Jump to content

Günün Destinasyonu


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Petersburg Hakkında Herşey

 

 

 

st-petersburg-bilgi.jpg

 

Petersburg Sadece 300 yıllık bir şehir olmasına rağmen pek çok değişim geçirmiştir. Bataklığın üzerine kurulduğu için Büyük Petro’nun aptallığı olarak bilinen yer kısa süre içerisinde Rus imparatorluğunun ihtişamını yansıtır hale gelmiştir. Daha sonra devrimin beşiği olarak bilinen şehir Lenin’nin başa geçtiği yer oldu. 2. Dünya savaşı sırasında ulusun simgesiydi. Günümüzde ise en iyi korunmuş tarihi ve uluslararası sanat programları ile Rusya’nın kültür merkezidir. Dört güzergah şehirde görülmesi gerkeen yerleri kapsar ve Petersburg’a şekil veren çarlık, Rus ve sovyet etkilerini gözler önüne serer. Aşşağıda verdiğimiz rotayı izleyerek St Petersburg’u rahatça keşfedebilirsiniz.

 

Petersburg’da üç Gün

Çarlık Şehri -Sanat ve zenginlik, Büyük meydanlar ve Rasputini hatırmalak

st-petersburg-bilgi4-150x150.jpgSabah

Güne Şehir merkezindeki Barok kışlık sarayla başlayın. Eskiden çarların ve ailelerinin yaşadığı yer olan bu yapıda artık Hermitaj müzesi yer alır. Çarların önemli konukları ağırladıkları salonlar görülmeye değerdir. Saray meydanı üzerinden görülen ve personel binasının da dahil olduğu muhteşem manzarayı kesinlikle görün. Rıhtım boyunca sakin bir yürüyüş yaparak Krokodil’e kadar devam edin ve hafif bir öğle yemeği yiyerek rahatlayın.

Öğleden Sonra

Galenerya Ulitsa’dan ilerleyerek Dekabristler Meydanına gelin. Buranın merkezinde büyük petro’nun Bronz atlı heykeli durur. Ayrıca buradan ırmağın öteki tarafındaki Vasilevski adasının güzel manzaraları vardır. Arka tarafta Aziz İsak Katedrali’nin yıldızlı kubbesi görülür. İnşası 1818 ile 1858 yılları arasında tamamlanan bu devasa yapı sovyetler döneminden beri müze olarak hizmet vermektedir. Yaklaşık 1 Km batıda bulunan Yusupov sarayında Prens Feliks Yusupov tarafından burada öldürülen Kutsal adam Rasputin ile ilgili sergi vardır. Asil Yuva’da sarayın bahçe pavyonunda birşeyler yiyebilir yada adını Romanovların 300. yıldönümlerini kutladıkları yıldan alan 1913 e gidebilirsiniz.

 

 

Rus Şehri – İkonlar ve tütsüler, Geleneksel bir öğle yemeği ve Hediyelik eşya alışverişi

st-petersburg-bilgi3-150x150.jpg

 

Sabah

Bu güzergah Avrupa etkisi altında kalmış bir şehir olan Petersburg’un en önemli görülecek yerlerini takip eder. Dünyanın en iyi Rus sanatı Kolleksiyonunun bulunduğu Rus Müzesinden başlayın. Dökülen Kan kilisesinin ışıltılı iç mekanını gördükten sonra geleneksel bir Rus yemeği için Kalinka Malinka’ya gidin.

 

Öğleden Sonra

Sabahki gezilerinizden sonra ikonlardan kalpaklara kadar herşeyin satıldığı Hediyelik eşya pazarına gidin. Gostini Dvor ile Ploşçad Aleksandra Nevskovo arasındaki Yeşil metro hattıyla Aleksandr Nevski Manastırına gidin. Aralarında Çavkovski ve Dostoyevski’nin de bulunduğu Rusya’nın en önemli isimlerinin mezarları buradadır. Akşam yaklaşırken Meryem’e Müjde Kilisesin’de mum ışığında bir kilise ayinini izleyebilirsiniz. Günün sonunda muhteşem Rus kumaşlarının satıldığı mağaza olan Slavyanski Stil de alışveriş yapabilirsiniz. Akşam olduğunda Baleye gidebilir veya St Petersburg’da dansçıların arasında yemek yiyebilirsiniz.

Sovyet Şehri Devrim Mirası, Halk Anıtları, Sovyet temalı akşam yemeği

 

Sabah

Devrim’in beşiği Leningrad’ı yakından tanımak isterseniz Şehir merkezindeki Smolni Enstitüsü’nden başlayabilirsiniz. Burası eskiden devrimin daha sonrada Komunist parti’nin karargahıydı. Karşı tarafından 46 veya 76 nolu otobüse binerek devrimde ölenlerin gömüldüğü Mars tarlasını geçerek Rus Siyaset tarihi Müzesi’ne gidin. Top atışıyla 1917 Devrimini başlatan Aurora Kruvazörü biraz ileride demirlemiştir. Buraları gzdikten sonra çok iyi bir Gürcü Restorantı olan Salhino öğle yemeği için idealdir.

 

 

st-petersburg-bilgi1-150x150.jpg

 

Öğleden sonra

Biraz daha kuzeyde küçük Kirkov Müzesi Komunist Parti’nin başı olan ve 1934 de öldürülen Sergey Kirkov’a adanmıştır. Halkın başarılarının sovyetler tarafından nasıl kutlandığını görmek istiyorsanız metroya binerek Moskovskaya’ya gidin ve Zafer Anıtı’nı görün. Buranın yeraltındaki anma salonunda Leningrad kuşatması sırasındaki gündelik hayattan örnekler görülşebilir. Tekrar metroya binerek Teknoloji enstitüsüne gidin ve Avtovo ile Plosçad Vosstaniya arasındaki kırmızı hatta geçin. Bu hattaki her durak şehrin tarihindeki bir kısma adanmıştır. Son olarak Rus Kitsch’te akşam yemeği yiyerek sonladırabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...