Jump to content

Stephen Hawking'den


Guest Lucky

Önerilen Mesajlar

Stephen Hawking, kuantum fiziği ve kara deliklerle ilgili iddialarıyla, bugün yaşayan bilim adamları arasında dünyada en çok tanınan isimdir. Karmaşık önermeleri günlük yaşamdan çekip aldığı analojilerle resmetme becerisi kitaplarının büyük ilgi görmesini sağladı. Bilim kitabı olduğu kadar bilim-kurgu romanı olarak da okunabilen kitapları 40 dile çevrildi. Onun bazı deyişlerini sunuyoruz.

"Dünyayı birkaç kere yok edebilecek bir atom gücüne sahipken insanların hala saldırgan olması aptalca bir içgüdüdür. Bu sebeple insanoğlunu fazla zeki kabul etmiyorum. İnsan başka gezegenler keşfetmezse dünya ile birlikte 800 yıl içinde yok olacak. Bilim ilerleme kaydetmeli ve yaşanacak yeni bir gezegen bulunmalı."

"Eğer eksiksiz bir teori ortaya atabilirsek, bu zaman içinde herkes tarafından anlaşılabilen bir nitelikte olmalıdır. Böylece hepimiz filozoflar, düşünürler, bilim adamları ve sıradan insanlar olarak evrende neden var olduğumuza dair tartışabilir, bir şeyler söyleyebiliriz."

"Zekâ değişime adapte olabilmektir. Hastalığım yüzünden üzülmek zaman kaybından başka bir şey değil. İnsan yaşamaya bakmalı ve kötümser olmamalı. Sürekli kızgınsan ve şikâyet edersen kimse seninle vakit geçirmek istemeyecektir. Bilginin en büyük düşmanı cahillik değil, bilginin yanıltıcı olmasıdır."

Einstein'dan bu yana dünyaya gelen en parlak teorik fizikçi kabul edilen Stephen Hawking, 12 onur derecesi almıştır.

RUHSAL BOYUT

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...