Jump to content

Hayatınızı Siz Renklendirin


AraftaAyaz
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Hayatın koşuşturmacası içinde insan nereye gideceğini, neleri tercih edeceğini şaşırabiliyor. Çoğu zaman dümdüz belki de monoton olarak nitelendirebileceğimiz yaşam tempomuz ani iniş ve çıkışlarla karşılaşabiliyor. Bu durumda kafası karışan kişilerden bazıları da kendini geri plana çekip hayatta ikinci planda olmayı tercih edebiliyor.

 

Her yaşanılan olayın bir tecrübe olduğunu, yaşadığımız bu tecrübe kötü olsa bile unutmamak gerekiyor. Hayatta karşımıza çıkacak olan iniş ve çıkışlar bizi daha donanımlı yapan birer fırsat olarak değerlendirilebilir aslında. Yapılan hatalara karşı daha sonraki seferlerde daha dikkatli olunabilir ve de başa gelen kötü durumlar karşısında artık hangi davranışımızın nelere sebep olabileceğine dair daha gerçeğe yakın tahlillerde bulunulabilir.

 

Yaşamın çoğu evresinde risk almak gerekir. Risk almadan gelişebilmek ve bir basamak daha ilerleyebilmek mümkün değildir. Aslında birçoğumuza zor gelen bu risk alma durumunu herkes fark etmeden gerçekleştirir. Örnek vermek gerekirse üniversite için seçtiğimiz bölümler ya da üniversiteyi okuyacağımız ili tercih etmemiz bile birer risk unsurudur. Çünkü o üniversite bizim kariyer basmaklarımızın temel taşlarından birini oluşturur aslında ve aldığımız riskli karar neticesinde bu taşı gereken gediğe yerleştiririz tercihlerimiz doğrultusunda.

 

Fark etmeden bu kadar risk alabiliyorsak ve istemeden yani beklenmedik sürprizlerle de hayatta inişli çıkışlı yollarla karşılaşabiliyorsak eğer, kendimizi geri plana çekmek niye? Sonuçta çekildiğimiz o geri planda da bizim için yeni risk unsurları mevcut olacaktır ya da beklenmedik kayıplarımız ve kazançlarımız olacaktır. Hayatta bir adım ileri gitmek yerine korkup bir köşeye sinmek; yeni bir riski göze almak ve hayata bir adım daha geriden başlamak demek aslında.

 

Korkmayın! Karşılaştığımız her problemli durumun birer cevabı da vardır mutlaka. Daha önce yaşamadıysanız yaşayanların hayatına bakın ya da yanlış da olsa kendinize göre bir çözüm yolu üretin ve ilerleyin o çözüm doğrultusunda. Hiçbirimiz düşmeler olmadan yürümeyi öğrenemedik sonuçta. Tökezlemekten ya da düşmekten korkmayın hayatta. Böyle böyle ilerleyeceğiz ve daha emin adımlarla yürümeyi öğreneceğiz hepimiz.

 

Her zaman hedefleriniz olsun küçük küçük de olsa. Bu hedeflerinizi gerçekleştirdikçe ilerlemenizi ve başarabildiğinizi görüp daha çok motive olacaksınızdır. Her kartopunun bir başlangıç noktası vardır. Siz de küçük hedeflerinizle büyüyecek ve hayallerinize bir adım daha yaklaşabileceksiniz.

 

Hayal kurmaktan da korkmayın. Size göre ne kadar uçuk olursa olsun gerçekleşebilme ihtimalini göz ardı etmeyin sakın. Bir zamanlar uzaya çıkabilmek de uçuk bir fikir değil miydi? Peki ya şimdi?

 

Unutmayın ki hedefleriniz olmadan başarılarınız az, bulunduğunuz durumdan tatmin duygunuz minimum olur. Hedeflerinizi gerçekleştirebildiğinizi gördükçe oluşabilen o mutluluğun ve hazzın doruğuna ulaşın.

 

Hayat bir dere misali kendi yolunu çizerek dümdüz akıp gidiyor normalde. Fakat karşısına çıkan ufak bir engelde değiştiriveriyor yolunu. Kimi zaman sağa kimi zaman sola yönlenip kıvrılmaya başlıyor. Siz de monoton olarak düşünüyorsanız hayatınızı, ufak hedeflerinizle renklendirin ve şekillendirin yatağını. Hepimiz biliyoruz ki hedeflerimiz ve bunun için harcadığımız emekler olmadan ilerleme de olmuyor. O zaman hiç vakit kaybetmeden siz de yeni bir sayfa açın hayatınıza hedeflerinizle. Güzergahınızı belirleyen su değil, hedeflerinizle koyduğunuz o küçük engeller olsun hadi…

 

alıntı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • 33 Adımda Hayatınızı Renklendirin...

      Birden her şey çok kötü gitmeye başlar ve artık hayatınızı güzelleştirmek için çözüm bulmakta zorlandığınızı hissedersiniz. Ama endişelenmeyin. İngiliz Observer gazetesinin uzmanlara hazırlattığı reçete, sevgilinizle ilişkinizden iş hayatınıza kadar pek çok konuda renkli ve uygulanabilir çözümler sunuyor...   İlişkiler 1. Düzenli ve tutkulu bir ilişki yürütmenin en iyi yolu dönem dönem hiçbir şey yapmamaktır. Kimse birbirine acı vermeden, biraz ilişkiden uzaklaşın. 2. Uzmanların "paradoks

      , Yer: Kişisel Gelişim

×
×
  • Yeni Oluştur...