Jump to content

Ölüm Saati Bellimidir???


ghamin
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bir kişinin nerede, ne zaman öleceği Allah tarafından mâlûmdur, bilinmektedir; kader olarak kendisine yazılmıştır. Allah'ın bilmemesi mümkün değil... Allah her şeyi bilir. Olmuşu da bilir, olacağı da bilir. Biz yarın ne olacağını bilmeyiz; Allah yarın ne olacağını da bilir.

Kurşunlayan katil olur, cehenneme gider, cezasını çeker. Bir müslümanı haksız yere öldüren ebedî cehenneme gider. Allah biliyor diye, kurşunlayanın suçu üzerinden kalkmaz.

 

Ecel, insan ömrünün son anı, ölüm vakti anlamına kullanılır. Dini deyim olarak ise; ölüm için takdir ve tayin olunan vakittir. Bu vakit ne öne alınır ne de geciktirilir. Emr-i İlâhi gelince canlının hayatı son bulur. Kur”ân-ı Kerim’de bu husus çeşitli ayetlerde hatırlatılarak şöyle buyurulur.

“Her ümmetin (mukadder) bir eceli vardır. Ecelleri gelince ne bir an geriye atabilirler ne de bir an ileriye alabilirler” (Araf, 34). Bir başka âyette de: “Eğer Allah, insanları zulümleri yüzünden cezalandıracak olsaydı, yeryüzünde hiçbir canlı bırakmazdı. Fakat onları takdir edilen bir müddete kadar erteliyor. Ecelleri geldiği zaman onlar ne bir saat geri kalabilirler ne de öne geçebilirler” (Nahl, 61).

İnsan, ömrünün ne kadar süreceğini, nerede, nasıl ve ne şekilde öleceğini bilemez. Eğer insan öleceği saati ve günü bilebilseydi yaşayamazdı. Paniğe kapılır ve insani niteliklerini kaybederdi. Dünyanın yaşama düzeni bozulurdu. İşte Allah bu durumu ezelde bildiği içindir ki insana bu vakti bildirmemiştir. Bu gizlilik insanı rahatlatmış ve dünya hayatına bağlamıştır. Bununla ilgili olarak Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor:

“Aranızda ölümü (aaafiyetini, zamanını, mekanını ve ecellerin miktarını) biz tayin ettik“ (Vakıa, 60).

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

- “Evlerinizde olsanız da üzerine ölüm takdir edilenlerin bulunduğu yerde öleceği bildirilmiştir.” (Al-i İmran : 154)

- “Onların ecelleri gelince ne bir saat geri kalır ne de ileri gider” (Nahl : 61)

- “Allah’ın izni olmadan hiçbir kimse ölmez. Ömür belli bir süreye göre yazılmıştır.” (Al-i İmran : 145)

- “Her milletin taktir edilmiş bir eceli vardır. Ecelleri geldiği zaman ne bir saat ileri gider ne de bir saat geri kalır” (Yunus : 49)

- “Ölüm korkusundan dolayı yurtlarından çıkıp gidenleri görmedin mi?” Allah onları “ölün dedi, öldüler.” (Bakara : 243)

- “Sizi çamurdan yaratan sonra ölüm zamanı takdir eden odur. Bir de o’nun katında belirli bir ecel vardır. Siz hala şüphe ediyorsunuz” (En’am : 2)

Bu ayetlerden de anlaşıldığı gibi Cenab-ı Allah herkese bir ömür taktir etmiştir. Bu değişmez...

alıntıdır....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kusura bakma ama hiç bu kadar saçma bir soru duymadım, müslüman değil misin kuranı okumadın mı hiç

 

son zamanlarda benım yaşadıklarımı yaşasan belki bu sorular seninde aklına gelirdi,insanları bilip bilmeden yargılama,1 ay önce evladımı görünmeyen bir kaza ile kaybettim,odada yalnızdı aklıma her türlü soru geliyor bu nedenle soruyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

son zamanlarda benım yaşadıklarımı yaşasan belki bu sorular seninde aklına gelirdi,insanları bilip bilmeden yargılama,1 ay önce evladımı görünmeyen bir kaza ile kaybettim,odada yalnızdı aklıma her türlü soru geliyor bu nedenle soruyorum...

Allah sabır versin....:confused:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...