Jump to content

Seramik Öğretmeni...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Seramik Öğretmeni Görevleri

Seramik ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların,hangi yaş düzeylerindeki öğrenci gruplarına hangi yöntemlerle kazandırılacağı, MEB tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir. Seramik öğretmeni, bu program çerçevesinde, Eğitiminden sorumlu olduğu grubun düzeyine uygun bir çalışma planı yapar, Sorumlu olduğu atölye, laboratuar, işlik vb. yerleri sürekli olarak eğitime hazır durumda bulundurur. (Gerektiğinde kullanılan alet ve makinelerin bakımlarını ve basit onarımlarını yapar.) Kendisine ayrılan ders saatlerinde planını uygulayarak öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır, Öğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarıyı artırıcı önlemler alır, Eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler, Öğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının çözümüne yardımcı olur, İşletmelerde uygulama yapan öğrencilerin çalışmalarını izler, ilgililere rehberlik eder, Çevresindeki sanayi kuruluşları ile, işletmelerdeki gelişmeleri izler, bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur, Nöbetçi olduğu günlerde, okulun düzen ve disiplinini sağlamak üzere görev yapar, Sınıf öğretmeni olarak, öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur, yönetimle ilişkilerini sağlamaya çalışır.

 

Seramik Öğretmeni Kullanılan Malzemeler

Alanı ile ilgili meslek dersleri eğitim-öğretim programı, yıllık ve günlük çalışma planları, not defteri, ders defteri ve yoklama fişi, öğrenci iş takip formu, Ders kitapları, yardımcı kitaplar, iş ve işlem yaprakları, bilgi yaprakları, meslek alanı ile ilgili çeşitli teknik yayınlar. Eğitim araçları (Projeksiyon, tepegöz, video, T.V., video bantları, slayt,transparan, bilgisayar, bilgisayar yazılımları, CD vb) Yardımcı tahta veya alçı plakalar, seramik boyaları (sır üstü ve sır altı), oksitler, fırçalar, çıkartmalar, elek baskı, sır vb. Seramik fırını, torna, Seramikle ilgili araç-gereçler.

 

Seramik Öğretmeni Özellikleri

Seramik öğretmeninin hem alanıyla ilgili hem de öğretmenlik mesleği ile ilgili niteliklere sahip olması gerekir. Seramik öğretmeni olmak isteyenlerin; Estetik görüş sahibi, seramik ürününe güzellik katabilen, El ve gözü eşgüdümle kullanabilen, Şekiller arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları algılayabilen, Renkleri ayırdedebilen, Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen, İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen, Dikkatli, işine özen gösteren, İnsanlarla iyi iletişim kurabilen; sevecen, hoşgörülü, sabırlı, Başkalarının duygu ve düşüncelerini anlayabilen, Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan, Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, Girişimci, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

 

Seramik Öğretmeni Okulu

Mesleğin eğitimi; Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi ‘Seramik Öğretmenliği” bölümünde verilmektedir. Ancak bu bölüme artık öğrenci alınmamakta olup, eğitimle ilgili bilgiler eğitimin devam ettiği dönem için geçerlidir. Ayrıca Seramik, Seramik ve Cam, Çini Bölümlerini bitirenlerden “Orta öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek lisans Programını” veya Pedagojik Formasyon Programını başarı ile tamamlayanlar öğretmenlik yapabilirler.

 

Seramik Öğretmeni Okulu Kaç Yıllıktır

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

 

Seramik Öğretmeni Diploma

Meslek eğitimini tamamlayanlara alanı belirten “Lisans Diploması” ve “Teknik Öğretmen” unvanı verilir.

 

Seramik Öğretmeni Çalışma Alanları

Meslek elemanlarının büyük çoğunluğu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kız meslek, Anadolu kız meslek liseleri, kız teknik öğretim olgunlaşma enstitüleri, pratik kız sanat okulları ve halk eğitim merkezlerinde Seramik ve Cam teknolojisi alanında Öğretmeni olarak istihdam edilmektedirler. Bu elemanlar kamu ve özel sektöre ait seramik işletmelerinin model üretimi, dekorlama, sırlama, alçı ve kalıp bölümlerinde çalışabilirler. Kendi adlarına atölye de açabilirler.

 

Seramik Öğretmeni Meslekte İlerleme

Lisans eğitiminden sonra alanlarında mastır (yüksek lisans) ve doktora eğitimi alarak akademik kariyer yapabilirler, yüksek öğretim kurumlarında araştırma görevlisi, doçent, profesör gibi unvanlarla öğretim üyesi olarak görev yapabilirler. Kendi işyerini açabilirler.Milli Eğitim Bakanlığına bağlı meslek okullarında görev alanlar idarecilik yapabilmektedir (Müdür, Müdür Yardımcısı vb.). Meslek elemanları Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan müfettişlik sınavlarında başarılı oldukları takdirde alanlarında müfettişlik yapabilirler. Ayrıca yapılan sınavda başarılı olmaları durumunda başöğretmen ve uzman öğretmen olabilirler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...