Jump to content

Parolasız Sınırı Geçen İhtilal Yapabilir


SimqEE
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Parolasız Sınırı Geçen İhtilal Yapabilir

 

Kontrol iyi sonuçlara, kontrolsüzlük kötü sonuçlara götürür. Kontrol; iyiliğin devamını, kötülüğün önlenmesini sağlar. İyilik kontrole mani değildir. Pozitif değerlere kontrolle ulaşılır.

 

Hayatın başından sonuna kadar, insanların çektiği sıkıntı ve üzüntülerin özünde kontrolsüzlük vardır. Güç her yerde, her kurumda, her birimde her bireyde sınırlandırılmalıdır. Sınırlandırılmayan güç her zaman suistimale açıktır.

 

İnsanın manevi gücü maddi gücünden büyüktür. İnsan elleriyle kaldıramadığını aklıyla kaldırabilir. Bilgi ile güçlenen akıl; çıplak gözle göremediğini görür. Pek çok şeye hükmeder.

 

İnsan üstün yaratılışıyla; el, ayak, göz, kulak, burun ve dokunma duyularını akıl, irade ve bilgi eşliğinde kullanarak, varlığa hâkim olmuş, dünya halifeliğini ispatlamıştır.

 

Allah.gif, insana verdiği bu özellikleri sınırlayarak vermiştir. Sıfatlardaki sınırsız, sonsuz güç Allah.gif’a aittir. Bugün sınırlı gücüyle hayatı alt-üst eden insanı düşündüğümüzde, sınırsız güce sahip olsaydı, yaşanır bir hayat olmayacağı açıkça anlaşılmaktadır. Hayatı veren, insana gücü de sınırlı vermiştir.

 

İki Cihan Serveri (sav): “İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyin” buyurmuşlar. Ziya Paşa da: “İdrak-ı meali bu küçük akla gerekmez. Zira bu terazi o kadar sıkleti çekmez” diyerek aklın sınırlı olduğunu beyan etmişlerdir.

 

Her nimetin bir şükrü vardır. Akıl nimetinin şükrü de yaratanını tanımaktır, bilmektir. Allah.gif, aklı vücudumuza efendi yapmış. Akıl, ilim hazinesinin elbisesidir. Zeki başkalarını bilendir. Akıllı kendini bilendir.

 

Aklımızı aklımıza emanet eden Allah.gif, kitap ve peygamber göndermiş, hayatımızı kontrol altına almamızı istemiştir. Kurulan kâinat ve dünya düzeni kontrol altına alınmıştır. Hiçbir şey yok ki düzensiz ve kontrolsüz bulunsun!

 

Bugün herkes görüyor ve seyrediyor. Dünyada hayvanlar, bitkiler, börtü-böcek, denizlerde canlı adına ne varsa hepsi bir nizam ve kontrol altında hayatlarını sürdürüyorlar. Her şey bir nizam ve kontrol altında yaşarken, insan nizamsız ve kontrolsüz kalmamalı!

 

Dünya insana sevdirilmiş. Ömür kısa iş çok. Dünyada, ahirete hazırlanıyoruz. Buradaki çalışmalarımıza ve yaşadığımız hayata göre orada değerlendirileceğiz. Jüri; dünya sahnesinde yaptıklarımıza göre not verecek. Orada hayırlarla jürinin huzurundan ayrılmak olduğu gibi evetlerle de ayrılmak var. Yarışmayı kaybetmeyi istemeyeceğimize göre, dünya finallerini iyi bitirmeliyiz. Bunun da yolu Allah.gif’ın koyduğu sınırları aşmayan bir hayat yaşamaya bağlıdır. Tehlike sınırına varmadan, aklımızla nefsimizi kontrol altına almalıyız. Nefsimize parola sormalıyız. Parolasız sınırı geçen ihtilal yapabilir.

18. 01. 2012

Durmuş Göktekin

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...