Jump to content

4 Aylık Bebeğin Gelişimi Ve Bakımı


lalyüreğim
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

4aylik.jpg

4. ayda bebekler neler yapabilir?

- Avucuna konan nesneyi tutabilir, bırakmakta zorlanabilir. Uzatılan objeye uzanabilir, ama tutabilmesi için bir iki hamle gerekebilir.

- Dönebilir.

- Destekle oturabilir, başını dik tutabilir.

- Dudaklarını şapırdatabilir, dudaklarını sarkıtarak somurtma ifadesi takınabilir.

- Evdeki farklı kişileri tanır. Onunla ilgilenildiğinde sıcak ve sesli gülümsemeleri vardır.

- Oyunlardan, oyuncaklardan hoşlanır.

- Gece boyu uyuyabilir, bezini kaka yapmadığı sürece değiştirmek gerekmez.

 

Değişiklikler

- İlk dişi çıkarmaya hazırlanır.

- Görmesi tamamlanır, her şeyi renkleriyle görür. Farklı uzaklıklara gözünü odaklayabilir.

- Duyma tam gelişir. Farklı seslerle ilgilenir, kendi çıkardığı sesleri dinler. Sürekli yeni heceler çıkarır. Onunla yumuşak konuşursanız rahatlar, gülümser, kızgın konuşursanız ağlamaya başlar.

- El, parmak koordinasyonu gelişir. Elleri ile yapmak istediği şeyi yapmayı öğrenir.

Oyunlar

- Bebeğinize tutacağı, kavrayabileği, dinleyebileceği oyuncaklar verin. Sizi koklamasına izin verin. Müzik dinletin.

- Banyo yaparken oyun için biraz daha uzun bir zaman ayırın. Banyo oyuncakları ile oynaması gelişimine yardım eder.

- Bebeğinizin başarılarını överek, gülümseyerek, onu kucaklayıp severek kutlayın. Unutmayın bebeğiniz sizin övgülerinizle motive olan sosyal bir canlıdır.

Beslenme

- Bebeğiniz acıktığını çok daha kolay belli edebildiği için beslenme saatlerinizi isteğe bağlı düzenleyebilirsiniz.

- Sadece anne sütü alıyor ve tartı artışı ideal ise öyle devam edin. Ek mama da veriyorsanız doktorunuzun önerileri doğrultusunda pürelere başlayabilirsiniz. Her yeni besine tek başına ve az miktarda başlayın, yeni tatlara alışmasına izin verin. Hiç bir besin ve öğün için bebeğinizle kavga etmeyin. İstemediği zaman bırakın, daha sonra tekrar denersiniz.

Bakım

- Oyuncakların güvenli olmasına özen gösterin. Metal çıkıntılarının gevşemediğinden, tüylü oyuncakların göz, burun gibi yutulabilecek veya boğulmaya neden olabilecek küçük parçalarının kopmayacağından emin olun.

- Bebeğiniz emzik kullanıyorsa bunu boynuna asmayın, kullandığınız asıcı boğulmasına, boynunda kesik ve yaralara neden olabilir.

- Eğer diş çıkarmaya başladıysa diş kaşıyıcılar, özellikle buzdolabında soğutulmuş olanlar onu rahatlatır. Ama bunlar hariç her şeyi de kaşımak için kullanabilir.

- Bebeğinizi 2. karma aşısı, rotavirüs aşısı ve normal kontrolü için doktora götürün.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • 1 Aylık Bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

   1. Ay: • Yeni doğanın hareket yetenekleri fazla etkileyici değildir. Çocuğun ilk kazandığı yeteneğin başını kaldırmak olduğu, bunun ardından el ve kollarını kullanabildiği, nihayet ayak ve bacaklarını kullanmaya başladığı görülmüştür. • Çenesini kaldırabilir • 19-20 cm. Uzaklıktaki nesneleri net görebilirler. - Kokuları ayırt edebilirler, • Bebeklerin daha çok gözlere baktığı belirlenmiştir. Bu nedenle, bebekle sağlanan göz teması, bebekle bakıcısı arasında sosyal bağın gel

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

  • 5 Aylık Bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

   5. ayda bebekler neler yapabilir? - Sesinize tepki verir, konuşanı görebilmek için döner, arar. Annesinin sesini duyunca ağlamayı keser, heyecanlanır. - İlgilendiğinizde gülümser ve size yanıt olarak kendi dilinde konuşur. - Pek çok farklı ses çıkarır. Bunların bir kısmı kendine özgüdür. Duyduklarını taklit etmeye başlayabilir. - Gördüğü hareketleri taklit etmeye çalışır. - Elinden oyuncağının alınması veya onu mutsuz eden bir davranışı protesto eder, bağırır, ağlar ya da kendini sıkarak t

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

  • 2 Aylık Bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

   Doğumdan sonraki süreçte sağlıklı bebekler neleri yapabilir, neleri yapamaz, neleri anlar, nelere tepki verir biliyor musunuz? 1. aydan başlayarak her sağlıklı normal bebeğin sergilemesi gereken gelişim süreçlerini birlikte öğrenelim. İşte ikinci ayda bebeğinizin yapabilecekleri ve özellikleri… 2. ayda bebekler neler yapabilir? - Annesi dışındaki farklı yüzleri ve sesleri tanıyabilir. - Gözleriyle hareketlerinizi izler. Üç boyutlu objeleri ve parlak renkleri seyretmekten hoşlanır. - Ell

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

  • 3 Aylık Bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

   3. ayda bebekler neler yapabilir? - Sesler çıkarır, mimiklerle cilve yapar, dış dünya ile ilişkisi gelişir. Daha az ağlar. - Yalnız bırakılırsa protesto eder. Sosyal olmak ister. Yanında birinin varlığı onu mutlu eder. - Farklı renk ve oyuncaklardan hoşlanır. Özellikle çıngıraklar ilgisini çeker. - Uzattığınız nesnelere uzanır, onları yakalayabilir ve birkaç saniye tutabilir. - Gözünün önünde yavaş hareket ettirdiğiniz oyuncağı bir yandan diğer yana kadar izleyebilir. Sadece gözüyle izleme

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

  • 6 Aylık Bebeğin Gelişimi Ve Bakımı

   Bu ayda bebekte bazı refleksler tam olarak yerine oturur. İlk olarak yutma refleksi oldukça gelişmiştir. Dişleri olmadığı için katı yiyecekleri çiğneyemese de yutma refleksi iyidir. Artık katı yiyecekleri, yeni tatları ve yeni gıdaları rahatlıkla yiyecektir. Bebek emmeye devam edebilir. Bunun yanında bebeğe en uygun besinler de verilmelidir.   Bunlar unlu, sütlü mamalar ve yoğurttur. Ayrıca pirinç unu ile yapılan mamalar da bebeklerin hoşuna gider. Dördüncü aydan sonra başlanan meyve v

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

×
×
 • Yeni Oluştur...