Jump to content

El Yazısı Alarmı


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

0,,16052266_401,00.jpg

 

 

El yazısı alarmı

 

 

 

Bugünkü birinci sayfasını el yazısıyla hazırlayan Alman Bild gazetesi, elle yazma alışkanlığının giderek terk ediliyor olmasına dikkat çekti.

Bild'in konuyla ilgili yayınladığı araştırmasına farklı alanlardan üç uzman katkıda bulundu: Ulm Üniversitesi öğretim görevlilerinden, beyin araştırmacısı Prof. Dr. Dr. Manfred Spitzer, el yazısı uzmanı Dr. Martin Wansleben ve Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği Başkanı Martin Wansleben'in konuyla ilgili hazırladığı veriler şöyle:

 

* Her üç yetişkinden biri son 6 ayda el yazısıyla hiçbir şey yazmadı. Her yetişkin, ortalama 41 gündür eline hiç kalem almadı. İletişim için yazıldığında da bunlar kısa mesaj ya da e-posta oluyor.

 

* Almanya'da işyerlerinin yüzde 85'i, konutların ise yüzde 79'u bilgisayarlı. Bunların da büyük kısmı internete bağlı. Yazmak istendiğinde klavye tıklanıyor.

 

* Bilgisayarlara şimdi de mobil cihazlar eklendi. 2011'de Almanya'da satılan akıllı telefon sayısı 12 milyon adedi buldu. Bunların da hemen hemen tamamı dokunmatik ekrana sahip.

 

El yazısının yararları

 

* Elle yazdığımızda beynin üçte birlik bir kısmı faaliyete geçiyor. Bu kısım ne kadar az kullanılırsa, zamanla daha unutkan hale geliyoruz. Buna karşılık elle yazmaya devam edenlerin koordinasyon ve beceri seviyesi artıyor.

 

* Çocuklar el yazısıyla not alarak daha iyi, daha kalıcı şekilde öğreniyor. Öğrenilen malzeme, el yazısı sırasındaki hareketlerle deyim yerindeyse "beyne kazınıyor". Klavyede tıklamak, aynı etkiyi yapmıyor.

 

* El yazısı duygu ve ruh halimizi daha samimi şekilde yansıtıyor. El yazısıyla kaleme alınan sevgi ve teşekkür mektupları daha olumlu etki bırakıyor. Bu mektuplar, beynin duyguları ilgilendiren kısmınca algılanıyor.

© Deutsche Welle Türkçe

 

DW/NH/HK

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kalem temas etmeli el ile, ucu kırılmalı, kalemtraş olmalı yanında. Tükenmezi de sevmiyorum bu yüzden. Elinin yan tarafı kararmalı. Bir süre sonra karalamaların birbirine geçeceğini bile bile yazdıklarına sımsıkı sarılmalısın. Zihnine kazımalısın, öylece yazılmış notlar olmamalı...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...