Jump to content

Beşir Göğüş...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Doğum ve Ölüm Tarihi 1915-1999

 

Dilci, eğitimci, yazar. 1915′te Gazi Antep’te doğdu, ilk ve orta öğrenimini bu kentte yaptı. 1938′de Ankara Gazi Eğitim Enstitüsünün Türkçe ve Edebiyat Bölümünü bitirdi. Çeşitli ortaöğretim kurumlarında öğretmen, müdür yardımcısı ve müdür olarak çalıştı.

 

Milli Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatında Talim ve Terbiye Dairesi Raportörü, Öğretmen Okulları Genel Müdür Yardımcısı, Bakanlık Başmüfettişi olarak çalıştı. Başmüfettişlik görevinde iken, kendi isteği ile 1966′da emekliye ayrıldı. Bundan sonra Türk Dil Kurumunda dokuz yıl yönetmen olarak çalıştı. 1999 yılında Marmara Bölgesi’nde yaşanan büyük depremde hayatını kaybetti.

 

Türk dili ve edebiyatı konularında araştırmalarından başka, çalışmalarını özellikle anadili olarak Türkçenin eğitim yöntemi üzerinde topladı. Merkezi Hollanda’da bulunan “Uluslar Arası Anadolu Eğitimi Derneği”nin Türkiye temsilci oldu.

 

Başlıca eserleri (İlk basım tarihleri ile):

Ortaokul Türkçe (1,2,3,1945. K. Demiray’la), Ortaokul Türkçe (1,2,3, 1959) Faydalı Dil Bilgisi (Ortaokul 1,2,3, 1957) Orta Dereceli Okullar İçin Türkçe Sözlük (Hamdi Olcay’la, 1968), Resimli Çocuk Sözlüğü (1971), ilkokullarda Türkçe Öğretim Kılavuzu (1968, MEB), Orta Dereceli Okullarımızda Türkçe ve Yazın Eğitimi (1978), Bireysel Öğretim ve Grup Çalışmaları (Fransızcadan çeviri, 1957, inkılap Kitabevi), Temeleğitim Okulları Türkçe Kitapları (1,2,3,4,5,1982, MEB, 1986, Üner Yayınları), Temel Eğitim Okulları 1,2,3. Sınıflar ve 4,5 Sınıflar Türkçe Kitapları Öğretmen Kılavuzları (1982, MEB)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...