Jump to content

NLP: (N)eden (L)afla (P)eynir Gemisi Yürümesin


Mira
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Tempo dergisinde bir haber:

 

"NLP ile 2.5 ayda ileri seviyede İngilizce!"

 

"NLP eğitmeni Tamer Dövücü, 2,5 yıl önce başladığı NLP yöntemiyle İngilizce öğrenme modeli çalışmalarında, Bir yıl içinde 200 kişi, 2.5 ayda ileri seviyede (upper-intermediate) ingilizce öğrendi."

 

 

Çok sayıda "kestirme yol meraklısı" insan da bu haberle ilgilendi. Biz ciddiye almadık ama Kigem üyeleri de defalarca bize sordu. Sonunda açıklama yapmak zorunda kaldık.

 

Böyle bir sonuç vaadi eğitimci davranışı değil ticari bir reklam faaliyetidir. kigem.coma değil rekabet üst kuruluna sorulmalıdır!

 

KİGEMİN Görüşü Şuydu: Sonuç taahhütlü hiçbir seminer etik değildir. Seminerlerin sonuçları kişilere göre değişir. Çünkü kişilerin seminere gelmeden önce bilgi düzeyleri ve öğrenme hızları farklı farklıdır. Herkeste aynı sürede aynı sonucu vaad eden hiçbir seminere inanmayın. Hele katılımcısının sorumluluğunu kendi üzerine alan hiçbir seminere güvenmeyin.

 

2.5 Ayda ileri düzeyde ingilizce öğrenilemez. Hatta katılımcılar öğrendiğini sanabilir ama gerçekte öğrenemez. İngilizce bilen herkes bunu bilir. Dolayısıyla açıklama yapmaya da gerek yok.

 

 

"NLP ile ilgilizce Mucizesi"nde neler yapıldığı haberde şöyle anlatıyor:

 

"Kursa katılanlara 1000 kelimelik bir liste verilip, anlamını bildikleri kelimeleri işaretlemeleri isteniyor. Kursiyerler çoğunlukla 300-400 kelimeyi işaretliyor. Daha sonra Türkçe-İngilizce kelimeler bir arada verilerek yeniden işaretlenmesi isteniyor. Bilinen kelime sayısı 300'den 700'e çıkıyor. Bu yöntemle, kursa gelenler tahminlerinden daha fazla kelime bildiklerini görüyor. Bu yöntem kişinin kendine olan güvenini arttırmada işe yarıyor."

 

Kısacası "NLP İle 2.5 Ayda İngilizce" Vaadi Böyle Gerçekleştiriliyor. "İngilizce Zaten Sizin İçinizde!" Deniyor!!!

 

Programın maliyeti, KDV dahil 3 milyar 186 YTL.

 

Tamer Dövücü NLP ile ilgili detaylı araştırmalar yapmış bir kişiydi. Bulduğu sistemi bu kadar "abartılı" bir şekilde sunması gerekmezdi. Fakat söylenecek bir şey yok. NLPcilerin ciddi bir sunum problemi var. NLPciler normal insanlar gibi düşünme becerilerini kaybetmiş durumdalar. Tüm NLP'ciler böyle abartmayı, "üç günde mucize" vaad etmeyi seviyorlar.

 

Galiba onlar da suçlu değil, "tembel ama hırslı" kişilerin duymak istediğini söylüyorlar. Bu tür söylemlere rağbet edenler de bu abartının şuç ortağı.

 

dır..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...