Jump to content

Rakım Çalapala...


Renan

Önerilen Mesajlar

Doğum ve Ölüm Tarihi 1909-1995)

 

Günümüz romancılarındandır. İstanbul’da dünyaya geldi. Ankara Hukuk Fakültesini bitirdi. Halk ve çocuk yayınlarını incelemek üzere Rusya’ya gönderildi. Bir süre Osmanlı Bankasında çalıştıktan sonra gazeteciliğe başladı.

 

Yavrutürk, Çocuk Haftası dergilerini yönetti. Resimli Ay, Resimli Mecmua, Yıldız, Hafta, Yedigün, Cumhuriyet Çocuğu, Akbaba, Karikatür, Türkiye, Son Posta, Hürriyet, Pazar dergilerinde ve gazetelerinde düzelticilik, sekreterlik, yazarlık, yazı işleri müdürlüğü yaptı. Atlas Yayın Evi’ni kurup yönetti.

 

Rakım Çalapala, çocuk şiirleri ve öyküleriyle yazı hayatına başladı; sonra roman yazarlığına geçti. Halk kitaplarıyla birlikte, halkevleri için oyunlar da yazdı. Gerçek kişiliğini çocuk edebiyatında gösterdi.

 

Başlıca eserleri

87 Oğuz (Çocuk romanı, 1933), Mustafa (Çocuk romanı, 1944), Köye Giden Gelin (Roman, 1950), Aşk insanı Güzelleştirir (Öyküler, 1965), Işıklı Pencere (Öyküler, 1965), Yavrukurt Şiirleri (1968)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...