Jump to content

Ders Çalışma Isteksizliğinin önüne Geçin


SimqEE
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Ders Çalışma Isteksizliğinin önüne Geçin

 

Sınava hazırlanan bütün öğrenciler gerek lgskpss ve gerekse üniversiteyi kazanmak ister. Ancak ders çalışmak çoğumuz için sıkıcıdır. Saatlerce bir odada masa başında derslerle uğraşmak hiçte hoşlanılacak bir durum değildir. İsteksizlik doğal olarak bilinci yorar ve verimi düşürür. Aslında sınavın veya çalışmanın bir zorluğu yoktur. Onu zor kılan başaramamyacağını düşünüp isteksizce yapmaktır.

Ders Çalışma isteksizliğinin önüne geçin

Bazen başarının saatlerce çalışarak elde edileceine inanırızç sadece zamanı doldurmak için çalışıyor gibi görünmek için çalışırız ve öyle davranırız. Oysaki masa başında geçirilen zamanın uzunluğundan çok yapılan çalışmanın verimli olması önemlidir.

İsteksizce yapulan cçalışmalardan bir başarı elde edilemez. Çünkü isteksizlik verimliliği alıp götürür Motivasyonu azaltır ve Öğrenme düzeyini düşürür. Unutmayın çalışmadan başarıya ulaşamazsınız. Ünlü bir düşünür ; Eliniz cebinizdeyken başarı merdivenlerini tırmanamazsınız demiştir.

İsteksizliğin önüne geçerek yaptığımız işin iyi yanlarını görmemiz gerekir. Hiç kimse zevk almadığı bir şeyi yaparak mutlu ve başarılı olamaz. Öncelikle yaptığımız işin gerekliliğine inanmamız gerekir. Bunun ytanında bu çalışmayı herkesten çok kendimiz için yaptığımızın farkında olmalıyız.

Unutmayın sınav sonucu çevrenizdekileri Aile ve arkadaşlarınızı yakından ilgilendiriyor olabilir ancak bu sonuç onların hayatında herhangi bir değişiklik oluşturmaz. En büyük fark bizim hayatımızda yaşanır.

Çalışmalarımızı doğru ve planlı bir şekilde yaptıktan sonra başarılı olacağımıza olan inancımızı hiçbir zaman kaybetmemeliyiz. Bu nedenle başarıya ulaşabilmemiz için kendimize uygun gerçekçi bir hedef belirlemeliyiz. Hedefimize rastgele çalışmalarla varamayacağımızı hepimizin bilesi gerekir. Yaptığımız çalışmanın sonucunda başarılı olmak istiyorsak hedefimize uygun bir çalışma yöntemi belirlememiz gerekir.

 

Plan ve Programlar şu örneğe dayanır :

Varacağınız yer yani hedefiniz bir ada ise oraya karayolu ile gidemezsiniz. Ya deniz yolunu yada hava yolunu tercih etmeniz gerekir.

Çalışmaya başlamadan önce bir hedef belirleyin. Bu hedefi gerçekleştirmeden ders çalışmayı bırakmayın. Yalnız bu hedeflerin ulaşabileceğiniz nitelikde olmasına dikkat edin. Hedefinize ulaştığınızda çok mutlu olacağınızı göreceksiniz.

Yer yer Dersler Denemeler ödevler Sınavlar bıktım artık. Bu güzel günleri herkes dışarıda gezerek eylenerek oyunlar oynayarak tadını çıkarırken ben burada vaktimi harcıyorum. Beni ailem ve çevrem hiç anlamıyor diyorsunuz demekte de haklısınız ama ilerde başkalarına muhtaç olmadan kendiniz ve aileniz için güzel mutlu bir gelecek ve yaşam için bur şart. Öğrenmede en önemli faktör kişinin kendisine güvenmesidir. Güvensizlik öğrenme kapasitenizi ve çalışma gücünüzü azaltırken Kendine güven tam tersidir bunun.

Hiçbir konuyu ‘ başaramam ‘ diye düşünmeyin. Kendinize esnek bir plan yapın. Planda hedefleriniz günlük haftalık aylık olarak bulunsun. Esneklikten dolayı zaman kaybederim diye düşünmeyin beklide başarınızı bu esneklik kolaylaştıracak.

 

Erteleme Çalış Ders derste öğrenilir Vazgeçme Üşenme Şimdi değilse ne zaman Başaracağım gb cümlelerin gücüne inanın arkadaşlar.

alıntı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...