissetmezsiniz?   * Peki eğer bunları sürekli olarak hissetseydiniz hayatınız nasıl etkilenirdi?   * Bir insanın en büyük ihtiyaçlarından biri olan dokunma duyusunun önemli bir parçası olan derideki alıcılar ne zaman sinyal verip sinyali ne zaman durdurmaları gerektiğini nasıl tespit edebilir?     İnsan üzerinde sürekli cildiyle temas halinde ol

   , Yer: İslamiyet

  • Kulak Asmadığımız Bedenimizin Sinyalleri : Erken Uyarı Sistemi

   Üşüdüğümüz veya korktuğumuz vakit tüylerimiz diken diken olur; stres altında olduğumuzda, kaslarımız gerilir. Sağlığımız için tehlike arz eden durumlarda gösterilen bu tepki, bedenin sahibini uyarması anlamına gelir.   Ama insanoğlu nedendir bilinmez, tehlike büyük boyutlara ulaşıp ciddi müdahaleleri gerektirinceye kadar bu uyarılara pek kulak asmaz.   Bir lokantada arkadaşınızla keyifle, muhabbetle yemek yemektesiniz. O an yanınızdan geçmekte olan garson elindeki tepsiyi birden yere düşürür

   , Yer: Ansiklopedi

  • Gözler İçin Tehlike Sinyalleri...

   Hayatınızın ilk yarısında görmenizi ciddi olarak tehdit eden hemen tüm hastalıklar tehlike sinyalinin biri veya birkaçı ile kendini ele verir. Kanser tehlike sinyalini bilmeniz gerektiği gibi göz sağlığınız için aşağıda vereceğimiz gözler için 7 tehlike belirtisini de bilmelisiniz.   Sürekli kırmızılık   Kızarıklık ciddi veya önemsiz bir göz problemine bağlı olabilir. Nasıl ayırt edilebilir? Genellikle ciddi bir hastalıkta diğer belirtiler de mevcuttur. Ancak, başka bir semptom yoksa bile ol

   , Yer: Göz Hastalıkları

×
×
 • Yeni Oluştur...