Jump to content

Sevenlerin Farklı Halleri


SimqEE
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Sevenlerin Farklı Halleri

 

Bil ki, bu halleri yaşayanların durumları farklıdır.

 

Eğer kul sahip olduğu manevi halleri halkın içinde buluyo fakat tek başına kaldığında koruyamıyorsa, o hakka yönelmiş bir kimsedir; ona halini muhasebe etmesi ve nefsinden sevginin gereklerini yerine getirmesini istemesi gerekir.

 

Şayet o halleri yalnızken fakat halkın içinde kaybediyorsa, o güzel bir haldir; ancak kemal noktasına göre noksan bir durumdur. Çünkü kemal hali, kul için yaknızlık, halkın içi, ikamet, yolculuk, boş vakit ve meşguliyet gibi bütün anlarının eşit olması; her halde ilahi sevgisini ve manevi hallerini korumasıdır.

 

Halktan ayrılıp bütünüyle kendi nefsine yönelmek terbiyenin başında şarttır, fakat terbiyede nihayete ulaşmış kimseler için şart değildir; onlar halkın içine girip herkese faydalı olabilirler.

 

Herkese vacib olan muhabbet; kalbin Allah.gifu Teala'ya karşı, O'nun zatı ve sıfatlarına imandan kaynaklanan meyli ve yönelişidir.

 

Kul, temel iman esaslarından cahil olursa, o derece ilahi muhabbeti noksan olur. Bu durumda kul iki günah kazanır; biri cehaletinin, diğeri de imanın meyvesi olan ilahi muhabbeti kaybetmesinin günahıdır.

 

İmanın hakikati, kalbin Allah.gifu Teala ile huzur bulması ve O'nun (cc) varlığını gösteren delilleri ve eserleri müşahede etmesidir. Allah.gifu Teala en iyisini bilir.

 

Allah.gif ile dostluğu tembeller koruyamaz

Samimi olmayanlar O'na hiç ulaşamaz

 

Allah.gif'a dost olanlar özel seçilmişlerdir

Hepsi Allah.gif için amele yönelmişlerdir.

 

Kime üns (Allah.gif ile yakınlık) hali hakim olursa, onun yalnızlık ve halktan uzaklaşmaktan başka bir arzusu kalmaz.

 

Vasıtî (rah) demiştir ki: "Bütün kainattan ve içindeki varlıklardan kalbini çekmeyen kimse, üns mahalline ulaşamaz."

 

Ebu'l-Hüseyin el Verrak da (rah) şöyle demiştir: "Allah.gif ile dostluk, ancak O'nu tazimle (yüceltmekle) birlikte bulunur; çükü sen kiminle yakın dost olsan, kalbinden ve gözündne onun büyüklüğü düşer; ancak Allah.gifu Teala böyle değildir. Senin Yüce Allah.gif'a yakınlığın arttıkça, kalbinde O'nun yüceliği ve heybeti de artar."

 

Kulun üns hali bazen Allah.gif'ın taatında, zikrinde, kelamını okumada ve ilahi yakınlık sebebi olan diğer hayırlarda kendini gösterir. Kula verilen bu kadar muhabbet, Allah.gifu Teala'dan bir nimet ve ihsandır; fakat bu, Allah.gif'ı sevenlerde bulunan üns hali deildir.

 

Üns/Allah.gif ile özel dostluk, çok şerefli bir haldir; o ancak kulun gerçek zühdü ele geçirmesi, kamil takvaya ulaşması, kalpten Allah.gif'tan başka sebep ve alakaları kesip atması, boş dşünce ve vesvese türü şeyleri yok etmesiyle hasıl olan iç temizliğinde ele geçecek bir saadettir.

 

Bana göre ünsün hakikati, azamet nurlarının yoğun tecellisi ile kulun varlığının bütün perdelerden temizlenmesi, ruhun manevi fetih meydanlarında rahatça dolaşması ve kula istiklalinin (serbestçe hareket yetkisinin) verilmesidir. Bu hal, büün yakınlık hallerini içerir ve o ilahi heybet karşısında kalbi toplar, serbestlikten ve masivaya yönelmekten kurtarır. Heybet halinde ruh toplanır, tek hedefe yönelir. Bu anlatılan durum, Yüce Zâtın yakınlığı ile elde edilen ünstür.

 

Yüce Zatın heybeti, fena halini geçtikten sonra elde edilen beka makamında olur. Bunlar fenanın varlığında ortadan kalkan üns ve heybetten ayrı şeylerdir.

 

Fenadan önce bulunan heybet ve üns hali, Allah.gif'ın cemal ve celal sıfatlarını müşahededen ortaya çıkar. Bu ise telvin (değişik haller) içinde seyirmakamıdır. Bizim, fenadan sonra temkin ve beka makamında zikrettiğimiz şeyler ise,Yüce Zatı müşahededen elde edilmektedir.

 

Mutmain (huzura ermiş) nefsin hududu (Hakk'a boyun eğişi) ünsten; huşusu ise heybetten ileri gelir. Hudû ve ve huşû birbirine yakın manalar içeren kelimelerdir; aralarındaki gizli ve ince fark, ruhun işareti ile anlaşılır.

 

Allah.gifu Teala en iyisini bilir.

 

 

İmam Gazâlî (rah.)

Hak Yolunun Esasları, Semerkand Yayınları, s.116

alıntı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...