Jump to content

ASA Duyarlığı...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

270px-KRPKR.jpg

Bu diapozitif filmin kutusunda, duyarlığının 64 ASA (yeni sisteme göre ISO) veya 19 DIN olduğu belirtilmiş. 1935'ten beri üretilen "Kodachrome" filmlerinin üretimi 73 yılın sonunda 2009'da durduruldu.

 

ASA duyarlığı (İngilizce: ASA film speed, ASA rating)[2], fotoğraf veya sinema filmlerinin ışık duyarlığını belirten ve yakın zamanlara kadar kullanılmış olan bir ölçü sistemidir.

 

Bu ölçü sistemi yeni adı ANSI (Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü) olarak değiştirilmiş olan Amerikan Standartlar Enstitüsü (American Standards Association)'nün ortaya koyduğu bir standarda dayanıyordu ve aynı yıllarda eşzamanlı olarak kullanılan ve Alman Standartlar Enstitüsü (Deutsches Institut für Normung)'ne ait DIN duyarlık sistemiyle birlikte kullanımdan kalkmışlardır. Analog fotoğraf makineleri ve film kameralarının yerlerini büyük ölçüde digital fotoğraf ve film makinelerine bıraktığı günümüzde, her iki standart da artık yerini modern ISO sistemine bırakmıştır.

 

En sık kullanılan standart fotoğraf filmleri genelde 100 ASA ve 125 ASA duyarlığındaydı ve bu değerler sırasıyla, DIN duyarlık sistemindeki 21° ve 22°'e karşılık geliyordu. DIN derecelendirmesine göre bir filmin duyarlılığı kafa karıştırıcı bir şekilde her üç derecede bir misli artmaktayken ASA sisteminde sayılar aritmetik diziye göre artıp azalıyor, bu da bağıl ışıklama süresini hemen verebiliyordu. Bu da ASA duyarlık sistemini diğerlerine üstün kılıyordu. Örnek vermek gerekirse 24 DIN (24°)'lik bir filmin duyarlığı, 21 DIN (21°)'lik bir filmin iki mislidir. Oysa aynı değerlerdeki 200 ASA'lık film 100 ASA'lık filmden iki kat duyarlıdır. Tüketiciye sunulan ticari fotoğraf filmlerinin kutularının üzerlerinde genellikle her iki sisteme ait duyarlılık derecesi birlikte yazılı oluyordu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • DIN Duyarlığı...

      DIN duyarlığı (İngilizce: DIN film speed), fotoğraf veya sinema filmlerinin ışık duyarlığını belirten ve yakın zamanlara kadar kullanılmış olan bir ölçü sistemidir.   Bazen "DIN derecesi" olarak da adlandırılmış olan bu ölçü sistemi, Alman Standartlar Enstitüsü (Deutsches Institut für Normung)'nün ortaya koyduğu bir standada dayanıyordu ve yine eşzamanlı olarak kullanılan Amerikan Standartlar Enstitüsü (American Standards Association)'ne ait ASA duyarlık sistemiyle birlikte artık kullanımdan

      , Yer: Fotoğrafçılık Teknik Bilgiler

×
×
  • Yeni Oluştur...