Jump to content

Kavramsal Sanat Akımı...


Renan

Önerilen Mesajlar

Kavramsal sanat terimismiliv.gif 1960'larda artık kendilerini alışılageldik sanat eseri biçiminde göstermeyen sanat eserleri için kullanılmaya başlanmıştır. Fikir sanatı olarak da geçer. Kavramsal sanatçılarsmiliv.gif bir resim veya heykel yapmak üzere yola koyulup bu amaca yönelik fikirler üretmek yerine geleneksel gereçlerin ve biçimlerin ötesinde düşünüp fikirlerini uygun malzemeler ile ifade etme amacı güderler. Klasik anlamda resim veya heykel tarzı nesnelersmiliv.gif ticari mal olmaya elverişli olduklarından sanatsal yaratı ve beğeninin dışında tutulur.

 

İlk olarak 1960'ların başında Henry Flynt tarafından bir Fluxus yayınında kavram sanatı olarak anılmıştır. Kavram sanatısmiliv.gif Joseph Kosuth ve Art&Language grubu tarafından daha sonra farklı anlamlarda kullanılmışsmiliv.gif 1970'lerden itibaren ise 'kavramsal' kullanımı yaygınlaşmıştır.

 

Kavramsal sanatta öncelik kavramda olduğundan ve metin (anlatı) ile de yakından bağlantılı olduğundansmiliv.gif bu sanat üretim şekli kendini her biçim ve malzemede gösterebilir. 1960'lardan itibaren özellikle performans sanatısmiliv.gif arazi sanatısmiliv.gif Arte Povera eğilimleri yaygınlaşmıştır. Bazı kavramsal sanat eserleri atıksmiliv.gif buluntu nesnelersmiliv.gif karalamalarsmiliv.gif yazılı ifadeler veya kılavuzlardan oluştuğu gibi fotoğrafsmiliv.gif film ve video da kullanılan gereçler arasındadır. Temel olarak 1960 ve 1970'lere ait bir akım olmasına rağmen hala etkisi büyüktür.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...