Jump to content

Kleopatra'nın Mezarı Bulundu


Guest Lucky

Önerilen Mesajlar

63784-1.jpg

 

 

Mısır'da arkeologlar, İskenderiye'nin batısındaki bir tapınakta ünlü Kraliçe Kleopatra'nın mezarını bulduklarına inanıyor. Mısır'da arkeologlar, İskenderiye'nin batısındaki bir tapınakta ünlü Kraliçe Kleopatra'nın mezarını bulduklarına inanıyor.

 

Mısır Eski Eserler Yüksek Konseyi Başkanı Zahi Hawass liderliğindeki 12 arkeoloğun, 2 hafta önce Taposiris Magna Tapınağı'nın yaklaşık 150 metre altında ortaya çıkardığı tünelde çok sayıda Kleopatra büstü ve onun resmini taşıyan paralar bulunduğu belirtiliyor. Hawass'ın ekibinin 4 gün önce, Kleopatra'nın öldüğü zaman sevgilisini olan ünlü Romalı komutan Marcus Antonius'un bir büstüne rastladığı kaydedildi.

 

Hawass, basına yaptığı açıklamada, M.Ö. 31 yılında Roma İmparatoru Octavian'ın ordusuna yenilmelerinin ardından intihar eden Kleopatra ve Antonius çiftinin mezarlarının burada olduğuna inandıklarını söyledi. Hawass, 2 bin yıllık tapınağın altında başlattıkları kazı çalışmalarını, bu yıl sonunda bitirmeyi planladıklarını ifade etti.

 

Hawass ve ekibinin iddialarını ispatlaması halinde yaptıkları mezar, Tutankamon'un mezarının keşfinden bu yana Mısır'daki en büyük arkeolojik keşif olacak.

 

 

SABAH

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gizli olduğunu bilmiyodum mezarının.Demek yeni bulmuşlar.Bu Mısır medeniyeti nedense çok ilgimi çekiyor bnm tamam piramitler fln olağanüstü herkesin dikkatini çeker ama benim içimdeki daha farklı bişey kanım kaynıyo bu medeniyete:D

Tşkler bu arada;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

mumyalanmıştır kesin..açıp mezarı fotoğraflasalar..bizde görsek kleopatrayı..bakalım o kadar süt ne fayda sağlamış..gerçekten güzelmiymiş..boyu ...posu..vs..merak ediyorum cidden...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

oo güzel.. Kleo teyzemiz nerde kaldi diye merak etmisdik.. Iyiki bulundu yaw..Artik merak etmeye gerek kalmadi..Nerdeymis bu teyze bunca senedir...Insan bir haber gönderir ya, olmazki böyle ama:derisive:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

vay be adamlar neler buluyor. o kadar dedim bizimkilere arkeolog olcam diye izin vermediler...

paylaşım için teşekkürler...

Bizimkilerde gazeteci olmamı istemiyorlar ama ben emin adınlarla ilerliyorum.Takan kim içimden geliyor napayım:)

Sende bnm izlediğim yöntemi dene takma kimseyi öğretmen olcam de arkeolog oku:D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

o öncedendi artık okumak istediğim bölüm farklı.ama senin izlediğin yolda güzel.hatta herkes öyle yapmalı.

ben arkeolojiyi ikinci üniversite olarak okumak istiyorum zaten şuanda en büyük hobim de arkeolojiyle ilgilenmek...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...