Jump to content

Resimde Işık ve Gölge...


Renan

Önerilen Mesajlar

Modelsmiliv.gif çizgi ile tesbit edildikten sonra işlenişi ışık-gölge ile sağlanır. Böylece modelin hacim ve derinliği daha belirgin hale gelir. Işık kaynakları güneşsmiliv.gif aysmiliv.gif yapay aydınlatma vasıtalarıdır. Işık kaynağısmiliv.gif eşyanın her tarafını aynı derecede aydınlatmaz. Yüzü ışığa karşı ve yakın olan yerler de karanlıktır.

 

Işık ve gölge arasında kalan kısımlar eşyanın esas rengini verir. Işığın aydınlatma derecesine genel olarak "ton" denir.

 

Bir kaynaktan aydınlatılan varlıkların ışık ve gölge durumunu incelediğimizde başlıca dört değer görürüz.

 

1. Işıklı kısım (açık ton) Işığın eşya üzerine doğrudan doğruya geldiği en aydınlık kısımdır. Bu kısım fazla ışık aldığı için ve yansımaların da etkisinde kaldığından eşyanın öz rengini vermez.

 

2. Öz-ton Işığın eğik olarak geldiğismiliv.gif yansımaların ve parlamaların olmadığı kısımdır. Burada eşyanın asıl rengi bellidir. Yuvarlak cisimlerde ışıklı kısımla öz gölge arasında bir geçiş yaptığı için bu bölgeye pasaj da denir.

 

3. Öz-gölge (koyu ton) Eşyanın ışık almayansmiliv.gif bu nedenle de en koyu olan kısmıdır.

 

4. Düşen gölge Eşyanın fona ya da zemine düşen gölgesidir. Genellikle o eşyanın biçimini yansıtır. Refle Eşya üzerindeki ışığın yansıması ile başka yüzeyler üzerinde meydana gelen aydınlatmaya denir. Yeşil kumaştan yapılmış bir fon üzerinde duran limona gelen ışığın yansımasısmiliv.gif yeşil fonda sarımtırak bir akis bırakır.

 

* Resimde Açıklık ve Koyuluk

Işıksmiliv.gif varlıkların her tarafını aynı ölçüde aydınlatmadığı için açık koyu farkları meydana gelir. Aynı renkte olan bir eşyaya baktığımızda ışığın geldiği yönde olan kısımların açık ve parlak olduğunu; gölgede kalan kısımların ise koyu ve sönük olduğunu görürüz. Açık-koyu ile ışık-gölge terimlerini birbirine karıştırmamak gerekir. Açık-koyusmiliv.gif bir rengin ışıktan gölgeye geçerken aldığı ton dereceleridir (valör). Yani herhangi bir rengin ışıkta ne derece açık tonda ya da gölgede de ne kadar koyu gözükeceği durumudur. Halbuki ışık-gölgesmiliv.gif renkli resimde' soğuk ve sıcak renklerin kullanılışı ile sıkı sıkıya ilgilidirsmiliv.gif Işıklar sarı ve turuncusmiliv.gif gölgelerse koyu mavi ve mor renklerle anlatılır. Bir rengi ışıklı göstermek için beyazla açmak yerine sarı ya da turuncu renkler karıştırarak kullanılmalıdır. Gölgede göstermek için de mavi veya mor renkler karıştırılmalıdır.

 

* Fon

Resimde fonsmiliv.gif modeli daha belirli ve güzel göstermek bakımından çok önemlidir. Fonsmiliv.gif modelin doğal görünüşü içinde olabileceği gibismiliv.gif özel şekilde hazırlanan kumaş ya da benzeri malzemelerden de olabilir. Daha güzel ve ilgi çekici olması için konunun fonla uyum sağlaması gerekir. Bu uyumsmiliv.gif çoğu zaman renk ve biçimlerdeki kontrastlıkla (zıtlıkla) sağlanır. Konuda sıcak renkler hakimsesmiliv.gif fondaki soğuk renkler konuya kuvvet kazandırır. Konuda yuvarlak biçimler varsasmiliv.gif fonda dikey ve yataylar kullanmaksmiliv.gif konunun anlamını zenginleştirir. Hareketli konuların arkasındaki durgun bir fonsmiliv.gif göze dinlenme fırsatını verir ve resmi daha güzel gösterir.

 

* Üslup (Stil)

Nasıl ki her insanın vücut yapısı ve yüz görünüşü birbirine benzemezsesmiliv.gif resim yapanların da kendine özgü duyuş ve çalışma şekilleri vardır. Üslupsmiliv.gif ressamın çalışmalarında konuyu kendine göre anlatışıdır. Bu anlatışta resim yapanın resim bilgisismiliv.gif genel kültürüsmiliv.gif ruhsal yapısısmiliv.gif içinde yaşadığı toplum gibi etkenler önemli bir rol oynar. Öğrencilerin okulda yaptığı resim çalışmalarını yan yana koyduğumuzdasmiliv.gif konu aynı olmasına rağmen resimlerin çalışma tarzını çok değişik görürüz.

 

Öğrencileri resim yapma tarzını öğrenen bir resim öğretmenismiliv.gif ismi yazılı olmasa da hangi resminsmiliv.gif hangi öğrenciye ait olduğunu kolayca anlar. işte bu sezgismiliv.gif resmi yapanın özelliğinin belli oluşundandır.

 

Resim sanatında üslupsmiliv.gif ressamın kendi çalışma tarzı ile ilgili olursa kişisel üslup; eğer bir devrin resim sanatını anlatırsa buna da kolektif üslup denir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...