Jump to content

Türk Resminde Toplumsal–Gerçekçi Sanat Eğilimi...


Renan

Önerilen Mesajlar

Türkiye’de 1950’den sonrasmiliv.gif siyasal ve ekonomik alandaki yenilik ve değişikliklersmiliv.gif toplumsal yaşantıda da köyden kente akımı süratle başlamıştı. Büyük kentlerde kurulan sanayi kuruluşlarısmiliv.gif köylüye yeni bir geçim kapısı açmıştır. Böylece gurbetçiler ve getirdiği sorunlarsmiliv.gif bazı sanatçılarımızı etkilemiştir. Köy-Kent bütünleşmesini çok çeşitli karşıtlıklar içinde gözlenmeyen Nedim Günsür (1924)smiliv.gif 1952’den sonra Toplumsal – Gerçekçi anlayıştasmiliv.gif madenci yaşamını konu alan birçok yapıt gerçekleştirdi. Eserlerinde öz ve biçimi birlikte yorumlamaya çalışmıştır.

 

Sanatçı 1960’dan sonra fantastik anlayışta çalışmalar yapmıştır.

İbrahim Balaban (1919) 1953’ten sonrasmiliv.gif Anadolu insanın kullanımı ve kendine özgü figür şeması içinde işlemiştir. 1954’te Paris’ten dönen Neşet Günal (1923) Anadolu insanını günlük yaşamı içinde ala aldığı yapıtlarında biçim ve kendine özgü yorumlarıyla ortaya koymuştur. Sanatçı 1960’tan sonraki çalışmalarında da aynı anlayışı sürdürmüştür. Konusmiliv.gif renksmiliv.gif açık-koyu dengesi ve biçimi işleyişleri kişisel biçimi geliştirmişlerdir.

 

Nedim Günsür ve Neşet Günalsmiliv.gif Kübizm’den temellenen anlayışta özgün yorumlara gidereksmiliv.gif kişisel özellikleri içeren bölgesel bir tavır içinde olmuşlardır. Nuri İyem de 1957’den sonra bu bölgesel tavra katılmışlardır. Toplumsal gerçekçi anlayışta çalışan Avni Arbaş lekeci bir teknikle yer vermiştir. Dinçer Erimez günlük yaşantıyı yansıtan çok figürlü düzenlemelerinde sert kontrastlarla lekeci bir anlayışta çalışmıştır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...