Jump to content

Bizans-Ceneviz Savaşı (1348-1349)...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bizans-Ceneviz Savaşı (1348-1349) ya da Bizans-Cenova Savaşı (1348-1349) 1348 - 1349`lu yıllarda Bizans İmparatorluğu ve Ceneviz Cumhuriyeti arasında İstanbul Boğazı'ndan geçerken konan haraç üzerine yaşanan savaş.

 

Savaş öncesi durum

 

1261 yılında kapanan Nimfeya Antlaşması'ndan sonra Ceneviz Galata'ya ikamet eder. İstanbul Boğazı'na geçmekle ticaretten Galata'nın geliri 200.000 altın olan zamanı, Bizans İmparatorluğu 30.000 altın yapar. Bizans donanması dağılmış duruma gelir ve Cenevizliler kendi uygun mevkilerinde kalırlar.

 

Savaşın gidişi

 

İstanbul Boğazı üzerinde hakimiyeti almak için VI. Jean ticaret ve savaş gemilerinin tıkılmeasını emreder.

 

Galatalılar imparatorun savaşa hazırlandığını görüp Galataya da savunma için yapılar yaparlar, daha sonra Ceneviz donanması Konstantinopolis'e hücüm ediyor. Fırtına ve Yunan admirallarının tecrübesizliği sonucu Bizans donanması savaştan önce kaybederler. Bunun üzerine Bizans ordusu Galata'nın ablukasına başlar. Bir kaç hafta sonra Ceneviz'den bir grup yetkili kişi gelir ve Ceneviz Cumhuriyeti ile Bizans İmparatorluğu arasında barış anlaşması kapanır.

 

Sözleşmeye göre Ceneviz 100.000 kiperpir tazminat ödüyor, Galatadan kener olan toprakları Bizans İmparatorluğu'na veriyor, ayrıca Konstantinopolis savaş açmamaya söz verir.

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...