Jump to content

Park...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Park, doğal yaşamı korumak için veya insanların gezmesi, eğlenmesi veya dinlenmesi amacıyla kullanılmak üzere ayrılmış arazi parçası.

 

300px-Erm16.JPG

an-Jacques-Rousseau Parkı, Ermenonville, Fransa.

 

Milli Park

 

200px-Manyas1.JPG

Kuşcenneti Millî Parkı

 

Milli (doğal) park, bilimsel ve estetik bakımdan az bulunan doğal ve kültürel kaynak değerleriyle koruma, dinlenme ve turizm alanlarına sahip arazi parçalardır. Bu kapsama giren doğa parkları, bitki örtüsü ve yaban hayat niteliklerine sahip doğa alanlardır.

 

1972 yılında Yeni Delhi'de toplanan Uluslararası milli parklar konulu dünya konferansı milli parkları şöyle tanımlar: bitki ve hayvan türlerinin, jeomorfolojik sitlerin ve hayvan ya da bitki yaşam alanlarının eğitim ve dinlenme bakımından özel bir ilgi uyandırdığı ya da buralarda çok büyük estetik değerde doğal manzaraların bulunduğu, işletme ve insan işgali ile az bozulmuş ya da hiç bozulmamış bir ya da birçok ekosistemli olan, bu nitelikteki bir yerde ülkenin en yetkili makamının tüm yüzeyi üzerinde en kısa zamanda her türlü işletme ve işgali önlemek ya da gidermek ve parkın kurulmasına neden olmuş ekolojik, jeomorfolojik, estetik değerleri korumak için önlemler aldığı, buralarda ziyaretlerin sadece eğlence, eğitim ve kültür amaçlarıyla bazı koşullar altında izin verildiği az çok geniş alanlardır.

 

Şehir parkları

 

200px-Yildiz_Park_01.jpg

İstanbul'daki en büyük şehir parklarından biri olan Yıldız Parkı, Beşiktaş, İstanbul.

 

 

200px-Southwest_corner_of_Central_Park%2C_looking_east%2C_NYC.jpg

Central Park, New York kenti.

 

Şehir parkları, kent içinde, halkın gezip dolaşması, hoşça vakit geçirmesi için ağaçlandırılıp, çiçeklendirilerek özel olarak düzenlenen yeşil alanlardır.

 

Şehir parklarının en eski örnekleri Pers krallarının av alanları ve Eski Yunan'daki açık hava toplantı yerleriydi. Rönesans'tan sonra düzenlenen parkların çoğunda korular, önemli noktaları birbiriyle birleştiren düz yollar, kuş evleri ve yabanıl hayvan kafesleri bulunurdu. Parklar daha sonra bu niteliklerini yitirmiş, özellikle 19. yüzyılda yoğun bir yapılaşmaya uğrayan kentlerin içinde temiz hava alınabilecek yeşil alanlar durumuna gelmiştir. Bu amaçla kurulan parklar arasında İngiltere'de Birkenhead Parkı (1844), Fransa'da Paris yakınlarında Boulogne Ormanı, ABD'de New York kentinde Central Park, Almanya'da Friedrich Wilhelm Bahçesi, Avustralya'da Melbourne Kraliyet Botanik Bahçesi, Japonya'da Kobe'deki Akaşi Parkı bulunmaktadır.

 

Parkların tasarımı her ülkenin, kültürel, iklimsel koşullarına, toplumsal geleneklerine ve boş zaman değerlendirme alışkanlıklarına göre değişir. Günümüzde spor yapmak, top oyunları oynamak, yarışmalar düzenlemek türünden aktif dinlenme türlerine olanak sağlayan parkların sayısı gitgide çoğalmaktadır.

 

Şehir parkları için en büyük tehlike çarpık yapılaşmadır. Özellikle yüksek sayıda göç alan gelişmekte olan ülke metropollerinde planlama eksikliği yeşil alan sıkıntısına neden olmaktadır.

 

Çeşitli park düzenlemeleri vardır. 19. yüzyılda ortaya çıkan ve İngiliz bahçesi olarak adlandırılan tür, doğal biçimde düzenlenmesiyle bunların arasında öne çıkar. Buna karşılık pek çok Avrupa kentinin parkı barok dönem bahçeleri üslubunda düzenlenmiştir. Çoğu eskiden bir sarayın bahçesi olan bu parklarda birbirini dikine kesen yollar, dikdörtgen çiçek tarhları, hatta budanarak geometrik biçimler verilmiş ağaç ve çalılar yer alır. Başka bir gelenek de İslam ülkelerinde uygulanan bahçelerdir. Bahçe İslamda cennetin simgesi olmuştur. Burada en önemli öğe sudur. Havuz, fıskiye, kaskad gibi biçimler en başarılı olarak İslam bahçe mimarlığında kullanılmıştır. Bu, geometrik yanı ağır basan bir bahçe düzenlemesidir.

 

Hindistan'da 17. yüzyılda Tac Mahal'i yaptıran Şah Cihan, çevresindeki 8 hektarlık araziyi de içinde insanların dolaşabileceği ve ağaçlarındaki meyveleri koparabileceği, kamuya ait bir bahçe biçiminde düzenletmiştir. Çin ve Japonya'da da saray bahçeleri vardır. Bu ülkelerde kamuya açık park işlevini tapınak bahçeleri üstlenir. İnsanın doğadaki “bin şeyden biri” olduğunu vurgulayan Uzakdoğu düşüncesine uygun olarak düzenlene bu bahçelere çok iyi bakılır; içlerindeki bitkiler, taşlar, su, yüzey dokuları büyük bir başarıyla kullanılır.

 

Diğer çeşitleri

 

Park kelimesi bu iki ana anlam dışında farklı terimler için de kullanılır;

 

 • Otopark: motorlu taşıtların toplu halde park ettikleri açık ya da kapalı alandır.
 • Eğlence parkı: eğlence için gidilen her yaşa hitap eden park.
 • Çocuk parkı: çocukların gelişimi ve eğlenmesi için yapılmış alan.
 • Makine parkı: araçların hizmete hazırlanması, manevra yapması, yüklenip boşaltılması için hazırlanmış alan.

Ayrıca

 

 • Minipark
 • Bahçe
 • Sit alanı
 • Hayvanat bahçesi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Eskişehir Kent Park

   Kent Park - Kent Park Hakkında - Eskişehir - Eskişehir Kent Park         Kent Park, Eskişehir'de Otogar ile Gökmeydan Mahallesi arasında kalan ve Porsuk Çayı boyunca uzanan, yaklaşık 270 bin metrekarelik park.     Parkta 20 bin metrekarelik bir gölet, gölet içinde bir ada, lokantalar ve kafeler, gül bahçeleri, çocuk oyun alanları, spor sahaları, botanik kafeler gibi pek çok sosyal tesis yer almakta.  

   , Yer: İçanadolu Bölgesi

  • Park Chung-Hee

   Park Chung-hee (Korece: 박정희, Hanja: 朴正熙, d. 30 Eylül 1917 - ö. 26 Ekim 1979), 1963'ten ölümüne değin devlet başkanı olarak görev yapan Güney Koreli general ve siyasetçi. Takma 'JungSu'(Korece:중수).     Yoksul bir köylü ailesinden geliyordu. Mart 1937'de Tegu Öğretmen Okulu'nu bitirdikten sonra ilkokul öğretmenliği yaptı. Nisan 1940'ta Mançukuo Askerî Memur Okulu'na kaydoldu ve 1942'de sınıf birinciliğiyle mezun oldu. Aynı yıl, Japon İmparatorluk Kara Kuvvetleri Okulu'na geçti. 1944'te sınıf üç

   , Yer: Kim Kimdir? Biyografi Arşivi

  • Jurassic World'den İlk Video Geldi (Jurassic Park 4)

   Uzun süredir merakla beklenen yeni Jurassic Park filmi Jurassic World'ün ilk videosu yayınlandı.       Filmin asıl fragmanının yayınlanmasına 3 gün kala Universal, Jurassic World'ün ilk videosunu yayınladı. Bu yayınlanan video aslında 27 Kasım'da yayınlanacak olan fragman öncesi yayınlanmış olan bir tanıtım videosu.   Yapımcı koltuğunda Steven Spielberg'ün yer aldığı, yönetmen koltuğunda ise Colin Trevorrow'un bulunduğu Jurassic World'de, Ty Simpkins, Bryce Dallas Howard, Nick Robinson

   , Yer: Sinema & Tiyatro

  • Yazın Göl, Kışın Park

   Avusturya’da bulunan Hochschwab bölgesi yazın göl, kışın ise muhteşem manzaralı bir doğal park oluyor. Tragoess’teki bu göl, tepesi karlarla kaplı Hochschwab dağlarının eteklerinde bulunuyor. Dondurucu kış aylarında neredeyse tamamen kuru olan bölge kış aylarında park olarak kullanılıyor. Ancak sıcaklıklar yükselmeye başladığında, dağın üst bölgelerindeki buz ve karlar erimeye başlıyor, sular havzaya dökülüyor. Park buz gibi kar sularıyla dolup, göl halini alıyor. Göl suyunun rengi zümrüt yeşi

   , Yer: Avrupa

  • Sung Sam Park

   1949 yılında Seul’de doğan Sung Sam Park, 12 yaşında resim yapmaya başladı. Empresyonist sanatçılardan etkilendi, daha sonra kendi vizyonunu oluşturdu.   Eserlerlerinde mimari cazibeyi ve doğal güzellikleri resmetti. Park, erken yaşta ünlü sanatçıların ve devlet başkanlarının dikkatini çekti. Jo-Joo Adası üniversite rektörü Byen Si-Jin onun özel öğretmeni ve rehberi oldu. Güney Kore’de Mok-Woo Sanat Derneği tarafından açılan yarışmaya katıldı ve kazandı. Güney Kore eski Cumhurbaşkanı Yoon B

   , Yer: Ressam ve Heykeltraş Biyografileri

×
×
 • Yeni Oluştur...