Jump to content

Namaz ve Zevk


Guest mk_musti
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

zevk almak derken bu cok farkli yerlere gidiyor :D

 

anlatmaya calistigin sey eger ferah bulmak, huzurla dolmak , desarj olmak , gonlun mutmain olmasindan sonraki o guzel ihlas ve takva hissi ise ; namaz bunun en guzel sebebidir (Allahu alem)

 

ama bu manevi haz ve enginlik hissi ancak ve ancak husu icinde namaz kilmanin ardindan kendini belli eder :) bu kanundur! Allah her an matematik islemi misali bu kanununu devrede tutuyor !

 

namaz kilarken alinan zevk Allah korkusundan gafil ise o zevk nefsin ta kendisi de olabilir ! mumin her zaman korku ve umit arasinda olmalidir !

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Denizeros senin kalbinin ne düşündüğüne bağlı nereye gittiği. :D

Bu olayı şu sekilde dei düşünebilir miyiz acaba ?

Bilgisayarı seven kişi de yaptığı işin sonunda ferah bulur, huzurla dolar , desarj olmur , gonlu mutmain olur. Bu mişinin nefsinden değil midir.

Namaz kılan kişi de bir süre sonra yukarıdaki sekilde hissetmeyi otomatikleştirir mi? Bu onun nefsine ait bir istek olarak algılanabilir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kılmaya devam et namazını,ALLAH kulunu dener ,zevk alınca içi huzur dolunca zaten her mü'min kılar önemli olan nefs bundan zevk almadan da kılabilyor olması,zaten namaz ne zevk için nede başka bişey için kılınmaz,ALLAH emrettiği için kılınır,ama kişi zevk te alabilyorsa buda bir lütuftur,kuranda hz.eyyub ile ilgili anlatılan kıssalar bunlara cevap verecek nitelikte,zira şeytan rabbim dedi;sen buna biraz sıkıntı dokundursan malına evlatlarına bir fitne gelse bunda ne huşu kalır nede namaz dedi;şeytan ALLAH tan izinle hz. eyyub (a.s.)afitne kılındı bu yüce peygamberin hadiseleriylede günümüz insanına ışık tutulmuş oldu, DE Kİ; sabırla ve namazla ALLAH 'tan yardım isteyin...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

nefs yedi mertebedir... bu yedi mertebeyide Abdul Kadir Geylani hazretleri açıklıyor...

 

bunları bir araştır... sonra denilenleri uygula... nefsin sadece kötüyü emrettiğini ya da günahtan zevk almadığını görüceksin...

 

sonra, heran Allah ı düşünerek ve onun heran huzurunda durduğunu düşünerek namaz kıl derim... bugün bile bir cumhur başkanının huzuruna çıktığını düşünsene... kameralarda üzerinde... nasıl davranırsın, her hareketinde bilinçli olur değil mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

teşekkürler x-men.

Namazımızı kılıyoruz ama bir robot gibi kıldığımı duşunuyorum. Bazen dalıp gidiyorum namazda, namaz kıldığımın bile farkında olamıyorum.

Çözüm lütfen.

bende o yüzden ne yazık ki diyorum bıraktım .başlamak istiyorum ama ,ALLAHıma sığınıyorum bana gereken şevki versin diye. umarım hepimize nasip eder:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kısa bir cevap olacak ama gerçek bu ...

ALLAH tan ne kadar korkarsan yani bu korkuyu öyle farklı algılamayın yani bir öcü gibi değilde saygı ve sorumlu olarak korkmaktan bahsediyorum

o zaman bak namazdan nasıl huşu ve zevk alıyosun.. sevgiyle kalın

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...