Jump to content

PKK'dan hain saldırı : 15 Şehit


Guest Lucky

Önerilen Mesajlar

01.jpg

Piyade Er Ramazan Yeşil (21)

 

Antalya

 

 

 

03.jpg

 

Uzman Çavuş Hasan Aygör

 

 

 

06.jpg

 

Jandarma Uzman Onbaşı Rasim Eser

 

 

 

08.jpg

 

Piyade Komando Ramazan Yeşil

 

Antalya

 

 

 

09.jpg

 

Uzman Onbaşı Rasim Eser

 

Mersin

 

 

 

10.jpg

Jandarma Er Hakkı Aran

 

Diyarbakır

 

 

 

13.jpg

 

Komando Uzman Çavuş İlhan Küçüksolak

 

 

 

rasimeser.jpg

 

Jandarma Uzman Onbaşı Rasim Eser (25)

 

 

 

selcukcan.jpg

 

Piyade Uzman Çavuş Selçuk Can (30)

 

Osmaniye

 

 

 

bahattin.jpg

 

Uzman Erbaş Bahattin Erturhan

 

Sivas

 

 

 

caglarmengu.jpg

 

Er Çağlar Mengü

 

Ordu

 

 

 

halilibrahimarilik.jpg

 

Jandarma Komando Er Halil İbrahim Arılık

 

Denizli

 

 

 

hasanonal.jpg

 

Astsubay Çavuş Hasan Önal

 

Eskişehir

 

 

 

muhammetaydemir.jpg

 

Er Muhammet Aydemir

 

Artvin

 

 

 

65678p.jpg

 

ER DAVUT İLBAŞ

 

SİİRT

 

 

 

65675p.jpg

UZMAN JANDARMA KIDEMLİ ÇAVUŞ EGEMEN YILDIZ

 

 

 

 

65673p.jpg

UZM.J.I.KAD.ÇVŞ. OZAN ONUR İLGEN

 

 

ADANA

 

 

 

 

65672p.jpg

P. UZMAN ÇAVUŞ CAHİT YILDIRIM

 

 

KIRIKKALE

 

 

İşte kimliği açıklanan şehitlerin isimleri:

 

- Astsubay Çavuş Hasan Önal (Eskişehir)

- Uzman Çavuş Cahit Yıldırım (Erzurum)

- Uzman Çavuş Selçuk Can (Osmaniye)

- Uzman Çavuş Hasan Aygör (Kırıkkale)

- Uzman Çavuş Onur Ilgin (Adana)

- Uzman Çavuş Egemen Yıldız (İzmir)

- Uzman Onbaşı Rasim Eser (Mersin)

- Çavuş İlhan Küçükksolak (Kocaeli)

- Onbaşı Muhammet Aydemir (Artvin)

- Er Hakkı Aran (Diyarbakır)

- Er Davut İlbaş (Siirt)

- Er Oktay Karakelle (Bayburt)

- Er Çağlar Mengü (Ordu)

- Er Ramazan Yeşil (Antalya)

- Er Halil İbrahim Arılık (Denizli)

 

 

Ferit DEMİR- Fevzi KIZILKOYUN- Behçet DALMAZ- Azer DEMİR/ ANKARA- ŞEMDİNLİ(Hakkari),(DHA)

 

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nin Irak sınırındaki Aktütün Jandarma Sınır Karakolu'na teröristler saldırdı.

 

Çatışmalarda 1 astsubay, 6 uzman erbaş ile 8 erbaş ve er olmak üzere 15 asker şehit olurken, 2 uzman erbaş ise kayboldu. 6'sı ağır 20 asker yaralanırken, çıkan çatışmada 23 terörist ölü ele geçirildi. Saldırıya yaklaşık 350 teröristin katıldığı sanılıyor.

 

 

n572246103_1045275_394.jpg

 

 

350 TERÖRİST SALDIRDI

 

Aktütün Karakolu saldırısında, terör örgütü PKK’nın bir süredir hazırlık yaptığı, örgütün Kuzey Irak’ta bulunan Kandil’den sonraki en büyük kampı Zap’ta barınan teröristleri kullandığı ortaya çıktı. Saldırıdan önce teröristlerin Irak toprakları içine sınıra yakın bölgelerde uçak ve helikopterlerin bombalamalarına karşı çok sayıda sığınak hazırladığı ve buralarda saklandığı öne sürüldü.

 

 

n573284160_572835_1508.jpg

 

 

UZAK KORUMALAR HEDEF ALINDI

 

Çeşitli kaynaklardan alınan bilgilere göre Aktütün Karakolu'na yönelik dünkü saldırıya yaklaşık 350 terörist katıldı. PKK'lı teröristler saldırıya uçaksavar, ağır makineli biksi, taşınabilir havan toplarıyla geldi.

 

Dün saat 13.00 sıralarında başlayan saldırıda teröristler önce, Aktütün Karakolu’nun uzak korumasını sağlayan Bayraktepe kesiminde konuşlandırılan askerleri hedef aldı. Bu bölgeye uçaksavar ve ağır makineli silahlarla saldıran teröristler, askerleri de burada şehit etti.

 

Saldırı sırasında Aktütün Jandarma Karakolu’nda daha önceden konuşlandırılan Jandarma Özel Harekat Timleri teröristlere anında karşılık verdi ve şidetli çatışma saatler sürdü. Çatışmanın sürdüğü sırada Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı’ndan kalkan kobra tipi helikopterler teröristlerin bulunduğu alanı bombaladı. Çatışma ve bombardımanda teröristlerden 23’ü öldürülürken diğer teröristler yanlarında getirdikleri uçaksavar, ağır makineli silahları ve bu silahları taşıdıkları katırları da burada bırakarak Irak topraklarına kaçmaya başladı.

 

KÖYDE EVLER DE İSABET ALDI

 

 

Aktütün Jandarma Karakolu’na yapılan saldırı sırasında Aktütün Köyü’nde oturanlar evlerinden dışarı çıkamadı. Jandarma karakolu ve evlerin içice bulunduğu köyde PKK’lıların uçaksavar ve roketatarlarla yaptığı saldırıda bazı evlerin isabet alıp hasar gördüğü belirtildi.

 

Köylüler silah seslerinin saatlerce sürdüğünü belirterek, “Yoğun ateş altında kaldık, güpegündüz yapılan saldırı sırasında çocuklarımızın çoğu dışarıda oyun oynuyordu. Yoğun ateş altında kalınca herkes saklanabileceği yerler kaçtı. Köye giriş ve çıkışlar da yasaklandı” dedi.

 

 

n573284160_572837_2041.jpg

 

 

BORDO BERELİLERDEN SICAK TAKİP

 

Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın Bordo Bereli timleri, kaçan teröristleri etkisiz hale getirmek için başlattıkları kapsamlı operasyon sürüyor. Bordo Berelilere bölgeye indirilen Jandarma Özel Harekat Timleri ve özel eğitimli komandolar da destek verirken, kaçan teröristleri etkisiz hale getirmek için timler sınırın karşı tarafına geçerek sıcak takip yapıyor.

 

Hava destekli sürdürülen operasyonlarda Türkiye- Irak sınırında yer yer şiddetli çatışmalar çıkarken, kobra helikopterler Aktütün Karakolu'na saldıran teröristlerin daha önceden saklanmak için kazdığı sığınakları gün boyu vurmaya devam etti.

 

 

n591084909_236123_8769.jpg

 

TUĞGENERAL GÜLEK AÇIKLADI

 

Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, bu sabah Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

 

Tuğgeneral Gürak'ın verdiği bilgiye göre, Hakkari'nin Şemdinli İlçesi Bölgesi'nde bulunan Aktütün Jandarma Sınır Bölüğü'nün batı yönünden güvenliğini sağlayan bir bölük askerin bulunduğu Bayraktepe Mevkii'ndeki birimlerine karşı, dün öğleden sonra kalabalık bir terörist grubu tarafından saldırı başlatıldı.

 

Irak'ın kuzeyinde bulunan teröristler ağır silahlarla saldırı girişiminde bulundu. Saldırı yapılan bölgede jandarma özel harekat timi kaydırılırken, bölgenin güvenliğini sağlayan timlerin bulunduğu Bayraktepe bölgesine saldırı sürerken, bir jandarma özel harekat bölüğü ve bir komando bölüğü de takviye olarak gönderildi.

 

Tuğgeneral Metin Gürak, PKK saldırısından önce ‘Görüntü alınarak' yerleri tespit edilen teröristlerin bulunduğu bölgelerin top ve havan ateşine tutulduğunu, ayrıca 2 kol taarruz helikopterlerinin de bölgede görev aldığını belirterek şöyle devam etti:

 

 

n572246103_1045276_778.jpg

 

UÇAKLAR DA BOMBALADI

 

“Aktütün Karakolu'na 10 kilometre mesafede Irak'ın kuzeyinde bir terörist grup tespit edilmiş olup ve bu terörist grup önce Hava Kuvvetleri, daha sonra topçu tarafından ateş altına alınmıştır. Çatışmalar akşam karanlığına kadar devam etmiştir. Çatışmalar esnasında 1 astsubay, 6 uzman erbaş, 8 erbaş ve er olmak üzere 15 güvenlik görevlisi şehit olmuştur. Zayiatın büyük kısmı, Irak'ın kuzeyinden yapılan ağır silah atışları nedeniyle meydana gelmiştir. Çatışmada yaralanan personel tedavi edilmek üzere uçakla Ankara'ya getirilmektedir. 2 uzman erbaş ile henüz temas kurulamamış olup, bölgede arama faaliyetleri devam etmektedir. Çatışmalar süresince 23 terörist etkisiz hale getirilmiş olup, Hava Kuvvetleri ve topçu ateşleri sonucunda etkisiz hale getirilen terörist miktarı henüz tespit edilememiştir.”

 

 

n591084909_215851_1737.jpg

 

“KARARLILIKLA DEVAM EDİLECEK”

 

Tuğgeneral Gürak, bölücü terör örgütü ile mücadeleye, yurt içi ve dışında artan kararlılıkla devam edileceğini vurgularken şehitlere Allah'tan rahmet diledi. Tuğgeneral Metin Gürak, “Şehit olan personelimize Allah’tan rahmet, silah arkadaşlarına ve onların değerli ailelerine, yüce milletimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Bölücü terör örgütü ile mücadeleye, yurt içinde ve yurt dışında artan kararlılıkla devam edilecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmamalıdır” diye konuştu.

 

Tuğgeneral Gürak, yaralı askerlerin tam sayısı hakkında açıklama yapmazken, bir soru üzerine 2 personelin ağır yaralı olduğunu, bölgede arama tarama faaliyetlerinin devam ettiğini ekledi.

 

Takviye edilen güvenlik güçleri sınır bölgesini karış karış tararken, Aktütün Köyü'ne giriş ve çıkışlar yasaklandı.

 

 

n607548235_421753_1156.jpg

 

YARALANAN 6 ASKER, AMBULANS UÇAKLA ANKARA'YA GÖNDERİLDİ

 

Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Jandarma Sınır Bölüğü'ne düzenlenen saldırıda yaralanan 6 asker, ambulans uçakla Ankara'ya gönderildi.

 

Alınan bilgiye göre, terör örgütü PKK üyelerince Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Jandarma Sınır Bölüğü'ne düzenlenen saldırıda yaralanan askerlerden sağlık durumu ciddi olan 6'sı, Hakkari Asker Hastanesi ve Yüksekova Devlet Hastanesindeki ilk müdahalenin ardından helikopterle Van'a getirildi.

 

Van Askeri Hastanesinde tedavi altına alınan ve geceyi burada geçiren yaralı askerlerin sağlık durumunda iyileşme gözlenmeyince Genelkurmay Başkanlığınca Van'a ambulans uçak gönderildi.

 

Sabah saatlerinde Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Helikopter Filo Komutanlığına inen ambulans uçak, yaralı askerleri alarak Ankara'ya hareket etti.

Yaralı askerlerin tedavisine Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde devam edileceği belirtildi.

 

Bu arada, terör örgütü PKK üyelerince Aktütün Jandarma Sınır Bölüğü'ne düzenlenen saldırının ardından bölgeye Jandarma Özel Harekat timi ve komandolardan oluşan çok sayıda takviye kuvvet gönderildiği, operasyonların helikopterlerle de desteklendiği bildirildi.

 

Mayıs ayında da saldırmışlardı

 

Şemdinli'deki Aktütün Karakolu'na geçen Mayıs ayında gece 150-200 kişilik grupla iki koldan saldırı düzenlenmişti. Çatışmada 19 PKK'lı ölü ele geçirilirken toplam 6 güvenlik görevlisi şehit oldu. Çatışmalara havadan uçaklar ve helikopterler destek vermişti. Karakolun köy yakınında olması nedeniyle teröristlerin açtığı ateş sırasında köylülerden de yaralananlar oldu. Teröristler tarafından atılan roketin köye isabet etmesi sonucu köylülerden 13 yaşındaki Fikret Özer ile 30 yaşındaki Harbi Gezerer yaralandı.

 

16 YIL ÖNCEKİ BASKIN

 

Aktütün Karakolu’na 16 yıl önce de PKK tarafından baskın düzenlenmişti. Irak’taki kamplardan gelen 500 kadar terörist, 100 kişilik karakola RPG-7 roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırmış 22 asker şehit olmuştu.

 

 

HÜRRİYET

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Allah rahmet eylesin.... Allah ailelerine sabır versin....

 

İşte yine ateş düşen ocaklar...Konuşmak istiyorum ben ya.. anlamış değilim neden bunca şehit,bunca yaralı yürek...bu sıfatsızların nerelerden saldıracağı az çok belli,biz bile sade vatandaş olarak biliyoruz bunu artık.. tahmin edebiliyoruz..Merak ediyorum neden sınırlara yakın karakolları daha da kuvvetlendirmeyi,teknolojik açıdan desteklemeyi düşünmüyor ki bu devlet...Tv de izliyoruz sınır karakollarının durumları içler acısı..Ülkemizdeki en büyük sorun terör bence,evlerimizde rahat rahat oturup,en azından kendi adıma konuşayım şu anda bu yazıyı ayağımı uzatıp rahat bir şekilde yazabiliyorsam,devlet büyüklerinden,iktidar partilerinden ve onun ortaklarından çok..gönüllü olarak askere gidip bu vatana canını feda etmeye razı olan o ana baba kuzuları sayesinde değil mi? millet uzayda şehir inşa edip oraya yerleşecek nerdeyse,bizim askerciklerimiz de ellerin de tel maşa mayın arıyorlar.... ampül patladı...uyumayın beyler... PKK yı kınıyorum.... ama kınanacak başkaları da var unutmayın diyorum...

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ne Mutlu Türküm diyene. Sehitlerimize Yüce Allahtan rahmet Ailelerine´Bassagligi ve Sabir Diliyorum

 

Ey Terör belasi!!! yüzünüze gerdiginiz Peceleri indirin ,, indirinki Türkiye Cumhuriyeti"nin Sanli Tarihine Bakinizda anlayiniz atik===

Yil 1923 Gazi Mustafa Kemal T.C Sinirlarini Cizmistir Türk Milletinin Vatanini herhangi baska Ülkeler ile asla kiyaslamayiniz emelleriniz her daim bosa cikacaktir anlayiniz artik beyinsizler!!!!!

 

Sehitler Ölmez Vatan Bölünmez

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...