Jump to content

Roma’nın Gizli Kalmış Turistik Yerleri


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Gizli Anahtar Deliği

fft20_mf2056609.Jpeg

Piazza die Cavalieri di Malta’da bulunan büyük kapının deliğinden baktığınızda bir sürprizle karşılaşacaksınız. Anahtar deliğinden St. Peter Bazilikası’nın kubbesi görünmektedir.

Kedi Barınağı

fft20_mf2056610.Jpeg

Roma’da çoğu dışarıda yaşayan 300 binden fazla kedi olduğunu biliyor muydunuz? Son 20 yılda bu kedilerin çoğunluğu Torre Argentina kazı alanına götürülmüş ve buranın sakinleri tarafından beslenmiştir. 1990’da bölgede açılan bir barınakta gönüllüler tarafından beslenen 400’den fazla kedi yaşamaktadır.

Centrale Montemartini

fft20_mf2056611.Jpeg

Ostiense’deki eski bir elektrik santralinin yerine inşa edilen bu etkileyici müzede tarihi heykeller, endüstriyel malzemelerin yer aldığı bir arka planda sergilenmektedir.

St. Ignatius Loyola Kilisesi

fft20_mf2056612.Jpeg

Bu barok kilise Roma’da inşa edilen ikinci Cizvit Tarikatı kilisesidir. Freskleri Andrea Pozzo tarafından 1685’te inşa edilen bu kilise kesinlikle görülmeye değerdir. Tavanı kemerli gibi görünen kilisenin adresi via del Caravita 8 numaradır.

Porta Portese Pazarı

fft20_mf2056613.Jpeg

Roma’daki bit pazarlarından biri olan bu alanda güneşli bir havada gezmek keyifli olacaktır. Pazarda saatten bisiklete pek çok eşya uygun fiyatlarla satılmaktadır.

Villa Doria Pamphili

fft20_mf2056614.Jpeg

Fransız tarzı bahçelerde dolaşmak Romalılar’ın çok sevdiği bir aktivitedir. Gianicolo Tepesi’nde bulunan alan, Villa Borghese bahçeleri kadar güzeldir. Bahçedeki çeşmelerde tiyatro figürlerinden yontulmuş suratlardan akan suları izlemeye doyamayacaksınız.

Roma Protestan Mezarlığı

fft20_mf2056619.Jpeg

18. yüzyılda inşa edilen bu mezarlık Katolik olmayanların gömüldüğü bir alandır. Çünkü Katolik olmayanlar Roma topraklarına gömülemezdi. Burada İngiliz şairlerinden Shelley ve Keats de yatmaktadır.

Appia Antica

fft20_mf2056620.Jpeg

Tarihteki ilk döşenmiş yol olarak resmi kayıtlara geçen bu patikaya Kraliçe yolu denirdi. M.Ö. 312 yılında inşa edilen yol Roma ile Brindisi’yi bağlamaktadır. Yol güzel villalar ve tarihi harabelerin arasından geçip gitmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...