Jump to content

Zor Astım...


Renan

Önerilen Mesajlar

Astımlıların yaklaşık yüzde 5'i klasik astım tedavisine tam olarak cevap vermezler. Bu hastaların semptomlarını yüksek doz sprey şeklinde ve ağızdan verilen kortizona ve uygulanan maksimum nefes açıcı ilaç tedavilerine rağmen kontrol altına almak mümkün olmaz; hastalar sık sık krize girerler, zaman zaman acilde, zaman zaman hastanede yatırılarak tedavileri gerekir. Bu hastaların bazılarında akciğer fonksiyon testlerinde KOAH'lılarda olduğu gibi ilerleyici kayıplar vardır. Bu tür hastaları tanımlamak için, tedaviye dirençli astım, kontrolü zor astım, ağır astım, hayatı tehdit eden astım, ölüme yakın astım gibi terimler de kullanılır.

 

Bir hastaya zor astım tanısı koymakta acele edilmemeli, her şeyden önce hastanın kendisine verilen ilaçları düzenli olarak alıp almadığı, sprey veya kuru toz şeklinde solunum yoluyla yapılan uygulamaları doğru yapıp yapmadığı araştırılmalıdır.

 

Zor astımın nedenleri biliniyor mu?

 

Zor astımın nedenlerini maalesef çok iyi bilmiyoruz. Bunlarda, evde veya işyerinde maruz kalınabilecek alerjenler, gıda katkı maddeleri, ilaçlar, sigara içilmesi veya pasif sigara dumanı ve diğer irritan maddeler, reflü, rinit, sinüzit, geniz eti, polip gibi üst solunum yolu hastalıkları ve sistemik hastalıklar araştırılmalıdır. Zor astımın bazen KOAH, bronşektazi, hiperventilasyon, vokal kord dis-fonksiyonu ve uyku apnesi gibi hastalıklarla birlikte olabileceği de bilinmelidir.

 

Zor astımlı hastalarda psikolojik faktörler de önemli olabilir, ancak bunların mı zor astıma neden olduğu, yoksa zor astımlı hastanın bir türlü düzelememesinin mi onu psikolojik olarak zorladığını ayırt etmek her zaman kolay değildir.

 

Bunun tedavinin başlangıçta iyi yapılmamasıyla bir ilgisi var mı?

Zor astımın tedavinin başlangıçta iyi yapılmamasıyla hiçbir ilgisi olmadığını söyleyebilirim. Bu hastalar, tanının konduğu ilk günden itibaren tedaviye direnç gösterirler ve ne kadar düzenli ilaç kullansalar da astımı kontrol altına almak mümkün olmaz.

Bu zor astım oldukça korkutucu...

 

Haklısınız, korkulmayacak gibi değil. Astımın zaten halk arasında çok korkulan bir hastalık olması işte bu yüzde 5 hastada rastlanan zor astım nedeniyledir. Bu hastalar "iyi olamadık" diye doktor doktor gezerler.

 

Zor astım sadece erişkinlerde mi görülür, yoksa çocuklarda da rastlanır mı?

Çocuklarda da zor astım olabilir, ama erişkinlere göre çok daha seyrektir. Günde 800 mikrogram sprey kortizona rağmen kontrol altına alınmayan çocuk astımı zor astim olarak adlandırılır.

 

Zor astımın Çeşitleri

 

Tabii, zor astım esasında bir sendrom olarak da düşünülebilir. Sendrom, farklı nedenleri, farklı oluşum mekanizmaları ve ortak semptomları olan hastalıklar grubu anlamında bir terimdir. Mesela dengesiz astım, kortizona dirençli astım, kortizona bağımlı astım, zor astımın alt grupları olarak değerlendirilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • Hamilelikte Mide İlacı Bebeği Astım Yapıyor...

   Hamilelikte mide ilacı bebeği astım yapıyor     İskoç ve Finlandiyalı bilim insanlarının yaptığı araştırma, hamilelik döneminde ortaya çıkan mide ekşimesini rahatlatmak için kullanılan ilaçların bebeklerde astıma yakalanma riskini artırdığını ortaya koydu. 1.3 milyon çocuğun sağlık verilerinin incelendiği çalışmada midedeki asidi engelleyen ilaçları kullanan kadınların üçte birinin çocuklarının astım belirtileri nedeniyle doktora göründüğü tespit edildi. Yapılan bir önceki çalışmada hamilel

   , Yer: Sağlık Haberleri

  • Ebeveynlere 'Alerjik Astım' Uyarısı...

   Ebeveynlere 'alerjik astım' uyarısı   UÜ Tıp Fakültesi Çocuk Alerji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Yakup Canıtez, ilkbaharda özellikle mevsimsel alerjik nezle vakalarında artış görüldüğünü belirterek, "Alerjik nezle tehlikeli değildir ancak alerjik astım özellikle çocuklar için çok tehlikelidir. Nadir de olsa ölümle sonuçlanabilir" dedi.   ''Alerjik nezlenin iki türü bulunuyor''   Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Alerji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Yakup Canıtezyaptığı aç

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

  • Antibiyotikler Astım ve Obeziteye Neden Oluyor...

   Antibiyotikler astım ve obeziteye neden oluyor     Yapılan araştırmalar, kullanılan antibiyotiklerin bağırsak florasını değiştirdiğini, bu değişikliğin ise astımdan, kansere, şişmanlıktan, diyabete, depresyondan, enfeksiyon hastalıklarına kadar bir çok soruna neden olduğunu ortaya koyuyor.   Helsinki Üniversitesinde Ocak ayında yapılan bir araştırmada, iki yaşından önce tekrar eden antibiyotik kullanımının, bağırsak florasında değişiklikler yaptığını, çocuklarda hem astım hem de obezite r

   , Yer: Sağlık Haberleri

  • Sakalla Bıyık, Astım ve Cilt Kanserinden Koruyor...

   Sakalla bıyık, astım ve cilt kanserinden koruyor   Sakal ve bıyık güneş ışınlarından koruduğu için cilt yaşlanmıyor. Polenleri önleyerek üst solunum yolu hastalıklarına karşı koruyor     Sakal sadece moda değil, erkekleri aynı zamanda cilt kanseri ve astım ataklarından koruyor. UV ışınlarından koruyarak cilt yaşlanmasının önüne bile geçiyor. Avustralya Queensland Üniversitesinden araştırmacılar, sakal ve bıyıkları olan erkeklerin yüzlerinin üçte birinin UV ışınlarından korunduğunu belirle

   , Yer: Sağlık Haberleri

  • Spor Yapmak Astım Ataklarını Önlüyor

   [h=2]Doktor kontrolünde ve doğru şekilde yapılan egzersiz, astım hastalarına iyi geliyor.[/h] Toplumun genelinde hakim olan "Astım hastaları spor yapamaz” algısının aksine doktor kontrolünde egzersiz yapmak, hastalığın seyrini olumlu etkiliyor. Öyle ki astım hastaları olimpiyat şampiyonu bile olabiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Necla Songür, astım ve spor ilişkisi hakkında bilgi verdi. Hava yolunun kronik iltihaplanması ile ortaya çıkan ve genellikle

   , Yer: Sağlık Haberleri

×
×
 • Yeni Oluştur...