Jump to content

Duam kabul olmuyor diyenler !!! çok önemli bi konudur bilgilerinizi esirgemeyin...


Guest suphi
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Allah (c.c) ayet-i kerimesinde diyor ki;

 

"... sıkıntı ve ihtiyaç içinde olana, Kendisine dua ettiği zaman icabet eden..."

(Neml Suresi, 61-62)

 

"Rabbiniz dedi ki: "Bana dua edin size icabet edeyim. Doğrusu Bana ibadet etmekten büyüklenen (müstekbir)ler; cehenneme boyun bükmüş kimseler olarak gireceklerdir." (Mümin Suresi, 60)

 

(Dua edin, duanızı kabul ederim),

 

Peygamber efendimiz (s.a.v) hedis-i şerifinde buyuruyor ki;

 

(Rabbiniz kerimdir, kendine açılan eli boş çevirmekten haya eder, edilen duayı kabul eder) buyuruldu. (Tirmizi)

 

konuyla ilgili yazamadığım diğer hadis ve ayetler yapılan duaların kabul edileceğine işaret ederken istediklerimiz neden gerçekleşmiyor ???

 

cevaplayacak hadis ve ayetler;

 

Peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde şöyle anlatıyor:

 

(Allahü teâlâ bir kulunu severse veya onun sevgili bir kul olmasını isterse, üstüne bardaktan boşanırcasına musibet yağdırır, onun üzerine ardı ardına belalar gönderir. Bu kimse dua ederse, Cebrail aleyhisselam der ki:

 

- Ya Rabbi bu sevgili kulun istediğinin verilmemesinin hikmeti nedir ki?

 

Allahü teâlâ buyurur ki:

- Ben onu sesini dinlemeyi seviyorum, bırakın duaya devam etsin.

Kul ya Rabbi der, Allahü teâlâ lebbeyk der, (Senin her istediğini vereceğim ve memnun edeceğim, İzzetime yemin ederim, ne dua edersen kabul edeceğim, ne istersen vereceğim, ancak bu isteklerini ya dünyada veya ahirette veririm, ahirette verirsem daha üstününü verir, daha büyük belaları üzerinden def ederim) buyurur...

 

 

"İnsan aceleden (aceleci olarak) yaratıldı. Size ayetlerimi yakında göstereceğim. Şimdi hemen acele etmeyin" (Enbiya Suresi, 37)

 

asrın alimi bediüzzaman said-i nursi hazretlerini konumuzla ilgili soru sorulduğun cevabı şu şekilde olmuştur;

 

nasıl ki bir hasta doktoruna gider derdini izah eder ve hastalığıyla ilgili bildiği bi ilaç vardır ve doktordan o ilacın yazılmasını ister, doktorda bakar ki bu ilacın etkisi kişiye ya zarar verecek şekildedir ona daha az etkili bi ilaç veyahut hastanın bilmediği hastaya daha faydalı bi ilaç yazar da kişi sıkıntısından ilacın vesilesiyle kurtulur...

 

temsili hikayede

hasta : mümin

doktor : Allah (c.c)

ilaç : dua'dır

 

"... Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz" (Bakara Suresi, 216)

 

(Allahü teâlâ, duanızı kabul eder. Dua ettim, hâlâ duam kabul olmadı diye acele etmeyiniz! Allah’tan çok isteyiniz! Çünkü kerem sahibinden istiyorsunuz.) [buhari]

 

DUA MÜMİNİN SİLAHIDIR (HADİS-İ ŞERİF )

DUANIZ OLMAZSA SİZİN NE EHEMMİYETİNİZ VAR? (AYET-İ KERİM)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"... Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz" (Bakara Suresi, 216)

emegine saglık arkadaşım..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Emeğine sağlık ama bir şey hakkında ufak bir açıklama yapmak istiyorum. Allah kulu severse ona bela yağdırır diye başlayan hadis konusunda. Biliyoruz ki bazı hadisler gerçek değildir. Ben tabi burda bunu tartışmayacam. Ama bu denilen hadiste kul 'aman duadan uzak durayım beladan da uzak durayım diyebilir. Çünkü kimse bela istemez isterim diyan bile sadece dilde ister bana göre. Bu hadise bakarsak sanki Allah dua edenleri cezalandırıyor ve kendi için sanki kula azap veriyor gibi gelebilir. Bu yanlıştır. Allahın hiç bir şeye ihtiyacı olmadığı gibi bizim acı çekerek dua etmemize de ihtiyacı yok. Dua sadece acılar içinde değil mutluluklarla da yapılır hem de çok daha gönülden. Şahsen ben mutlu olduğumda çok daha içten Allahı anabiliyorum. Şimdi gelelim konuya. Bu konu Bir programda Nihat Hatipoğluna soruldu. Onun cevapı aynen şöyledir. 'O konuyu öyle ele almayın. O zaman kimse dua etmek istemez haklı olarak korktukları için insanlar duadan uzaklaşabilirler. İşin doğrusu şudur: Dua edenede etmeyenede bela gelebilir Kul dua ediyor diye bela gelmeyecek anlamına gelmez. Her zaman herşeyle karşılaşılabilir. Ama dua eden kul gelen belayı duası nedeni ile daha kolay atlatabilir dua etmeyen kul ise daha fazla zorlanır. İşin doğrusu budur.'dedi. ben de öyle oduğuna inanıyorum Çünkü gerçekten ilk böyle bir hadis duyduğumda ben de bela bulamamak için bir müddeet dua etmekten korkmuştum. Sonra bunu anlamsız bulduğum için devam ettim duaya ama zaman zaman aklımı da kurcalamadı değil. Ama hoca açıklayınca içim rahatladı Olaya sizde böyle bakın arkadaşlar. Allah hiç bir zaman bazi dine bezirgancıların dediği gibi kullarının acı çekmesinden memnun olacak bir yaratıcı değildir. Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

radoplu ben teşekkür ederim kardeşim, söylenenler kişiye ayet allaha hadis peygamber efendimize aittir. fethullah gülen ve nihat hatipoğlu hacalarımızında söyledikleri hepimizin düşündükleri baş tacıdır tabi ki ama velakin

MÜJDECİM KURTARICAM EFENDİM

SANA UYMAYAN ÖLÇÜ HAYAT OLSA TEPERİM... Desturundayım ;)

sağol allah razı olsun bahsi geçen hedis bi algılama meselesidir...

hadis ve ayet üzerine tartışmak hiç bi mümine yakışmaz zaten

selamet-ül hayat...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selamlar,

 

Kalpten yapılan ve gereklikleri yerine getirilen her dua kabul olunur. Tüm bela yada huzur içeren eylemler kişinin kendinden kaynaklıdır. İnsan ne ederse kendine eder sözü buradan gelmektedir.

 

Allah akıl & fikir vermiştir bunu en güzel şekilde kullanan insanlar denge halini yaşarlar ve sıkıntıları otomatikman deaktif olmuş olur sistemde duygusallık yoktur. Kısacası yukarılarda yada bir yerlerde yalakalık yapılabilinecek yada gözüne girilebilinecek bir ilah yoktur. Düşünebilirliği olan yada olmayan her zerrede dahi Allah'ın sıfatları yansıma halindedir. O'nu göklere yada başka yerlere koyarak maddeciliğe (putçuluk) düşmemek gerekir bu çok önemli bir noktadır.

 

Dua & zikr en güzel ibadetlerdir biz kul olarak bunu yapmakla mükellefiz fakat tekrar yineliyorum bu ibadetler yukarılardaki bir ilah için değildir tabi anlayana.

 

Şüphesiz ki Allah'tan geldik ve yine O'na döneceğiz.

 

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir kaide vardır, Bir söz mutlak söylendiğinde en mükemmeli anlaşılır. Örneğin “insan” denilince akla peygamberimiz gelir. Fizikçi denilince en meşhuru aklımıza gelir. Bunun gibi Şu duayı okuyan şu sevabı alır veya şu neticeyi görür, şu ihtiyacı yerine gelir sözünden aklımıza ilk gelecek olan o duanın zirvesidir, en son neticesidir. Yani bu duanın en mükemmel sonucu budur, anlamına gelmektedir.

 

Her sözün bazı şartları vardır. Örneğin bir arabanın katalogunda 200 hız yapabileceği yazılı olsun. Sadece bunun yazılmış olması o arabanın her zaman ve her sürücünün 200 yapacağı anlamına gelmez. Stabilize bir yolda, benzinine su karışmış, ön düzeni bozuk, gece vakti farları yanmayan veya başka yere bakan, üstelik de şoförü acemi olan bir araba aynı hızı yapmayınca bu sözün yanlış olduğu anlamına gelmez. Tam tersine söz doğrudur ama bazı gerekli şartları yerine getirilmediği söz konusudur. Bu nedenle araba bize fayda verecektir fakat istediğimiz hıza ulaşamayacaktır. Bunun gibi biz de Allah’ın yarattığı mükemmel ve canlı bir arabayız. Bu arabanın farları olan gözler, yedikleri, içtikleri, gezdikleri, düşündükleri, ayakları gibi her şeyiyle mükemmel olacak ki o duayı okuduğu zaman o neticeyi alabilsin. Demek ki söz doğrudur. Ancak o şartları yerine getirmek kaydıyla.

 

“Her çekirdek bir ağaçtır.” sözü doğrudur. Ancak her çekirdek bir ağacın programını taşıdığı halde şartlarına uyarak ekilmezse ağaç olamaz. Bunun gibi her dua da insanı Allah’a götüren ve günahlarının silinmesine sebep olan bir sır vardır. Ancak çekirdek gibi olan bu sırrın açılması için de bazı şartlar lazımdır. İman, ibadet, niyet ve haramlardan sakınma gibi şartları yerine getiren onu ağaç gibi açacaktır. Geçmiş günahlarının silinmesine vesile olacaktır. Yoksa çekirdek olarak kalacak ve neticeye ulaşamayacaktır. Hatta hayatını yanlış yerde harcadığı için aynı zamanda sorumlu da olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir kaide vardır, Bir söz mutlak söylendiğinde en mükemmeli anlaşılır. Örneğin “insan” denilince akla peygamberimiz gelir. Fizikçi denilince en meşhuru aklımıza gelir. Bunun gibi Şu duayı okuyan şu sevabı alır veya şu neticeyi görür, şu ihtiyacı yerine gelir sözünden aklımıza ilk gelecek olan o duanın zirvesidir, en son neticesidir. Yani bu duanın en mükemmel sonucu budur, anlamına gelmektedir.

.

 

mükmmel bi kanıya varmışsın kardeş bilgi ve düşüncelerin için sağol

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Guest ASİMA ŞİHAB

Yapılan dua herseyden önce çok ihlaslı bir kalp ile yapılmalıdır..İhlasın oldugu bir kalpten çıkan dua herşeyi deler geçer ki isterse sadece iki kelimeden oluşsun..Göz yaşarsın,sine yansın,yüz sadece ona dönsün,sadece ondan beklensin,nasıl ok gibi hedefe varır o dua..O kullarını çokça seven asla mahrum etmez,yeter ki edep ve adabımıza riayetle istemeyi bilelim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Paylaşımın için ALLAH (cc) razı olsun nur_muhammed kardeş...

 

Dua ve ibadetler insanı olumsuzluklardan korur ve iç dengesini sağlamlaştırır. her kim temiz bir kalple duaları kendine vird edinirse önce iç huzur sonra şifasını bulur.

Dua,kulun ümit dalı ve Rabbine bağlılığının en güzel ifadesidir.Dua,cennet yollarını açan,kalbe safa,ruha gıda veren ve ebediyyet serinliğini tattıran vecd halidir.Dua,mü'min için eşi bulunmaz bir silah,ümit gecesinde hayırlı bir sabah,bela,şiddet ve felaket çemberinden kurtuluş ve felahtır.Dua,yerde nur,gökte nur,sağda nur,solda nur ve kul için bir tükenmez huzurdur.Dua,Hak kapısının halkasını tutmak,çırpınan gönüllere ilahi rahmeti dilemektir.Dua,kulun şerefini artıran,iki alemde de yüzünü ak eden,bir güzellik bulutu halinde rahmet katrelerini gönül toprağına döken en hayırlı şeydir.

 

Nihayetsiz kudret ve sonsuz Rahmet sahibi Mevlamız buyuruyor ki: "Kullarım(Habibim)sana beni sorunca(haber ver ki)işte ben muhakkak yakınımdır.Bana o dua edenin davetine icabet ederim.(Bakara:186)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yapılan dua herseyden önce çok ihlaslı bir kalp ile yapılmalıdır..İhlasın oldugu bir kalpten çıkan dua herşeyi deler geçer ki isterse sadece iki kelimeden oluşsun..Göz yaşarsın,sine yansın,yüz sadece ona dönsün,sadece ondan beklensin,nasıl ok gibi hedefe varır o dua..O kullarını çokça seven asla mahrum etmez,yeter ki edep ve adabımıza riayetle istemeyi bilelim.

Öyle dediğin gibi kolay değil ki kardeşim..Nasıl istiyorum,yanıyorum bi bilsen.Ama olmuyor işte.Uzun zamandır bi isteğim var dua ettiğim.Hep ümitle bekliyorum olucak diye,bu kadar çok istettiğine göre gerçekleştirir diye.Allah kabul etmiyceği duayı ettirmezmiş denir ya hep.

Duanın sırrını kavramak kolay mesele değil gerçekten.Çok derin bir konu.

Beni de mahrum etmez de verir inşaallah Rabbim...Ama şuan için çok imkansız gibi duruyor:( Duam kabul edilmedi demek istemiyorum ama korkuyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Misafir
Bu konu artık başka yanıtlara kapalıdır.
 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...