Jump to content

Kurani temel almadiğimizda karşimiza çikan sorular


Guest Muhabbetci

Önerilen Mesajlar

Bugün sizlere Diyanet işleri başkanlığı sitesinden yaptığım bir yazı üzerine konuşmak istiyorum. Yazıda geçenleri ve bizlere öğretilen diğer bilgileri bizzat kendimiz düşünüp ve de karşılaştırarak değerlendirmeyi öz irademizle yapalım. Bu yazımdaki amaç namaz vakitlerinin neler olduğunu kanıtlamak değil, tam tersine kurandan ayrıldığımızda bizleri nerelere sürükleyeceğini anlatmaya çalışmaktır. Yoksa Rabbim e günde beş vakit değil on vakit kılsak azdır. Amacımız Rabbin Emirlerinin ne olduğunu doğru anlamaktır. Yazının yorumu sizlere aittir. Çünkü Rabbin huzuruna çıktığımızda yanımızda yardımcı hiç kimse olmayacak. Yazıda şöyle yazıyordu.

 

(İslâm'ın başlangıç yıllarında namaz, sabah ve akşamleyin kılınan ikişer rekâttan ibaret iken, yaygın kabul gören görüşe göre, Miraç olayından sonra beş vakit namaz farz kılınmıştır. "Kendi nefsinde bir yakarış ve ürperiş için-de ve pek yüksek olmayan bir sözle sabah ve akşam Rabbini an; gafillerden olma" (el-A`râf 7/205) ayeti namazın başlangıçtaki durumuyla ilişkili görülmektedir. Yine yaygın kabule göre, Cibril’in Hz. Peygamber'e Kâbe'de, namazın vakitlerini göstermek üzere imamlık etmesi Miraç olayının ertesi günü olmuştur.)

 

Yazıda dikkat ederseniz namazın ilk yıllarında sabah ve akşam kılınması emredildiği kuranda geçtiğini de örnek vererek yazılmış. Daha sonra yazılana ise çok dikkat ediniz, kurandan alınan bilgilere göre değil de, yaygın kabul gören görüşe göre Miraç olayından sonra namazın beş vakit olarak farz olduğundan bahsediyor. Demek ki Diyanet namaz emrinin kuranda halen iki vakit olarak geçtiğini söylüyor ve daha sonra kuranda hiç yer almayan miraç ile beş vakit namazın emredildiğini de onaylıyor. Ayrıca meleklerin peygamberimize Kabede namazın vakitlerini göstermek üzere imamlık yaptığını söylüyor. Buda kuranda geçmediği gibi, kuran namazın yeni bir emir olmayıp İbrahim peygamberden bu yana her dinde emredildiğini de belirtir. Bu demektir ki zaten namaz konusunu, nasıl kılınacağı biliniyordu. Gelelim aynı yerde geçen bir yazıya daha bakalım burası daha da ilginç bence.

 

(Namaz emrini, Allah Teâlâ'nın yeryüzüne melek aracılığıyla göndermeyip Miraç gecesi Hz. Peygamber'in huzuruna çıktığında ona tebliğ etmesi de (Buhârî, "Salât", 1; Müslim, "Îmân", 263), bu ibadetin müslümanın dinî ve ruhanî hayatı açısından önem ve anlamını göstermektedir.)

Değerli kardeşlerim bildiğiniz gibi kuranın tümü Rabbim tarafından melekleri aracılığı ile peygamberimize iletilmiştir ve kuran da bizlere hiç eksiksiz yine peygamberimiz tarafından günümüze kadar ulaştırılmıştır. Bu yazıda da aynen söylüyor zaten, dikkat edin kuranın tümünü melekleri aracılığı ile gönderen rabbim, miraç olayının kuranda hiç bahsedilmediği halde, beş vakit namazın melekleri aracılığı ile değil bizzat kendisine, huzuruna çıktığında miraçta tebliğ edildiğini belirtiyor, ama her ne hikmetse şifai emir kurana geçmiyor ne dersiniz? Ayrıca dikkat edin bu bilgiler kuranda geçmediğini söylemiştik, hangi kitaplarda bizlere iletiliyor lütfen ibretle okuyun ve birazda düşünün. ((Buhârî, "Salât", 1; Müslim, "Îmân", 263 )

 

Yukarıdaki yazan bilgileri şimdide düşünelim. Rabbim melekleri aracılığı ile gönderdiği her şey kuranda yer almış, fakat bizzat peygamberimize tebliğ ettiği beş vakit namaz neden kuranda yer almamış dersiniz? Bu sözler akıl ve mantığa uyuyor mu sizce. Diyanete bir soru sormuştum, ben kuranda beş vakit namaz emrini göremiyorum bu konuda neler söylersiniz dediğimde bakın bana ne cevap vermişti. (Kuran-ı Kerim’de beş vakit namazdan söz edilmediği ileri sürülerek, günde beş vakit namazın farz olmadığı iddia edilemez.)

 

Değerli arkadaşlarım Diyanet İşleri başkanlığı kuranda geçmemesi sorumlu olmadığımızı göstermez diyerek gerçekten kuranda beş vakit namazın geçmediğini açıkça kabul ediyor. Düşünüyorum da Yaradan melekleri aracılığı ile gönderdiği ayetler kurana geçiyor ama bu kadar önemli bir konu, peygamberimize miraçta tebliğ ediliyor ama kurana geçmiyor bu konuda ne düşünürsünüz? Bu yazıyı okuyunca Rabbim in bizleri kurana nasıl yönlendirdiği ayetler geldi aklıma isterseniz birkaç tanesini hatırlayalım.

( Zümer sur.27:Andolsun ki biz, öğüt alsınlar diye, bu Kuran'da insanlara her türlü misali verdik.)

(Enbiya sur.10; Yemin olsun, size bir Kitap gönderdik ki, öğüt ve uyarınız/zikriniz/şerefiniz yalnız ondadır. Hâlâ aklınızı çalıştırmayacak mısınız?)

(İsra sur.41:Biz, gerçeği, Kuran'da türlü biçimlerde ifade ettik ki, düşünüp anlayabilsinler. Fakat bu onların sadece kaçışlarını artırıyor.) Onlarca ayet var ki her şeyi kuranda sizler için yazdık ve açıkladık diyor. Peki, tekrar düşünelim peygamberimize şifahen bizzat miraçta emredildiği söylenen beş vakit namaz neden geçmiyor, bu soruyu neden kendimize hiç sormuyoruz. Bakın Rabbim ayetlerinde daha neler söylüyor bizlere.

(Enam Suresi 19. Sor: "Tanıklık bakımından hangi şey daha büyüktür?" De ki: "Benimle sizin aranızda Allah tanıktır. Bu Kuran bana vahyolundu ki, onunla sizi ve ulaştığı herkesi uyarayım….)

(Kehf Suresi 27. Rabbinin kitabından sana vahye dileni oku. O'nun kelimelerini değiştirecek hiçbir kudret yoktur. O'nun dışında bir sığınak/bir dayanak asla bulamazsın.)

(Ankebut Suresi 51. Karşılarında okunup duran bir kitabı sana indirmiş olmamız onlara yetmiyor mu? Bunda, inanan bir toplum için elbette ki bir rahmet ve bir öğüt vardır.)

 

Değerli arkadaşlarım Rabbim bizleri indirilen kitaba uymaya davet ederken bizler neler yapıyoruz dersiniz? Şimdide şu ayete bakınız Yaradan bizleri nereden sorumlu tuttuğunu daha nasıl açık söyleyebilir sizce?

(Zühruf Suresi 44 Gerçek şu: Bu Kuran sana ve toplumuna elbette ki bir hatırlatıcı/bir düşündürücü/bir şeref/bir öğüttür. Bu kitaptan sorumlu tutulacaksınız.)

 

Yüceler yücesi Rabbim sizi bu kitaptan sorumlu tutacağım diyor, bizler ise kuranda söz edilmemesi bizlerin sorumlu olmadığımızı göstermez diyenlere hala hiçbir ses çıkarmıyoruz. Herhalde Yaratanın bu ayetini bizler ya hiç görmedik ya da görmemezlikten gelmeye devam ediyoruz. Yorum sizlerin her şey o kadar açık ve net ki, bizlere düşen yaratanın söylediği gibi biraz aklımızı çalıştırmak. Karar sizlerin çünkü hesap günü yanımızda hiç kimse olmayacak tek başımıza hesap vereceğiz, her şey çok geç olmadan aklımızı çalıştırmamız gerekiyor. Yaradan ın bir ayeti ile son vermek istiyorum.

(İsra Suresi 36. Hakkında bilgin olmayan şeyin ardına düşme! Çünkü kulak, göz ve gönlün hepsi bundan sorumlu tutulacaktır.)

 

 

Rabbim kalbimizi kuran ışığıyla aydınlanan ve gözlerinde perde olmayan kulları arasına alması dileklerimle.

 

SAYGILARIMLA Haluk GÜMÜŞTABAK

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bunu ilk defa burada okudum, ama hiç yorum yapılmamış olmasına şaşırdım. Aslında arapçayı öğrenmeli ve kitabımızı kendimiz yorumlamalıyız, böylece kendi kafamızdaki sorulara sanırım daha rahat cevap bulabilir,daha sağlıklı istişareler yapabiliriz.

Ekleyen arkadaşımın ellerine sağlık.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Bunu ilk defa burada okudum, ama hiç yorum yapılmamış olmasına şaşırdım. Aslında arapçayı öğrenmeli ve kitabımızı kendimiz yorumlamalıyız, böylece kendi kafamızdaki sorulara sanırım daha rahat cevap bulabilir,daha sağlıklı istişareler yapabiliriz.

Ekleyen arkadaşımın ellerine sağlık.

 

yorum yapmazlar tabiki, islerine gelmez cünkü, Hz Peygamberimiz furkan suresinde Ümmetim kurani terk etti diyor.. isde buyrun an bu andir

 

yorum degilde arapcayi ögrenip kendimiz meal edip anlarsak tabiki daha iyi olur, nasilsa meal edenlerde bizler gibi beser degilmiydi? onlar gökden zeminle inmediki:-)

Ulemalari ilahlasdirmak sirkin alasi

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Bunu ilk defa burada okudum, ama hiç yorum yapılmamış olmasına şaşırdım. Aslında arapçayı öğrenmeli ve kitabımızı kendimiz yorumlamalıyız, böylece kendi kafamızdaki sorulara sanırım daha rahat cevap bulabilir,daha sağlıklı istişareler yapabiliriz.

Ekleyen arkadaşımın ellerine sağlık.

Insanlar benim yazilara alisdi...Bir cogunu okumuyorlardir bile:D:P

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili muhabetçi yazını bu gün gördüm ve çok beğendim.. Senin bilgilendirici yazıların zaten benim hoşuma gidiyor.. Ama biliyorum bazılarını rahatsız ettiğini..Ama vazgeçme yazılarından gün gelecek hurafelere inananlarda ders alacak ve gerçekleri görecek.. Demişya sevgili lighter ve sevgili Hülya keşke herkes gerçeğini okumayı başarabilse de gerçekleri öğrenebilse.. Gerçi Kutsal kitaptaki gerçekleri bilenler de zaten bunları gizliyor ve okumayı sevmeyen yada yanlış tevsirlerden faydalananların duygularını kullanıp kendi çıkarlarına kullanıyor ya.... neyse... Ben her zaman söylerim sen kendi kaderini oluşturacak eylemleri yapmaz kendin araştırıp öğrenmezsen bazı insanlar mutlaka senin için bir kader oluşturur kendi çıkarlarına dayanan ve sende hoşuna gitsede gitmesede başkasının senin için ısmarladığı kaderi yaşamak zorunda kalırsın diye.. Türkiyeye geldiğimde benim bildiğim ve araştırdığım dinin ne kadar farklı olduğunu görünce çok şaşırdım. Ama zamanla benim bildiklerimin doğru Türkiyedeki bir çok kişinin savunduğunun hurafe olduğunuda araştırarak keşfettim. Ama insanlar öyle kandırılmış ki anlatmak ne çare... Aslında anlatmak yerine türkiyede okullara araştırma yapmanın faydaları nelerdir ve araştırma nasıl yapılır diye ilkokuldan itibaren ders koymak lazım okullara..... belki o zaman herşey daha farklı olur...

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Rodoplu, tsk ederim..Ben kolay kolay pes etmem , o bakimdan yani yazilarim daha cok olur, daha cok tartismalar ile rahatsiz ederim bazilarini...

Kesinlikle sana katiliyorum, evet su anki islam diye bize dayatilan, gercek islam degildir! Hurafe ve kültürel bir Islamdir!

 

Söyleki kuranda olmayan binlerce konulari, sanki kurandanmis gibi bizlere dayattilar, bunada birsey söylemek isteyeni, karsi cikani ya yaktilar, ya öldürdüler, ya kafir ilan ettiler...Basörtüsü dediler, acdik kurani yoktur..Bes vakit dediler, actik kurani yoktur, Recm dediler, actik yoktur.Kadin haklari yoktur dediler, kurani actik tersi cikti..Kabir azabi dediler, actik kurani yoktur...ehli Kitabin yemegi haramdir dediler, Actik kurani helaldir diyor...vesaire vesaire...Saymakla bitmez bu...

 

Oysa hergün fatiha okurlar, iyyaki nestain derlerde , hic tefekkür etmezler bu ayetleri...." Yalniz sana kulluk ederiz , Yalniz senden yardim dileriz!"....!

Araya kimseyi sokmayin, hic kimse ALLAH ile kulun arasina giremez..Kuranda buyurdugu gibi " Biz size sah damarinizdan daha yakiniz"...Madem sah damarimizdan daha yakin, o zaman uzakta degil, kendimizde aramamiz gerek HAKKI...;)

 

ahada kacdim geri :derisive:

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sayın muhabbetçi bugün sizi takip etmekten yoruldum :)tüm yazılarınızı okumaya çalışıyorum eskiden bugüne dek .bence sizin acilen tv lere çıkmanız lazım :)ilahiyatçıyım diyen pek çok kişiden daha bilgili artı;anlatma ve ikna etme yeteneğinizin daha fazla olduğunu düşünüyorum.namaz vakitlerine gelince de benim küçükken duyduğuma göre 13 ya da 15 rekatmış da peygamberimiz güya zor oluyor 5 vakit olsun demişmiş :)bu miş muşlarla daha nereye kadar gideceğiz ALLAH bilir :)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

KURAN-I KERİMDEKİ NAMAZ AYETLERİ

bakara suresi ayet 37

Bunun üzerine Âdem, Rabbinden bazı kelimeler öğrenip belledi de O'na yöneldi. O da onun tövbesini kabul etti. Gerçekten de O, evet O, Tevvâb'dır, tövbeleri cömertçe kabul eder; Rahîm'dir, rahmetini cömertçe yayar.

bakara s.ayet 43

 

Namazı/duayı yerine getirin, zekâtı verin; rükû edenlerle birlikte rükû edin.

bakara s. 45

 

Sabra ve namaza/duaya sarılarak yardım dileyin. Hiç kuşkusuz bu, kalbi ürperti duyanlardan başkasına çok ağır gelir.

bakara s. 46

 

O ürperti duyanlar, Rablerine kavuşacaklarını düşünürler ve bilirler ki onlar, mutlaka O'na döneceklerdir.

bakara s.115

 

Doğu da batı da yalnız Allah'ındır. O halde nereye dönerseniz orada Allah'ın yüzü vardır. Allah Vâsi'dir, varlığı sürekli genişletip büyütür; Alîm'dir, her şeyi en iyi biçimde bilir.

bakara s. 142

 

İnsanlar içinden bazı beyinsizler: "Onları, yönelmekte oldukları kıbleden ne çevirdi?" diyecekler. De ki: "Doğu da Allah'ın, batı da. O, dilediğini dosdoğru yola kılavuzlar."

bakara sure. 143

 

İşte böyle! Biz sizi, insanlar üstüne tanık olasınız, resul de sizin üstünüze tanık olsun diye, orta yolu izleyen bir ümmet yaptık. Biz, eskiden üzerinde olduğunu kıble haline getirdik ki resule uyanı, ökçesi üstüne gerisin geri dönenden ayıralım. Bu, Allah'ın kılavuzluk ettikleri dışındakilere gerçekten zor gelecektir. Ama Allah imanınızı işe yaramaz hale getirmeyecektir. Şu da bir gerçek ki, Allah öncelikle insanlara karşı çok acıyıcı, çok merhametlidir.

bakara sure.144

 

Biz senin, yüzünün habire göğe doğru çevrildiğini elbette görüyoruz. Hoşlanacağın bir kıbleye seni elbette döndüreceğiz. Artık yüzünü Mescid-i Haram yönüne çevir. Nerede olsanız yüzünüzü Mescid-i Haram yönüne döndürün. Kendilerine kitap verilenler, onun, Rablerinden bir gerçek olduğunu çok iyi bilirler. Allah onların yapıp ettiklerinden habersiz değildir.

bakara s. 148

 

Herkesin bir yönü vardır, ona döner. O halde hayırlarda yarışın. Nerede olursanız olun Allah sizi bir araya getirecektir. Allah herşeye güç yetirendir.

bakara sure.177

 

Yüzlerinizi doğu ve batı yönüne çevirmeniz hayırda erginlik/dürüstlük değildir. Hayırda erginlik/dürüstlük o kişinin hakkıdır ki, Allah'a, âhiret gününe, meleklere, kitaplara, peygamberlere inanır; akrabaya, yetimlere, çaresizlere, yolda kalmışa, yoksullara, özgürlüğüne kavuşmak gayretinde olanlara malı seve seve verir, namazı/duayı yerine getirir,zekâtı öder. Böyleleri söz verdiklerinde ahitlerine vefalıdırlar; bolluk ve bereket zamanı kadar, zorluk, sıkıntı ve şiddet zamanında da sabırlıdırlar. İşte bunlardır özüyle sözü bir olanlar. İşte bunlardır takva sahipleri.

bakara sure.186

 

Kullarım sana benden sorarlarsa ben Karîb'im, gerçekten çok yakınım. Dua edenin çağrısına, bana çağırıp yakardığı anda cevap veririm. Hadi onlar da bana karşılık versinler, bana inansınlar ki doğru ve iyiyi bulabilsinler.

bakara sure.238

 

Namazları/duaları ve orta namazı/orta duayı koruyun. Tam bir saygıyla Allah'ın huzurunda kıyam edin.

bakara sure.239

 

Bir korku ve endişe duyarsanız yürüyerek veya binit üzerinde kılın. Güvene kavuştuğunuzda bilmediğiniz şeyleri size öğrettiği şekilde Allah'ı zikredin.

bakara sure.255

 

Allah'tan başka ilah yok. Hayy'dır O, sürekli diridir; Kayyûm'dur O, kudretin kaynağıdır. Ne gaflet yaklaşır O'na ne kendinden geçme ne de uyku. Göklerde ne var, yerde ne varsa yalnız O'nundur. O'nun huzurunda, bizzat O'nun izni olmadıkça, kim şefaat edebilir! O, insanların önden gönderdiklerini de bilir, arkada bıraktıklarını da!... İnsanlar O'nun bilgisinden, bizzat kendisinin dilediği dışında, hiçbir şeyi kavrayıp kuşatamazlar. O'nun kürsüsü, gökleri ve yeri çepeçevre kuşatmıştır. Göklerin ve yerin korunması O'na hiç de zor gelmez. Aliyy'dir O, yüceliği sınırsızdır; Azim'dir O, büyüklüğü sınırsızdır.

bakara sure.286

 

Allah hiçbir benliğe, yaratılış kapasitesinin üstünde bir yük yüklemez/teklifte bulunmaz. Her benliğin yaptığı iyilik kendi lehine, işlediği kötülük kendi aleyhinedir/kişinin hem kendisini hem başkaları için kazandığı onun lehine, yalnız kendi nefsi için kazandığı onun aleyhinedir/kişinin kendi emeği ile kazandığı lehine, başkalarının sırtından kazandığı aleyhinedir. "Ey Rabbimiz! Unutur yahut hata edersek bizi hesaba çekme. Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize, güç yetiremeyeceğimiz şeyleri de yükleme. Affet bizi, bağışla bizi, acı bize. Sen bizim Mevlâ'mızsın.Gerçeği örten nankörler/inkârcılar topluluğuna karşı yardım et bize!"

nisa suresi 45

 

Allah sizin düşmanlarınızı daha iyi bilir. Dost olarak, Allah yeter. Yardımcı olarak da Allah yeter.

nisa sure.101

 

Yeryüzünde dolaştığınız zaman, küfre sapanların size tedirginlik vermesinden korkarsanız, namazı?duayı kısaltmanızda sizin için bir sakınca yoktur. Şu bir gerçek ki,inkârcı nanakörler sizin için açık bir düşmandırlar.

nisa sure.102

 

Sen içlerinde olup da onlara namaz kıldırdığın vakit, içlerinden bir grup seninle namaza dursun; silahlarını da alsınlar. Bunlar secdeye varınca, diğerleri arkalarında beklesinler. Sonra namaz kılmamış/dua etmemiş olan diğer grup gelip seninle birlikte namaz kılsınlar/dua etsinler. Dikkatli olsunlar, silahlarını yanlarına alsınlar. Kâfirler isterler ki, silahlarınızdan ve teçhizatınızdan habersiz olasınız da üstünüze bir çullanışla çullanıversinler. Eğer yağmurdan gelen bir sıkıntı varsa yahut hasta-yaralı iseniz silahlarınızı bırakmanızda sizin için bir sakınca yoktur. Ama tedbirinizi alın, dikkatli olun. Allah, kâfirler için rezil edici bir azap hazırlamıştır.

maide suresi 6.ayet

 

Ey iman sahipleri! Namaza/duaya duracağınız zaman yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın; başlarınızı meshedin ve topuklara kadar ayaklarınızı meshedin/yahut yıkayın. Eğer cünüp iseniz iyice temizlenin! Hasta yahut yolculuk halinde iseniz yahut biriniz tuvaletten gelmişse yahut kadınlara dokunmuş da su bulamamışsanız temiz bir toprakla teyemmüm edin: Yüzlerinizi ve ellerinizi ondan meshedin. Allah size zorluk çıkarmak istemiyor. Ancak sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor ki, şükredebilesiniz.

araf suresi ayet 55

 

Rabbinize; boyun bükerek, gizlice/ürpererek yakarın. O, haddi aşanları/azmışları sevmez.

araf sure.205

 

Rabbini, öz benliğinin içinde yalvarıp ürpererek, bağırtılı olmayan bir sesle sabah-akşam zikret. Sakın gafillerden olma!

enfal suresi ayet 3

 

Namazı/duayı yerine getirirler onlar. Ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden dağıtırlar

hud suresi ayet 114

 

Gündüzün iki tarafında ve geceye yakın saatlerde namazı/duayı yerine getir. Güzellikler kötülükleri silip süpürür. İşte bu, Allah'ı ananlara bir öğüttür.

ibrahim suresi ayet 31

 

İnanan kullarıma söyle: Namazı/duayı yerine getirsinler, kendilerine verdiğimiz rızıklardan, hiçbir alışverişin, hiçbir dostluğun olmadığı o gün gelmeden önce, gizli ve açık infak etsinler.

isra suresi ayet 78

 

Güneşin kaymasından/aşağı sarkmasından, gecenin kararmasına kadar namazı/duayı yerine getir. Sabah Kur'an'ını da gözet. Çünkü sabah Kur'an'ı tanıklarca izlenmektedir.

isra suresi ayet 79

 

Sana özgü bir davranış olarak, gecenin bir kısmında, o Kur'an'la meşgul olmak üzere uyanık ol/uykudan uyan. Böylece Rabbinin seni övgüye layık bir konuma ulaştırması umulur.

isra suresi ayet 110

 

De ki: "İster Allah diye yakarın, ister Rahman diye yakarın. Hangisiyle yakarırsanız yakarın, en güzel isimler/Esmâül Hüsna O'nundur. Namazında/duanda sesini yükseltme, kısma da. İkisi ortası bir yol tut."

taha suresi ayet 7

 

Sen bu sözü açıkça duyuracaksan da O, gizliyi de bilir, gizliden daha gizliyi de...

taha suresi ayet 130

 

Artık, onların söylediklerine sabret; Güneş'in doğuşundan önce de batışından önce de Rabbini överek tespih et! Gecenin bazı saatleriyle gündüzün iki ucunda da tespit et ki, hoşnutluğa erebilesin.

taha suresi ayet 132

 

Aileni namaza/duaya özendir kendin de ona sabırla devam et! Biz senden rızık istemiyoruz. Seni biz rızıklandırıyoruz. Sonuç takvanındır!

hac suresi ayet 34

 

Biz her ümmet için bir kurbanlık hayvan kesme zamanı/kurbanlık hayvan kesme yeri/kurbanlık hayvan kesme tarzı belirledik ki, kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanların üstüne Allah'ın ismini ansınlar. Sizin tanrınız bir tek tanrıdır; o halde yalnız O'na teslim olun. Alçak gönüllü, saygılı kişileri muştula.

hac suresi ayet 35

Onlar öyle insanlardır ki, Allah anıldığında kalpleri titrer; başlarına gelene sabrederler, namazı/duayı yerine getirirler, kendilerine verdiğimiz rızıklardan infak ederler.

hac suresi ayet 41

 

Onlar o kişilerdir ki eğer kendilerini yeryüzünde imkân ve güç sahibi yapsak namazı/duayı yerine getirirler, zekâtı verirler, iyiliğe özendirirler, kötülükten sakındırırlar. Tüm iş ve oluşlar Allah'a varır.

furkan suresi ayet 62

 

Geceyle gündüzü, öğüt almak isteyenlerle şükretmek isteyenler için, birbirini izler hale getiren O'dur.

furkan suresi ayet 64

 

Geceleri, Rableri huzurunda secde ederek, ayakta durarak geçirirler.

ankebut suresi ayet 45

 

Kitap'tan sana vahyedileni oku! Namazı/duayı yerine getir! Çünkü namaz/dua, çirkinliklerden ve kötülüklerden alıkoyar. Elbette ki, Allah'ın zikri/Kur'an'ı daha büyüktür! Allah, neler yaptığınızı biliyor.

lukman suresi ayet 4

 

Ki onlar namazı/duayı yerine getirirler, zekâtı verirler. Ve onlar âhirete de gözle görmüşçesine inanırlar.

lukman suresi ayet 5

 

İşte onlardır Rablerinden bir kılavuzlanma üzere olanlar; işte onlardır gerçek kurtuluşu bulanlar.

secde suresi ayet 15

 

Bizim ayetlerimize o kimseler inanır ki, onlarla kendilerine öğüt verildiğinde, secdelere kapanırlar ve hiç böbürlenmeyerek Rablerine hamt ile tespih ederler.

secde suresi ayet 16

 

Yanları yataklarından uzaklaşır; korku ve ümitle Rablerine dua ederler. Kendilerine verdiğimiz rızıklardan da dağıtırlar.

ahzab suresi ayet 41

 

Ey iman edenler! Allah'ı çok anın!

ahzab suresi ayet 42

 

O'nu sabah-akşam tespih edin!

kaf suresi ayet 39

 

Artık onların söylediklerine sabret ve Güneş'in doğuşundan önce de batışından önce de Rabbinin hamdiyle tespih et!

kaf suresi ayet 40

 

Gecenin bir kısmında ve secdelerin arkalarından O'nu tespih et!

zariyat suresi ayet 15

 

Şu da bir gerçek ki, sakınıp korunanlar bahçelerde ve pınar başlarındadır;

zariyat suresi ayet 18

 

Seher vakitlerinde af dilemekteydi onlar.

mearic suresi ayet 22

 

Namazlarını/dualarını yerine getirenler müstesna.

mearic suresi ayet 34

 

Ve bunlar, namazlarını/dualarını korurlar.

insan suresi ayet 15

 

Çevrelerinde, gümüşten ve billurdan kaplar dolaştırılır. Kupalardır onlar.

tekasür suresi ayet 4

 

Hayır, hayır! İş öyle değil! Yakında bileceksiniz.

tekasür suresi 6

 

Yemin olsun, o cehennemi mutlaka göreceksiniz!

 

--------------------

isra suresinin 78 . ayetinin tefsiri

GÜNEŞİN doruğu aşmasından gecenin çöküşüne kadar(ki süre içinde) namazı[nı] gereği üzere yerine getir; sabah [namazı] okumasını (95) da [tam bir dikkat ve duyarlık içinde gerçekleştir]; çünkü sabah okuması(nda insan) gerçekten de [ulvî olan her şeye] açıktır. (96)

 

95 - Hz. Peygamber'in uygulamasıyla da (sünnet) sabit olduğu gibi, bu ayet, yetişkin erkek, kadın her müslüman için farz kılınan günlük beş vakit namazı vakit bakımından tam olarak çerçevelemektedir: Sabah namazı (fecr), güneşin doruğu -zevâl- aştıktan kısa bir süre sonra öğle namazı (zuhr), ikindi namazı (‘asr), gün batımından hemen sonra akşam namazı (mağrib) ve gecenin bütünüyle çöküşünden sonra da yatsı namazı (‘işâ'). Gerçi her namazda Kur'an okumak zorunludur, fakat özellikle sabah namazı deyimsel olarak "sabah okuması (kur'ân)" olarak anılmaktadır ki bunun sebebi Hz. Peygamber'in özellikle bu vaktin namazını kılarken, onun ehemmiyetini de vurgularcasına vahyin etki ve esinlemesi altında okumayı uzun tutmasıdır. (Bkz. bundan sonraki not.)

 

96 - Klasik müfessirlerin çoğu bu meşhûd terimine, fecrin geceyle gündüz arasında bir geçit olması nedeniyle, "hem gece meleklerinin hem de gündüz meleklerinin tanık olduğu" şeklinde bir anlam vermişlerdir. Buna karşılık Râzî, meşhûd deyimiyle, burada, Allah'ın bahşettiği aydınlığın insanın kendi ruhunda husule getirdiği ışımaya işaret edildiği görüşündedir; gerçekten de gecenin sükûnet ve karanlığının yerini gündüzün diriltici ışığına terk ettiği bu saatlerde, insan ruhu dua, tefekkür, anma (zikr) eylemlerinin bir bileşimi olarak salât yoluyla manevî/ruhanî gerçekler alanına derin ve dolaysız bir nüfûz sağlayabileceği, ulvî olan her şeyle ilgi ve temas kurabileceği yüksek bir algı ve duyarlık düzeyinde bulunmaktadır ki, ayette ifade edilmek istenen de, Râzî'ye göre, insan ruhunun o vakitler ulaştığı bu açıklık, duruluk ve ulvî olana yatkınlık durumudur.

 

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hiç bir inanan ama gerçekten inanan müslüman asla ve asla PEYGAMBERİMİZE laf söylemez söyleyemez ve onun sünnetini inkar ederek, yaptıkları boşunaymış gibi düşünmez bunu aklından bile geçirmez...

 

durum böyle olunca inanan her müslüman ibadetlerinde KURAN ın emirlerini ve PEYGAMBERİMİZİN uygulayışlarını kendisine rehber edinir ve islamı aynen onun bizlere tavsiye ettiği şekilde yaşar...

 

kendisine ALLAH ın habibim(sevgilim) diye bahsettiği ve kainatı senin yüzüsuyun hürmetine yarattım dediği kainattaki en değerli varlık olan PEYGAMBERİMİZin uygulamalarını ve sünnetini önemsiz göremez gösteremez..

 

imanın şartlarından biri de peygamberlere iman olduğu için ben herşeyi KURAN a göre yaparım onun dışındakiler beni bağlamaz tarzı bir düşünceye girerse zaten o zaman da iman etmiş olamaz..

 

ALLAH boşuna bu şartları koymamıştır iman şartlarını yani ,eğer öyle olsaydı rahatlıkla tüm kullarına seslenir ve derdi ki: ey kullarım şimdi size bir kitap göndericem o kitabı alın ve okuyun derdi...ama böyle yapmamış ve sürekli peygamberler göndermiş ve emirlerini onlara vererek o eşkilde uygulamalar yaptırmıştır...

 

ayrıca hadisler ve PEYGAMBERimizin uygulamaları günümüze kadar öyle basit şekilde gelmemiştir... o sahabeler ki her sözü tek tek en doğru şekilde bizlere aktarmışlardır...zaten ahir zaman fitnelerinin en başında bu olaylar gelmekte islamı değiştirmek isteyenler ondan rahatsız olanlar sürekli böyle fitnelerle inanan kişilerin kafalarını karıştırarark sürekli şüpheye sokma gayreti içine girmişlerdir...

 

ama ellerine azabdan başka bir şey geçmiyeceğini bilseler ve bu hesabın ne kadar çetin olacağını bilseler vahhh biz neler yaptık diye gece uyku bile uyuyamazlardı ...

 

RABBİM o kadar sabırlı ki vaadinde duruyor ve gazabını hemen göstermiyor mühlet dolana kadar bekliyor...

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

muhabbetci,Namazın kılınışı ile bir tarif verilmemiş yüce kuranı kerimde,Namazları müslümanlara kim tarit etti dersiniz,Vakit leri kim acıkladı.Alıntı yap kopyala soru oldumu yok kardeşim benim degil alıntı ne yapmak arzusundasınız?Yalnız kuran ı kerim var diyen hata eder Hadis leri duymazlıktan gelemez hiç bir müslüman.Hadis konusunda oldukca bilgilisiniz.Namazların bildiğiniz hadislerle konu yapın okuyalım kardeş sizin düşüncelerinizle.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Benzer Konular

    • Temel Yarışmada

      Temel "Kim 500 Milyar İster?" adlı yarışma programına katılır. Soru 1) 100 yıl savaşları ne kadar sürmüştür? a) 116 yıl b) 99 yıl c) 100 yıl d)150 yıl (Temel bilemez ve pas geçer) Soru 2) Panama şapkası hangi ülkede keşfedilmiştir? a) Brezilya b) Şili c) Panama d) Ekvator (Temel seyircinin yardımını ister) Soru 3) Rusların Ekim Bayramı hangi aydadır? a) Ocak b) Eylül c) Ekim d) Kasım (Temel telefon hakkını kullanır) Soru 4) Kral George IV’ün doğr

      , Yer: İlginç ve Komik Şeyler

×
×
  • Yeni Oluştur...