Jump to content

Nuh'un seli bugüne ışık tutar mı?


Önerilen Mesajlar

RNYmHoNEZsYy-1.jpg

 

 

8 bin yıl önce yaşandığı sanılan sel felaketi araştırılıyor.Bir araştırmaya göre Batı Avrupa'daki modern uygarlıkların ortaya çıkışı Nuh'un seli sayesinde oldu.Kutsal kitaplarda yer alan sel felaketinin 8 bin yıl önce şimdi Balkanlar'ın bulunduğu bölgede meydana geldiği tahmin ediliyor.8 bin yıl önce yaşandığı sanılan sel felaketi, iklim değişikliğinden kaynaklanması beklenen sel felaketleri sonrası meydana gelecek olan sosyal değişime bir model olarak görülüyor.

 

İngiltere'deki Exeter Üniversitesi'nde jeolog Chris Turney başkanlığındaki bir ekip tarafından yapılan araştırmada, Balkanlar'da yaşayan ve tarımla uğraşan insanların sel nedeniyle batıya göç ettikleri ve karşılaştıkları avcı kabilelelerin kültürlerinin yerini tarım kültürünün aldığı ortaya çıktı. Göç edenler İtalya ve Fransa civarına yerleşip, buralarda tarımla uğraşan gruplar halinde yaşadılar. Daha sonra bu gruplar köy, kasaba ve kentlere dönüştü. Profesör Turney, "Şimdi güneydoğu Avrupa olarak bildiğimiz bölgede yaşayan insanlar tüm dünyanın sel altında kaldığını sanmış olmalılar. Nuh'un seli hikayesinin kaynağı da bu olabilir. Sahillerde yaşayan tüm toplumlar yerinden yurdundan oldu ve binlerce kişi göç etmek zorunda kaldı" dedi.Selden en fazla etkilenenlerin ise Karadeniz kıyılarındaki alçak rakımlı bölgelerde yaşamış olabilelecekleri düşünülüyor. Buz Çağı'nın sonlarına doğru Kuzey Amerika'nın büyük bir bölümünü kaplayan Laurintide buzulunun parçalanması sonucu ortaya çıkan çok büyük miktarlardaki su nedeniyle tüm dünyadaki deniz seviyesi 1.4 metre yükseldi.Denizler yükselirken,Türkiye'de o tarihe kadar bir tatlı su gölü olan Karadeniz ile Akdeniz arasında baraj rolü oynayan boğazlardaki yükseltiler aşıldı. Akdeniz'in suları ile 34 yıl boyunca Karadeniz'e aktı ve Karadeniz taşmaya başladı.İngiliz ve Austuralya'lı bilimadamları bu deniz seviyelerinin yükselmesi öncesinde ve sonrasında kıyıların durumun gösteren birer simulasyon haritası da yaptı.

 

Bugün Quaternary Science Reviews adlı dergide yayımlanan araştırmada bu büyük sel felaketi sonucu 73 bin kilometrekarelik bir alanın sular altında kaldığı ve 145 bin kişinin yerinden yurdundan olduğu hesaplanıyor.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...