Jump to content

Spor Yaparken Su İçmenin Önemi


silvia.
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Su namı diğer H2O. hayatın kaynağı. Spor yaparken bedenimizin için ne kadar önemli olduğunu bir görelim istedik.

Su kalorisizdir. Bu sebeple sizi asla şişmanlatmaz. Tabiki 3 kilo su içip tartıya çıkınca 3 kilo artmış görürsünüz kendinizi ama bu yağ olarak depo edilmez. Sizi yağlandırmaz. Az su içildiği takdirde vücut alınan her damla suyu depolamaya çalışır.

Günde bir insan ortalama 1.5-2.5 civarında su tüketilmesi önerilir. NOT : Eğer sıvı ihtiyacınızı kahve,meyve suyu gibi karşılıyorsanız ve eğer bu alışkanlıklarınızı suya çevirirseniz çok büyük kalori tasarrufu yaparsınız bu da kilo kaybetmeniz,kilo almamanıza yardımcı olacakdır.

Eğer suyu soğuk tercih ederseniz vücut tabiki bu sıyı vücut ısısına ısıtmak zorunda kalacakdır. Buda tabiki kalori harcanması demek. Soğuk su içmek insana kalori harcatır. Zayıflamaya yardımcı olur.

 

Oda sıcaklığında su içmenin yararı kışın solunum enfeksiyonlarına yakalanma riskini azaltır. Kabızlık sorunu olanların akşam yatmadan önce bir bardak kaynatılmış biraz soğuk suyla 3 adet kuru kayısı tüketimi tuvalete çıkmayı kolaylaştırır. Aynı olay ishalde de ılık suyun tüketilmesinde olumlu katkıları vardır.

Spora başlamadan önce mutlaka su içilip vücudun gerekli su ihtiyacı karşılanmalıdır. Çok fazla içilmemelidir. Gereği kadar. Zaten dolu mideyle lömbür lömbür sporda yapılmıyor. Bunun dışında az az miktarlarda spor sırasında hareket aralarında su almak dogrudur. Vücudun su ihtıyacınızı karşılyarak aslında daha direnç sağlayıp daha çok egzersiz yapabiliyorsunuz kendimden farkettim.

 

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...