Jump to content

Resimde Doku ve Doku Türleri...


Renan

Önerilen Mesajlar

Yapılan çalışmalarda ince uçlu kalemlerle açık çizgilersmiliv.gif kalın uçlu kalemlerle koyu çizgiler elde edilmektedir. Çizgileri yan yanasmiliv.gif üst üste kullanarak dokular elde edilir. Plastik sanatlardasmiliv.gif model kullanılan varlıkların yüzeyini kaplayan örtünün görünümü ve niteliğine doku denir. Doğadaki her maddenin yüzeyi bir doku ile kaplıdır.

 

Doku Türleri:

 

- Gerçek Doku:

Dokunma duyumuzla algıladığımız doku türüdür. Bu dokular genelde eşyanın niteliğini belirler. Kaygansmiliv.gif pütürlüsmiliv.gif kabartmasmiliv.gif düzgün gibi.

 

- Görsel Doku:

Görme duyumuzla algıladığımız doku türüdür. Herhangi bir eşyanın yüzeyindeki renk ve desenleri dokunma duyumuzla algılayamayız. Örneğin mermerin yüzeyinde görünen damar ve renklersmiliv.gif halının yüzeyindeki motifler ve renkler gibi.

 

- Değişken Doku:

Dış etkilenmelerle yüzey değişiminde görünen doku türüdür. Örneğin durgun bir su yüzeyine atılan taşın su yüzeyinde meydana getirdiği dalgalanmalar. Bu dokulara dinamik (hareketli) dokular denir.

 

- Mekanda Doku:

Boşlukta gözüken sonra kaybolan ya da şekil değiştiren doku türüdür. Örneğin sabun köpüklerismiliv.gif gazoz türü içeceklerin bardağa döküldüğünde meydana gelen kabarcıklar. Verilen bu bilgiler ışığında noktaları yan yana ve iç içe kullanarak dokular oluşturulmaktadır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...