Jump to content

Özgüvenimizi Yükseltmek!


silvia.
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kendine Güvenmek

İnsanlar kendileri hakkında genellemeler yapıyorlar. Bazı insanlar kendilerini özgüvenli buluyor. Bazıları da “benim kendime hiç özgüvenim yok.” diyor. Bunların sınırını aşan genellemeler.

 

Aslında herkesin kendine güvendiği konular vardır. Örneğin, bir anne topluluk önünde konuşmaktan korkabilir; ama hızlıca güzel bir yemek hazırlamakta çok iyi olabilir. Çok iyi olduğu bu konuda da özgüveni yüksektir. Bir öğrenci matematikte kendine hiç güvenmezken bisiklete binmekte kendine fazlasıyla güvenebilir. Bir profesyonel, sunum yapmakta ya da bilgisayarda özel bir programı kullanmakta kendini iyi bulmayabilir; ama otomobil sürerken kendini ralli şoförü gibi becerikli hissedebilir. Öyleyse bir insanın genel olarak özgüveninin yüksek ya da düşük olduğu sonucuna varamayız. Kendimizi başarılı bulduğumuz konularda özgüvenimiz yüksek, başarısız bulduğumuz konularda özgüvenimiz düşüktür değerlendirmesi akla yatkın geliyor.

Birçok insan, özgüven belirli bir beceri ve performans alanıyla ilgili olmasına karşın, kendisiyle ilgili yaptığı genel bir değerlendirmede kendini özgüveni yüksek ya da düşük buluyor. Bu durum kişinin kendini değerlendirirken odaklandığı alanlarla ilgilidir. Kişi eğer kendi özgüven derecesini değerlendirirken başarısız olduğu alanları dikkate alırsa kendini özgüveni düşük bir birey olarak değerlendiriyor. Öyleyse insanların kendi iyi oldukları alanları daha çok düşünmesi, kendileriyle ilgili toptancı çıkarımlarını iyileştirecek.

Yeni kalkıştığımız bir işte başarılı olmamız, yılmadan çabalamamız genel olarak özgüven seviyemizin yüksek olmasıyla ilgili. Çocukluğundan itibaren onurlandırılan ve olumlu sıfatlarla tanımlanan ve dolayısıyla kendileri hakkında pozitif inanışları olan bireyler kalkıştıkları işlerde diğer insanların yaşadıkları sorunları yaşıyorlar. Aynı tür bir işte özgüveni düşük insanlarda aynı sorunları yaşıyorlar. Ancak özgüveni genel olarak yüksek olan sorunu rahatça aşarken, özgüveni düşük olanı sorun boğuyor.

Örneğin, bir kişi otomobil sürmeyi öğrenirken debriyaj ve vitesi eş zamanlı hareket ettirmesi gerekir. Özgüveni yüksek kişi, bu eylemi daha kolay yaparken, özgüveni düşük kişi bir türlü bu eylemi yapmayı başaramaz. Burada kendini besleyen bir döngü vardır. Özgüveni yüksek kişi, sürekli olarak “bu işi ben hallederim” diye yaklaşıyor ve işini hallediyor; hallettikçe de özgüveni daha da çok gelişiyor. Özgüveni düşük kişinin de başına tersi geliyor. Dolayısıyla aldığımız sonuçları, kendimiz hakkındaki düşüncelerimiz belirliyor.

Kurgusal olarak insanın bir tane iyimser meleği, bir tane de onu sürekli eleştiren ve her şeyin ters gideceğini söyleyen bir kötümser meleği olur. Özgüveni yüksek insanların iyimser melekleri çok gevezedir ve o kişiyi olumlu davranışlara sürürkler; özgüveni düşü insanlarınsa kötümser melekleri gevezedir. Kötümser melekler de kişi frenler ve olumsuz fısıldamalarla kişiyi beceriksiz hale getir.

O zaman kulağımızı iyimser meleğin yapıcı sözlerine açmalı ve kötümser meleğimizi de susturmalıyız.

 

Yazan :
Melih Arat

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çok güzel bir yazı bu.

 

sürekli herkes her işi tam lâyıkı ile yapamaz derdim anlamazlardı. her insan bir amaç için gelmektedir. diğer türlü zaten Hz. Adem'e tüm bilgiler verilmiş şekilde gönderildi dünyaya. DNA larımızda hepsi mevcut ama biz birşeyi başarmak için geldik ve herşeyi tam olarak yapma zorunluluğumuz yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öz güvenin artması ve bunu yükseltmek insanın yaşadığı olaylara ve hayat tecrübelerine bağlı bişey aslında.İyimserlik ve kötümserlik bu noktada ne kadar etkili olur bilmiyorum.Çünkü insan sonuçta,ve ard arda gelen aksilikler insanları iyimser olmaktan çıkartabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim kendime olan Güvenim her zaman en üst safhada olmuştur ve böyle olmaya devam ediyor.

 

1 Sene oluyor hayata sıfırdan başladım yeniden. her şey şu anda o kadar güzel gidiyor ki dahada güzel olacağına inanıyorum. önemli olan güvenimizi benimsemek. hayat her zaman güzel olmuyor bunu bile sevmek gerekiyor. yapmak istediğim herşeyi başardım bu güne kadar. Şimdi yeni bir iş, yer ve memleket için yola çıkacağım. aylardır çalışmalarımız meyvesini vermeye başladı nihayet. 1 2 binlik face sayfamız vardı olurmu olur dedik ve şu anda 230 bin civarında Türkiyede ki en büyük kişisel gelişim sayfası olduk ve her gün git gide büyüyoruz. Yeniliklere açık olacağız ve başaracağız dedik başardık ama bu konuda dahada ileriye taşıyacağız çıtamızı.

 

 

Web tasarımı konusunda eskiden kalma bir çok bilgim vardı ama bir sistem üzerinde şu andaki Türkiyede en üst düzeyde ki kişi oldum. hiç bir şey bilmiyorken şu anda kendime ait temalarım ve modifikasyonlarım mevcut. Yapılamaz denildi ben yaptım ve sadece kendime güvendim.

 

öğrenilemeyecek hiç bir şey yok. yeter ki isteyin ve istemesini bilin!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...