Jump to content

Yeizid Bin Abdullah (Radıyallahü Anh)


SimqEE
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yeizid Bin Abdullah (Radıyallahü Anh)

 

Hadîs âlimi. Yezîd bin Abdullah bin eş-Şüheyr el-Âmirî Tâbiînin büyüklerindendir. Künyesi Ebu'l A'lâ el-Basrî'dir. 111 (m. 729)'de vefât etti. 106 veya 108'de vefât ettiği de rivâyet edilmiştir. Küçük kardeşi Hasen'den 10 yaş büyük, ağabeyi Mutrıf’dan 10 yaş küçük idi. Çok ibâdet etmekle ve kısa, fakat te'sirli söz söylemekle tanınmıştır. Babası Eshâb-ı kirâmdandır. Yezîd bin Abdullah (r.a.) Kur'ân-ı kerîm okunurken bayılıp düşerdi, İbn-i Hibbân ve Nesâî, onun hadîs ilminde sika (güvenilir) râvilerden olduğunu bildiriyorlar. Rivâyetleri Kütüb-i sitte'de mevcuttur. Kendisi, babasından, kardeşi Mutrıf’dan, Semure bin Cundeb, Abdullah bin Amr bin Âs, İmrân bin Husayn, Ebû Hureyre, Hz. Âişe ve başka zâtlardan (r.anhüm) rivâyetlerde bulunmuştur. Kendisinden, Süleymân et-Teymî, Katâde, Sa'îd el-Cerîrî, Kurre bin Hâlid, Kehmes bin Hasen ve başka zâtlar rivâyette bulunmuşlardır.

Sâbit bin Eslem el-Benânî diyor ki: "Hz. Hasen-i Basrî ve Hz. Yezîd bin Abdullah'ın bulunduğu bir mecliste Yezîd bin Abdullah'a "Konuşunuz, dinliyelim" dediler. O hayretle, "Burada, Hasen-i Basrî'nin bulunduğu yerde mi?" buyurdu. Sonra konuşmanın mihnetini ve mes'ûliyetinin ağırlığını anlattı. Oradakiler, "Bunu çok beğendik" dediler.

Kendisine, "Mescidimize tavan yapmaz mısınız?" dediklerinde, "Kalblerinizi düzeltiniz. Mescidiniz size kâfi gelir" buyurdu.

Rivâyet ettiği hadîs-i şerîflerden ba'zıları:

"Bir kimse ölüm hastalığında, İhlâs sûresini okursa, kabirde fitne görmez. Kabir sıkmasından emin olur, kıyâmet günü onu melekler taşıyarak, Sırattan Cennete geçirirler." "Allah.gifü teâlâkulunu rızık ile imtihan eder. Onun ne yaptığına bakar. Beğenirse ona bereket verir. Râzı olmazsa ona bereket vermez."

 

KAYNAKLAR

1) Hilyet-ül-evliyâ cild-2, sh-212

2) Tehzîb-üt-tehzîb cild-11, sh-341

alıntı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...