Jump to content

Yağlı Boya İle Potre Nasıl Çizilir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Ç İ Z İ M

 

Beyazlığı nedeniyle bir karton ya da tuval üzerinde hemen çalışmaya başlamak zor olabilir. Bu nedenle tuvalsmiliv.gif genellikle terebentinle seyretilmiş Çiğ Umber ve geniş bir fırçayla kabaca boyanır. Yinesmiliv.gif tonu eşit olarak yaymak ve muhtemel küçük boşlukların dolmasını sağlamak için tuvalin üzeri bezle silinir.

 

Başın en üst kısmı bir çizgiyle belirtilerek çizim evresine geçelim. Buradan sağa ve aşağı doğru saçın kenarı çizilir. Sonra başın üst kısmından alnında saçlarının ortadadan ayrılacağı noktaya bir çizgi çekilir. Oradan yine sağasmiliv.gif yüzün kenar çizgisini aşağıda çeneye doğru ve çeneden itibaren yukarıya doğru yüzün sol tarafı çizilir. Büyük bir fırçayla saç tonu verilir. Bu noktadasmiliv.gif başın tuval üzerinde doğru konumuna oturtup oturtulmadığını görmek mümkündür. Doğru değilsesmiliv.gif terebentli bir bezle hepsini silip yeniden başlanır.

 

Bundan sonrasmiliv.gif iki fırça vuruşuyla (başın boyutlarıyla orantılı olarak) gözlerin koyu noktaları boyanırsmiliv.gif bunu yönleri karşılaştırılarak kaşlar izler. Sonra omuz çizgileriylesmiliv.gif tişörtün yakasını çizipsmiliv.gif yüzün sağ tarafına geçilir. Burada yanak kemiği ve yüzün kenar çizgisini düzelttikten sonra burnun sağ ve sol taraflarını çizip ağza kadar inilir.

 

Geniş bir fırçayla sol üst plandaki sandalyenin arkalığını boyayıpsmiliv.gif omuzların üstleri düzeltilir. Tekrar ağza dönüp konumu düzeltilipsmiliv.gif dudaklar arasındaki çizgi çekilir. Burun doğru olmamışsa terebentle bir kısmı silinipsmiliv.gif sonra da çenenin soldaki çizgisi değiştirilebilir. Yeniden yüzün sağına geçip yanak kemiğinin kenarı değiştirilir.

 

Bütün bunların amacısmiliv.gif başı tuvale doğru olarak yerleştirmeksmiliv.gif ölçeği tuval boyutlarına uygun tutmak ve yüzün karakteristik çizgilerini yerleştirmekti. Artık tabloya başlanabilir.

 

BİRİNCİ EVRE:*

 

Her rengin her bir tonu için ayrı bir fırça kullanılır ve kullanılan bütün temel renkler karıştırılır. Alından başlayarak saçlarsmiliv.gif gözler gibismiliv.gif tuvalin her yerine her renkten biraz sürülür. Bütün ana renkler –bazen tek fırça vuruşuyla- sürülür.

 

Birinci evrede tuvale pek az dokunulmasına rağmen smiliv.gif çizimde olduğu kadar zaman harcanabilir. Zamanın hemen tümü renklerin karıştırılmasıyla geçer. Burada temel palet renk dizisi artı Çiğ Umber kullanılır. Palette sırasıylasmiliv.gif Kar Beyazısmiliv.gif Toprak Sarısısmiliv.gif Kadmiyum Kırmızısısmiliv.gif Virdiansmiliv.gif Kobalt Mavisismiliv.gif Çiğ Umber ve Fildişi Siyahı vardır. Yüzdeki en açık renk için Toprak Sarısısmiliv.gif Kadmiyum Kırmızısısmiliv.gif Virdian ve Beyaz karıştırılır. Yanakta yine aynı renkler bu kez Virdian yerine Kobalt Mavisi karıştırılarak kullanılır. Saçı Çiğ Umbersmiliv.gif Kadmiyum Kırmızısısmiliv.gif Toprak Sarısı ve Beyaz karışımıylasmiliv.gif sandalye de yine bu renk dizisinin değişik oranlardaki karışımıyla boyanır. Arka plan için yine sandalye ile aynı aynı karışımı bu kez kırmızı koymadan ve Fildişi Siyah ekleyerek kullanılır. Tişörte gelince bu dasmiliv.gif Kobalt Mavisismiliv.gif Kadmiyum Kırmızısısmiliv.gif Toprak Sarısı ve Beyazla boyanır.

 

İKİNCİ EVRE:*

 

Bu devrede her şey biraz daha belirginleştirilir. Gözler daha iyi çizilir ama buruna yakın köşeleri tam gerektiği boyanır. Sonuçta her taraf biraz daha boyanır.

 

ÜÇÜNCÜ EVRE:*

 

Bu evredesmiliv.gif yüzü geliştirmekten çok çevresindekiler tuvale geçirilir. Saçın rengi seçilip tişörtün rengi hazırlanır. Her evredesmiliv.gif doyurucu seviyeye ulaşana kadar renk veya tonu hafifçe değiştirereksmiliv.gif tişört üzerinde azar azar çalışılır. Yüzün sol tarafı düzeltilir ve sonra da sandalye boyanır.

 

Her fırça vuruşunu gereken doğru yere sürmeye çalışmakla berabersmiliv.gif hemen ardındansmiliv.gif yanına veya üzerine sürülecek bir başka fırça vuruşuyla düzeltilir. Kullanılan katkı maddesi miktarı sınırlanırsasmiliv.gif fırça vuruşları daha kolaylıkla ayarlanabilir.

 

SON EVRE:*

 

Her şey bir ileriki aşamaya taşınmıştır. Tişört tamamen tamamlanmışsmiliv.gif ağız daha kabul edilebilir durumdadır. Çoğu kişiler modelleriyle benzerlik sağlayamadıklarından yakınırlar. Benzerliğin nasıl sağlandığını ve bunun oldukça küçük değişiklerle başarıldığınısmiliv.gif örneğinsmiliv.gif ağız kenarınasmiliv.gif gözün köşesine veya buruna bir fırça dokunuşuyla görülebilir. Temel yapı doğru kurulmaya çalışılmalıdır

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...