Jump to content

Aldanma Gönül Aldanma


devrikcumle
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Aldanmaya hazır gönüllüler ordusu var olduğu müddetçe aldatma piyasasının durgunluk yaşama ihtimali yoktur. Lafı en güzel kim süslerse, ambalajı en iyi kim yaparsa karşısındakinin canını hiç acıtmadan ağları arasına alır.

 

Bazen aldanmak bile bir tür aldatıştır.

 

Aldanma moduna girerek hayatını öylece idame etmek, vaziyeti idare etmek çok sinsi bir aldatma metodudur.

 

En büyük aldatıcı dünyadır; ama çoğu insan bunu kabullenmek istemez.

 

Dünyanın geçiciliğine rağmen onu sonsuz bilmek ve hayat rotasını bu yanılgıdan yana çevirmek aldanma durağında ilk gelen otobüse binmektir.

 

Yaşar Nuri Hoca Allah’la Aldatmak adını vermiş son kitabına.

 

İstasyon son derece kalabalık. Bu trene atlayacak o kadar çok insan var ki. Aldatıldığı zehabına kapılanlar ansızın bir perondan diğerine geçebiliyorlar.

 

Kimin aldatan kimin de aldanan olduğu sahip olduğunuz imkân ve iktidara göre değişiyor. Sözgelimi dünyanın en büyük kalpazanı da olsanız eğer dilsel bir iktidarınız varsa, iyi bir laf ebesi iseniz dürüstlük abidesi olduğunuza cümle âlemi rahatlıkla inandırabilesiniz.

 

Aldatma unsur ve enstrümanı aldanmaya hazır kitleler için her zaman değişir.

 

Bazen laiklikle aldatırsınız, bazen ilericilik ve çağdaşlıkla; kimi zaman bir devlet büyüğü, bir lider ya da ütopya kitlesel aldatma vasıtası kılınabilir.

 

Şapkadan tavşan çıkaran adam yanılma ve aldanmak üzere birleşmiş insanları kaşla göz arasında manipüle eder.

 

Çok geçmeden illüzyonistin püf noktalarını kavradığımızda aldatmak için bizi başında toplayan adamın bizi yeterince aldatamadığına hükmeder ve bir anda haber verilmeksizin aldatıldığımız kanaatine ulaşırız.

 

Aldanmak dedim de şimdi aklıma geldi. Karabük Belediyesi Latife Tekin’i bir festival dolayısıyla konuşmacı olarak Karabük’e davet etmiş. Burası gayet normal.

 

Her ne kadar muhafazakâr camiayı küçümseyici bir yaklaşım sergilese de Latife Tekin İslamcı, muhafazakâr, sağ –adına ne derseniz deyin- basında en fazla arzı endam eden sol düşünceli yazarlardandır. Yeni bir kitabı çıksın da İslami kesimin dergi, gazete ya da televizyonlarında yer almasın, bu mümkün değil.

 

Romanlarında himaye ettiği "yoksul" söylemiyle alakalı olmalı, Latife Tekin yakın zamana kadar Müslüman kesim için hep dikkatli bir dil kullanmaya itina göstermiştir.

 

Kim bilir belki de bu iyi niyeti teminat olarak yeterli gören Karabük Belediyesi yazarı kendi illerine davet ediyor.

 

Belediye mensupları Latife Tekin’in son zamanlardaki başörtülü bayanlara dair konuşmalarından, gerilen sinirlerinden habersiz oldukları için ummadıkları bambaşka bir konuşmayla karşılaşıyorlar. Elbette yazar kimsenin komut ya da kumandasıyla konuşacak değildir; ama jest ve mimikler hatta duygular da araya girince mesele başka taraflara kayabiliyor.

 

Haberlere göre Latife Tekin hükümetin enerji politikasını eleştiriyormuş ve belediye başkanını bu eleştiri kızdırmış, bunun üzerine konuşmacı yazarın mikrofonu kapatılmış. Belediye Başkanı’nın beyanına göre ise Tekin başbakana ve cumhurbaşkanına ağır sözler sarf etmiştir.

 

Kimin doğru söylediğini ortaya çıkarmak bizim işimiz değil.

 

Ama son zamanlar yazarın özellikle türban ve türbanlılara ne kadar insafsızca sözler sarf ettiğini bilen biri olarak konuşmanın seyrini az çok tahmin edebiliyorum. ("Türban beni irkiltiyor, göz sinirlerimi geriyor, ruhum kaldırmıyor, boğulma hissi geliyor... Bakamıyorum, gözlerimi kaçırıyorum, rahatsız oluyorum, bende ruhsal bir sıkışma yaratıyor." 13 Ocak 2008, Hürriyet Pazar)

 

Her fırsatta yoksulu ve yoksulluğu dilinden düşürmeyen Latife Tekin’in iş başörtü ve büyük çoğunluğu yoksul ailelere mensup başörtülülere gelince nasıl da varsıl bir söylem içerisine girdiğini herkes ayan beyan görmüş oldu.

 

Eğer Latife Tekin insana ve yoksula bakışını hiç de latif olmayan bu ayrımcı, öfke dolu sözlerle temsil ediliyorsa, bu zamana dek ortaya koyduğu söylem ve hoşgörülü tavrında birilerini aldatma mı var acaba diye sormak icap eder.

 

Ortada birbiriyle didişip duran aldatma silsilesi var. Belediye konuk ettiği yazarı aldatmıştır. ‘Söyleyeceklerin bizim için önemlidir’ sözüne bağlı kalamamış, sözü kalınlaştığı yerden koparmaya kalkmıştır..

 

Yazar belediyeyi aldatmıştır; hiç beklemedikleri bir tavırla, ses tonuna kadar değişmiş olarak başka biri olarak çıkmıştır yazar kendini misafir edenlerin karşısına.

 

Okuyucu, dinleyici ve halk hem yazara hem de belediyeye aldanmıştır.

 

Okuyucu aldanmıştır; çünkü haberlerdeki Latife Tekin’le reklâmlardaki ve hava durumundaki kişi aynı değildir.

 

Dinleyici aldanmıştır; madem sözünü kesecektin o halde niçin çağırdın şeklinde tebarüz eden duygusal istifhamın bir sonraki adımı fena halde aldanıştır.

 

Halka gelince, başkası bizi aldatmasın yeter ki, biz olup bitene aldanmış olalım mantığını çalıştırarak "bizim çocuklar festivalimizi kutlamaya geliyor" sözlerine inanmasalar bile, yeter ki ayıp olmasın diye aldanmışlardır.

 

Eğer belediyeler etkinlikler için çağıracakları yazar, şair ya da sanatçıları tanımıyorsa davet ettikleri kimselere çeşni muamelesi yapıyorlar demektir.

 

Eğer yazarları bilerek bir değer atfederek çağırmışlarsa, o zaman da dudaklarını ısırmak ve tırnaklarını yemek pahasına da olsa hoşgörü dozajını geniş tutmak zorundadırlar.

 

Latife Tekin’in ya da başkasının düşüncesini ifade ederken sözünün kesilmesi ve panikle mikrofonunun kapatılması elbette tasvip edilecek bir tavır değildir. Ama tasvip edilmeyecek bir başka şey daha var, bir yazarın öfkesini burnundan soluyarak hırlıca konuşması. Alkışlanmak her zaman beğenilmek anlamı taşımaz. Bazen bir yazar kendini alkış sesleri arasında kaybeder de bu alkıştaki derin aldatmayı gözden kaçırmış olur.

 

Hüseyin Akın

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...