Jump to content

Adriyatik’in İncisi; Dubrovnik


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Cenneti arayanlar Dubrovnik’i mutlaka görmeli!

 

İrlandalı Yazar George Bernard Shaw “ Dünyada cenneti arayanlar Dubrovnik’e mutlaka gelmeli” demiş. İşte baştan sonra Dubrovnik…

 

 

fft20_mf2384182.Jpeg

 

Orta çağa ait etkileyici kaleleri, kiliseleri, sarayları ve tarihi kalıntıları ile Dubrovnik, Adriyatik’in incisi olarak tasvir edilir.

 

1000 yıldan daha uzun bir geçmişe sahip olan Dubrovnik, Avrupa’nın kültür merkezidir. Tarihin etkilerini şehrin her köşesinde görmek mümkündür. Orta çağ duvarları ile çevrelenen Eski Şehir kısmı şehrin en çok turist çeken bölümüdür. Bu kısım 1979 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

 

fft20_mf2384183.Jpeg

 

Dubrovnik’in dar sokaklarında dolaşırken pek çok tarihi mekana denk gelebilirsiniz. Fransiskan Manastır ve Müzesi, Avrupa’nın en eski 3. eczanesine(1373) ev sahipliği yapmaktadır. Katedral hazinesinde 11-19. yüzyıllar arasına ait çok önemli eşyalar ve nesneler bulunabilir. Dominikan Manastır ve Müzesi’nde ise Dubrovnik Resim Okulu’nun 15-16. yüzyıla ait eserleri görülebilmektedir.

 

fft20_mf2384184.Jpeg

 

Şehirde sayısız kütüphane bulunmaktadır. Her biri şehrin zengin tarihine tanıklık etmektedir. Fransiskan Manastırı Kütüphanesi’nde 70 binden fazla kitap, yüzlerce el yazması ve inkunabeller ( matbaanın ilk zamanlarında basılmış kitaplar) bulunmaktadır. Bilim kütüphanesinde ise 1500 yılından öncekiler de dahil olmak üzere 100 binden fazla kitap korunmaktadır.

 

fft20_mf2384185.Jpeg

 

En eski ve geleneksel kutlamalardan biri olan Dubrovnik Yaz Festivali esnasında saraylar, kiliseler ve meydanlar birer sahneye dönüşmektedir. Temmuz- Ağustos ayları arasında düzenlenen bu festivalde sayısız müzik, tiyatro ve folklor gösterisi yapılmaktadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...