Jump to content

Behçet Kemal Çağlar...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Doğum ve Ölüm Tarihi 1908 1969

 

1908 yılında Erzincan’ın Tepecik köyünde dünyaya geldi. Babası Kayseri yakınlarındaki Türkmen oymağından, annesi Balıkesirli Kolağası Ahmet Ağanın kızıdır. Babasının memurluğu, kendisinin Halkevleri müfettişliği ve doğu sınırında geçen askerliği nedeniyle Anadolu’yu köşe bucak dolaştı. Anayurt gibi Atatürk’ü de çok yakından tanıma şansını elde etti.

 

Bazı mısralarını onun masasında yazdığı oldu. Zonguldak Yüksek Mühendis Mektebinden diploma almıştı. Ama asıl olarak ilk günden Anadolu’nun insan cevheri ile haşır neşirdi. Faruk Nafiz, Eflatun Cem Güney edebiyat öğretmenleri oldu. Yahya Kemal ile Ahmet Hamdı Tanpınar’ın sohbetlerinden yıllar yılı faydalandı, feyiz aldı. Doğuda tanıştığı, kaynaştığı halk şairleri, ona halkını bir kat daha tanıtıp sevdirdi. 48 Şairler ve Yazarlar Halkevleri müfettişi iken Erzincan’dan milletvekili seçildi. Daha sonra istifa etti. İstanbul Radyosunda edebi danışman ve Robert Kolejde edebiyat öğretmenliği yaptı.

 

En son TRT program uzmanlığı görevinde bulundu. Atatürk inkılapları, milli duygular, memleket davaları ve yurt güzellemeleri yazdı. Şiirlerini çokça hece vezni ile kuruyordu. Bazen Ankaralı Aşık Ömer takma adını da kullandı. Atatürk ve inkılap şairi olarak isim yaptı. Kardeşi Fikret Çağlar, yazar için bir Behçet Kemal Çağlar armağanı kurdu. Bu armağanı ilk olarak Ceyhun Atuf Kansu kazandı.

Başlıca eserleri

 

Erciyas’tan Kopan Çığ (Şiirler, 1932), Burda Bir Kalb Çarpıyor (Şiirler,1933), Çoban (Manzum oyun, 1932), Atilla (Manzum oyun, 1935), Hür Mavilikte (Gezi, 1947), Dolmabahçe’den Anıtkabir’e Kadar (Gözlemler, 1955), Kuranı Kerim’den ilhamlar (1966), Atatürk Denizinden Damlalar (Düz yazı antolojiderleme, 1967), Malazgirt Zaferi’nden İstanbul Fethine (4 destan, 1971), Battal Gazi Destanı (1968), Bugünün Diliyle Atatürk’ün Söylevleri (1968)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

enteresan şiirlere imza atmış bu şahıs.

 

örnek vermek gerekirse

 

 

ATATÜRK'E TEKBİR

 

Atatürk ekber!

Atatürk ekber!

Ancak O var Atatürk!

Evliya odur,

Peygamber odur,

Sanatkâr Atatürk.

Talihe hâkim,

Zekâya önder,

Doğma serdar Atatürk.

Bunları geçti insan büyüğü:

Kendi kadar Atatürk!

Atatürk ekber!

Atatürk ekber.

Bizde O var. Atatürk!

Ne evliya, ne de peygamber..

Halkına yar Atatürk!”

 

Behçet Kemal Çağlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Behçet Kemal Çağlar

      Cumhuriyet döneminin ünlü şairlerinden Behçet Kemal Çağlar Kayseri'nin Şabanbeyzãdeler namıyla bilinen ünlü bir ailesinden Şaban Hamdi Bey'in oğludur. Erzincan'ın Tepecik köyünde doğdu.     Behçet ismi babasının amcasının ismi olarak, Kemal'de hürriyet kahramanı Namık Kemal'e izafetle verilmiştir.     1913 senesinde Behçet Kemal, Bolu'da İmaret İlkokuluna başlamıştır. İlk okul yıllarında bile şiir ezberlemeye ve okumaya meraklı olan Behçet Kemal'e öğretmenleri okulun bahçesinde yüksek bir

      , Yer: Şair ve Yazar Biyografileri

×
×
  • Yeni Oluştur...