Jump to content

Resimde Fovizm sanatı...


Renan

Önerilen Mesajlar

Avrupa Sanatı’nın yirminci yüzyıldaki ilk büyük avangard sanat hareketi olan Fovizm smiliv.gif çoşkulusmiliv.gif doğalcılıkla ilgisi olmayansmiliv.gif keskin bir biçimde canlı renklerin kullanıldığı tablolarla karakterizedir. Tarzları esasen expresyonisttir ve genellikle çalışmalarında formları bozulmuş manzaralar belirleyici rol üstlenir. Fovistlersmiliv.gif toplu olarak ilk sergilerini 1905’te Paris’te açtılar. İsimlerinismiliv.gif sergide bir eleştirmenin rönesansa gönderme yaparaksmiliv.gif alaycı bir şekilde ‘'Donatello au milieu des fauves!'(Donatello vahşi canavarların arasında)diye bağırmasıyla buldular. Fauves(Fransızcasmiliv.gifvahşi canavarlar) ismi tutuldu ve sanatçıların kendileri tarafından memnuniyetle kabul edildi. Bu başlıksmiliv.gif sanatçıların kullandıkları keskinsmiliv.gif aşındırıcı ve cesur renklerden ötürü uygundu.

 

Fovizmsmiliv.gif geleneksel resim ve heykel kuramlarını reddetti ve modern kavramlarasmiliv.gif özellikle de makinelere ve harekete odaklandı. Cesur renk seçimleriyle sınırları zorlayan Paul Gauguin ve Vincent Van Gogh’un son dönem empresyonist çalışmalarından etkilenen Fovistlersmiliv.gif bu etkilenmeyi bir adım ileriye taşıyarak çalışmalarında basitleştirilmiş desenlere de yer verdiler. Fovist hereketin gelişimini post-empresyonizm ve pointilizm etkiledi. Fovistlerin çalışmalarının çıkış noktası primitif sanat olmasına ve kısa sürmesine rağmensmiliv.gif Expresyonistlerin gelişiminde derin bir etki yarattılar. Fovist hareketin odak noktasısmiliv.gifdoğalcılıkla ilgisiz canlı renklerdir. Amaçlarısmiliv.gif renk seçimlerinin ışığında duyguların ifadesiydi.

 

Ressam Gustave Moreausmiliv.gif öğrencilerini kalıpların dışındakini düşünmeye;bu düşüncelerini takip etmeye iten ve hareketin esin kaynağı olan profesördür. Hareketin liderleri arasında kabul edilen Henri Matisse ve Andre Derainsmiliv.gif Moreau’nun önemli öğrencilerindendir. Fovist harekette zamanla daha öne çıkan Matissesmiliv.gif haz için sanat yaratmak istediğini ve sanatı bir dekorasyon ögesi olarak amaçladığını söylemiştir;bundan dolayı da aydınlık renkleri kullanması esasında çalışmalarındaki kompozisyonun huzurunu koruma çabası olarak anlaşılmalıdır.

 

Fovizm 1908 yılında fovistlerin farklı hareketlere özellikle de kübizme geçmesiyle sonlanmıştır.

 

Aşağıdaki resim: The Dessert Harmony in Redsmiliv.gif 1908smiliv.gif Henry Matisse

 

matisse_red.jpg

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...